м. Черкаси
20 березня 2013 року Справа № 823/554/13-а
09 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Лисенко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Канівської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
До суду з адміністративним позовом звернулась Канівська об'єднана державна податкова інспекція Черкаської області Державної податкової служби, в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкову заборгованість в сумі 1195 грн. 43 коп.
Згідно позову відповідач зареєстрований як платник податків та перебуває на обліку в Канівській ОДПІ з 14.09.1995 р. За відповідачем числиться непогашений борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1195 грн. 43 коп. за 2011 рік, який позивач просить стягнути в судовому порядку. Позивач направив на адресу суду клопотання, в якому заявлені вимоги підтримав повністю та просив провести розгляд справи без участі його представника.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, але направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у випадку, якщо всіма особами, які беруть участь у справі, буде заявлено клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
За таких обставин суд вважає за доцільне провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_1 згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 14.09.1995 р. зареєстрована виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та перебуває на обліку в Канівській об'єднаній державній податковій інспекції Черкаської області як платник податків та зборів.
Згідно поданої відповідачем до податкової інспекції декларації з податку на доходи з фізичних осіб за 2011 рік самостійно визначена та не сплачена сума податкового зобов'язання в розмірі 1195 грн. 43 коп.
Згідно пункту 4.1.1 статті 4 Кодексу однією з основних засад податкового законодавства України є загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Статтею 9 Кодексу податок на доходи фізичних осіб віднесено до загальнодержавних податків, які є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 162 Кодексу визначено, що платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні(окрім тої, яка має дипломатичні привілеї та імунітет, встановлені чинним міжнародним договором України, щодо доходів, які вона отримує безпосередньо від провадження дипломатичної чи прирівняної до неї таким міжнародним договором діяльності); податковий агент.
Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах державної податкової служби як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.
Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, на доходи фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому Кодексом.
Згідно статті 164 Кодексу базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, тобто будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Пунктом 167.1 статті 167 Кодексу визначено, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів (окрім визначених цією статтею випадків), одержаних, у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
Статтею 168 Кодексу встановлюється порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету. Так, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем).
Канівською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено ряд заходів, спрямованих на погашення вищевказаної заборгованості. Зокрема, 06.04.2012 р. сформовано та направлено боржнику податкову вимогу № 181 щодо сплати податкового боргу рекомендованою кореспонденцією, яка була повернута адресатові за закінченням терміну зберігання.
Статтею 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У пункті 3 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі, коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Також 22.02.2013 р. податковою інспекцією зареєстровано обтяження в державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 39978829, де об'єктом обтяження є майно платника податків, однак вказані заходи до сплати заборгованості не призвели.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги, що суму податкового боргу у розмірі 1195 грн. 43 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь бюджету через Канівську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області Державної податкової служби податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1195 (одну тисячу сто дев'яносто п'ять) грн.43 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 цього Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст постанови виготовлений 25 березня 2013 року.