Постанова від 28.03.2013 по справі 818/2034/13-а

Копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2013 р. Справа № 818/2034/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - М.М.Шаповала,

за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,

представника позивача - В.М.Сапіча,

представника відповідача - Р.О. Трипаліна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Голови громадської організації "Суми-лідер" Савотченко Ольга Олексіївна до Сумської обласної державної адміністрації про скасування доручення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить скасувати доручення відповідача №4 від 06.04.2012 р. "Про визнання доручень голови Сумської обласної державної адміністрації від 19.12.2008 р. № 31 та від 08.12.2011 р. № 21 такими, що втратили чинність" мотивуючи вимоги тим, що 19.12.2008 р. виконуючим обов'язки голови Сумської обласної Державної адміністрації було винесено доручення № 31 "Про організацію контролю за раціональним використанням бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти". 08.12.2011 р. у зв'язку із зміною законодавства в частині найменування та порядку проведення тендерних процедур, дорученням № 21 були внесені відповідні зміни до вищевказаного доручення № 31 від 19.12.2008 р. Однак, 06.04.2012 р. дорученням № 4 голови Сумської обласної державної адміністрації доручення № 31 від 19.12.2008 р. та доручення № 21 від 08.12.2011 р. були скасовані. Позивач доручення № 4 від 06.04.2012 р. вважає таким, що суперечить принципам та основним завданням Сумської обласної державної адміністрації, наведеним в Законі України "Про місцеві державні адміністрації", оскільки таке скасування тягне за собою низку негативних наслідків.

На засіданні колегії Сумської обласної державної адміністрації першому заступнику голови Сумської обласної державної адміністрації було доручено утворити робочу групу з проведення моніторингу ефективного використання бюджетних коштів на закупівлю продовольчих товарів для потреб харчування. Причиною такого доручення став незадовільний стан справ з приводу закупівлі продуктів харчування бюджетними організаціями Сумської області. 05.03.2013 р. відбулося обговорення перших результатів проекту з моніторингу державних закупівель у галузі освіти, який проводився в тому числі і на території Сумської області. Детальні результати моніторингу по своїм регіонам презентували представники громадських організацій. У підсумку в усіх регіонах засвідчені ознаки порушень принципів закупівель за державні кошти як при проведенні тендерних закупівель, так і при закупівлі товарів, робіт та послуг без проведення тендеру. Таким чином, на сьогоднішній день існує крайня необхідність в контролі з боку Головного управління економіки Сумської ОДА за закупівлею усіх товарів, робіт та послуг бюджетними установами області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та зазначив, що оскаржуване доручення було прийнято у відповідності до чинного законодавства і у голови Сумської обласної державної адміністрації є право самостійно скасувати доручення, що оскаржується.

Вислухавши представника позивача, представника відповідача, допитавши свідка, перевіривши наявні матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Статтями 6, 17 КАС України передбачено право кожного на судовий захист його прав, свобод та інтересів. Компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

19.12.2008 р. виконуючий обов'язки голови Сумської обласної Державної адміністрації підписав доручення № 31 "Про організацію контролю за раціональним використанням бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти" (копія на а.с.5), основною метою якого було недопущення неефективного використання бюджетних коштів розпорядниками цих коштів та посилення контролю з боку адміністрації за додержанням розпорядниками бюджетних коштів вимог законодавства, що регулює закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти на території Сумської області. Відповідальним за виконання даного доручення було визначено Головне управління економіки Сумської облдержадміністрації.

08.12.2011 р. у зв'язку із зміною законодавства в частині найменування та порядку проведення тендерних процедур, дорученням № 21 "Про внесення змін до доручення голови Сумської обласної державної адміністрації від 19.12.2008 р. № 31" були внесені відповідні зміни до доручення № 31 від 19.12.2008 р. (копія доручення № 21 на а.с.6).

06.04.2012 р. дорученням № 4 голови Сумської обласної державної адміністрації "Про визнання доручень голови Сумської обласної державної адміністрації від 19.12.2008 р. № 31 та від 08.12.2011 р. № 21 такими, що втратили чинність", вказані доручення фактичні були відмінені (копія оскаржуваного доручення № 4 н а.с.7).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують: 1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; 2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян; 3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку; 4) підготовку та виконання відповідних бюджетів; 5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; 6) взаємодію з органами місцевого самоврядування; 7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень. Положення про управління взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи Сумської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 23.04.2012 року № 153-ОД (а.с.32-36) управління є структурним підрозділом Сумської обласної державної адміністрації, що утворюється головою Сумської обласної державної адміністрації, підзвітне та підконтрольне та підпорядковується голові Сумської обласної державної адміністрації, у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та КМ України, нормативно-правовими актами центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями та дорученнями голови Сумської обласної державної адміністрації, а також цим Положенням.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність; верховенства права; законності; пріоритетності прав людини; гласності; поєднання державних і місцевих інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань:1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; 2) соціально-економічного розвитку відповідних територій; 3) бюджету, фінансів та обліку; 4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; 5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; 6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх; 7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; 8) зовнішньоекономічної діяльності; 9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; 10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Протягом дії доручення № 31 від 19.12.2008 р. відповідно до повідомлень Сумської ОДА, Головного управління економіки Сумської ОДА в засобах масової інформації, на колегіях обласної адміністрація, які проводились адміністрацією спільно із громадськими організаціями, зазначалося про позитивний ефект даного доручення в соціальному, економічному та юридичному плані. Досягнуто економічного ефекту бюджетних коштів збільшення попиту на товари, роботи та послуги місцевих товаровиробників, виконавців робіт та надавачів послуг, значно покращилась якість наданих товарів, робіт та послуг для замовників, якими є бюджетні та комунальні установи, підприємства, організації. Крім того, у зв'язку з контролем з боку Головного управління економіки СОДА за закупівлею продовольчих товарів, до шкіл, лікарень, дитячих садків розташованих на території Сумської області якісні продукти харчування, ціни на які не перевищували середньо регіональних по області.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_4, який займає посаду начальника Управління економіки Сумської облдержадміністрації, пояснив, що після визнання невинними розпоряджень № 31 від 19.12.2008 р. та № 21 від 08.12.2011 р. обсяги виробництва та реалізації продутції місцевого виробництва скоротилися на суму близько 300 млн. грн. Таке становище несприятливо впливає на розвиток промислового та сільськогосподарського виробництва області, а отже і добробуту населення, вимагає завезення товарів з інших регіонів, що значно збільшує їх вартість для споживачів.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що оспорюване доручення № 4 голови Сумської обласної державної адміністрації "Про визнання доручень голови Сумської обласної державної адміністрації від 19.12.2008 р. № 31 та від 08.12.2011 р. № 21 такими, що втратили чинність" суперечить інтересам позивача, як жителя Сумської області оскільки негативно впливає на екомічну ситуацію та виробництво товарів, а відповідно і на ціну їх реалізації споживачам Сумської області тому його не можна вважати правомірним та обгрунтованим.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Голови громадської організації "Суми-лідер" Савотченко Ольга Олексіївна до Сумської обласної державної адміністрації про скасування доручення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати доручення голови Сумської обласної державної адміністрації № 4 від 06 квітня 2012 року "Про визнання доручень голови Сумської обласної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року № 31 та від 08 грудня 2011 року № 21 такими, що втратили чинність".

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02 квітня 2013 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал