25 березня 2013 року Справа № 803/553/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Медвідя А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ківерцівського районного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь Ліс Сервіс» про стягнення коштів,
Ківерцівський районний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь Ліс Сервіс» (далі - відповідач, ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс»), в якому просить стягнути з відповідача 430,23 грн. виплаченого забезпечення.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що до Ківерцівського районного центру зайнятості 31.05.2012 року звернувся громадянин ОСОБА_3 із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, подавши довідку №220 від 30.05.2012 року про середню заробітну плату, видану ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс», для розрахунку виплат на випадок безробіття. 07.06.2012 року ОСОБА_3 було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю у відсотках до визначеного розміру. При здійсненні перевірки обгрунтованості виплат матеріального забезпечення даному громадянину було встановлено, що ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» видало недостовірну довідку про виплачений ОСОБА_3 дохід у квітні 2012 року, що вплинуло на розмір нарахованої та виплаченої допомоги по безробіттю. Внаслідок подання відповідачем неправдивих відомостей про нараховану заробітну плату ОСОБА_3 безпідставно було виплачено 430,23 грн. матеріального забезпечення, з огляду на що позивач просить стягнути з товариства вказану суму.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання свого представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України справу розглянуто у відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з врахуванням наступного.
Судом встановлено, що на обліку в Ківерцівському районному центрі зайнятості перебуває громадянин ОСОБА_3, якому 07.06.2012 року надано статус безробітного та призначено виплату матеріального забезпечення, розмір якого визначено у відсотках до середньої заробітної плати залежно від страхового стажу понад 10 років. Вказана обставина підтверджується персональною карткою НОМЕР_1 ОСОБА_3 (а.с.12).
Ківерцівським районним центром зайнятості проведено перевірку обгрунтованості виплат матеріального забезпечення громадянину ОСОБА_3, за наслідками якої складено акт №3 від 03.01.2013 року. В ході перевірки встановлено, що довідка про середню заробітну плату ОСОБА_3, видана ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» 30.05.2012 року за №220, не вірна. У квітні 2012 року завищена нарахована заробітна плата на суму 1319,40 грн., що призвело до невірного обчислення середньоденної заробітної плати для розрахунку матеріального забезпечення, яка повинна складати 39,94 грн., що на 6,25 грн. менше (а.с.15).
22.01.2013 року позивачем було скеровано в адресу ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» претензію з вимогою повернення безпідставно виплаченої ОСОБА_3 допомоги по безробіттю в сумі 430,23 грн. (а.с.7), яка залишилась без належного реагування.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок.
Згідно ч.1 ст.22 цього Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків (ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
З копії трудової книжки ОСОБА_3 вбачається, що він працював лісорубом в ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» та був звільнений 30.05.2012 року (а.с.13). Згідно персональної картки ОСОБА_3 страховий стаж складає 18 років 72 дні.
З довідки про середню заробітну плату (дохід) від 30.05.2012 року №220, виданої ОСОБА_3 для розрахунку виплат на випадок безробіття, вбачається, що заробітна плата за квітень 2012 року, з якої сплачувались страхові внески, становить 1873,08 грн. (а.с.14). Водночас у відповідь на запит позивача щодо перебування ОСОБА_3 у трудових відносинах, отримання доходу та сплату єдиного соціального внеску ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» листом від 19.12.2012 року за №489 повідомило, що нарахована заробітна плата за квітень 2012 року даного громадянина складає 553,68 грн., єдиний соціальний внесок з якої не сплачено у зв'язку з накладенням арешту на рахунки товариства (а.с.16).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується та обставина, що ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» 30.05.2012 року видало недостовірну довідку за №220 про заробітну плату ОСОБА_3 для розрахунку виплат на випадок безробіття, у якій завищено дохід за квітень 2012 року на 1319,40 грн.
Згідно ч.3 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» достовірність зазначених у документах даних перевіряється виконавчою дирекцією Фонду. У разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року №7-1, передбачено: якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем.
Відповідно до проведеного перерахунку виплат матеріального забезпечення ОСОБА_3 сума незаконно виплаченої допомоги по безробіттю складає 430,23 грн. (а.с.9-11).
Отже, оскільки відповідачем в добровільному порядку не відшкодовано Ківерцівському районному центру зайнятості заподіяну шкоду внаслідок подання недостовірних відомостей про заробітну плату для розрахунку виплат на випадок безробіття громадянину ОСОБА_3, то суд дійшов висновку, що із ТзОВ «Волинь Ліс Сервіс» слід стягнути на користь позивача 430,23 грн. незаконно виплаченого матеріального забезпечення в примусовому порядку.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь Ліс Сервіс»на користь Ківерцівського районного центру зайнятості суму незаконно виплаченого матеріального забезпечення в розмірі 430,23 грн. (чотириста тридцять грн. 23 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 30 березня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій