м. Вінниця
01 квітня 2013 р. Справа № 802/679/13-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Сала П.І.,
за участю
секретаря судового засідання: Колос М.С.,
представника позивача: Бричок О.В.,
представника відповідача: Кулібаби В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області
до: приватного підприємства "Поточани"
про: припинення юридичної особи,
18.02.2013 року Жмеринська об'єднана державна податкова інспекція Вінницької області (далі - Жмеринська ОДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом про припинення як юридичної особи приватного підприємства "Поточани" (далі - ПП "Поточани"), посилаючись на те, що відповідач не виконує вимог закону щодо подання податкових декларацій за звітні періоди та більше одного року не подає податкової і фінансової звітності в органи державної податкової служби.
Ухвалою судді Вінницького окружного адміністративного суду від 20.02.2013 року за вказаним позовом відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у 10-денний строк з дня одержання копії ухвали подати суду письмові заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
05.03.2013 року на адресу суду надійшла заява директора ПП "Поточани" Кулібаби В.М. про зупинення провадження в адміністративній справі.
За таких обставин та керуючись положеннями ч. 4 ст. 183-2 КАС України ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.03.2013 року вирішено здійснювати розгляд цієї справи за загальними правилами адміністративного судочинства.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримала заявлені позовні вимоги та надала пояснення згідно з наведеними у позовній заяві обґрунтуваннями. Просить суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов Жмеринської ОДПІ визнав та пояснив, що ПП "Поточани" дійсно не подає податкової звітності з вересня 2011 року, оскільки фактично не здійснює господарської діяльності у зв'язку із складним фінансовим становищем.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення сторін та оцінивши інші докази, які є у справі, суд доходить висновку, що заявлений позов належить задовольнити з огляду на таке.
Встановлено, що ПП "Поточани" зареєстроване Жмеринською районною державною адміністрацією Вінницької області 05.10.2007 року (ідентифікаційний код 35284470), що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 6-8). 08.10.2007 року підприємство взяте на податковий облік (а.с. 29).
Станом на даний час заборгованість з платежів (податків та обов'язкових зборів) до бюджету за відповідачем не рахується, про що свідчить довідка Жмеринської ОДПІ від 30.01.2013 року (а.с. 4).
Пунктом 8 статті 19 ГК України передбачено, що усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Згідно із п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова звітність подається платником податків або іншою особою, на яку цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами покладено обов'язки з подання органами державної податкової служби податкової звітності, за звітний період в установлені цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами строки, органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку такий платник податків.
Платник податків незалежно від того, чи провадив він господарську діяльність у звітному періоді, повинен подати податкову звітність за такий період, крім випадків, коли він не є платником відповідного виду податку (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Однак, зазначені вище вимоги закону відповідачем не виконуються, останню податкову звітність (декларацію з податку на прибуток підприємства) ним було подано 20.09.2011 року (а.с. 3), що визнав у судовому засіданні директор ПП "Поточани".
Відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є зокрема неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20, пунктом 67.2 статті 67 ПК України органам державної податкової служби надано право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що ПП "Поточани" у встановлені законом спосіб і строки податкової (фінансової) звітності не подає та заборгованості перед бюджетом немає, суд доходить висновку про підставність заявлених Жмеринською ОДПІ позовних вимог про припинення відповідача як юридичної особи.
Одночасно суд вважає необхідним зазначити наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. При цьому абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
Частиною сьомою цієї статті визначено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно із ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Положеннями частини 9 статті 36 Закону встановлено, що строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом із тим, частиною 7 статті 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).
З огляду на викладене суд вважає необхідним створити ліквідаційну комісію з припинення відповідача у складі голови комісії - керівника ПП "Поточани", а також податкового органу, зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення ПП "Поточани" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", встановивши строк роботи ліквідаційної комісії - 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Згідно із ч. 7 ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням встановлених обставини справи та зазначених вище положень чинного законодавства України, суд доходить висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають фактичним обставинам і матеріалам справи, визнаються відповідачем, а тому підлягають задоволенню шляхом припинення юридичної особи ПП "Поточани".
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, в силу вимог ч. 2, 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
При вирішенні питання про порядок виконання судового рішення судом враховуються положення ч. 1 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", згідно з якими суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 160, 162, 163, 254 КАС України суд,
адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу приватне підприємство "Поточани" (23142, Вінницька область, Жмеринський район, с. Потоки, вул. Центральна, 10, ідентифікаційний код 35284470).
Створити ліквідаційну комісію у складі голови комісії - керівника ПП "Поточани" та Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області.
Зобов'язати ліквідаційну комісію після набрання цією постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що ПП "Поточани" перебуває у процесі припинення.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання цією постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення ПП "Поточани" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами 1, 2 статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Встановити строк роботи ліквідаційної комісії ПП "Поточани" - 70 днів з дня набрання постановою законної сили.
Копію постанови після набрання нею законної сили направити державному реєстратору Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області для виконання вимог статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова у повному обсязі складена: 02.04.2013 року.
Суддя Сало Павло Ігорович