Ухвала від 06.03.2013 по справі К/9991/53096/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" березня 2013 р. м. Київ К/9991/53096/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Ситникова О.Ф.,

Весельської Т.Ф.,

Малиніна В.В.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Апеляційного суду Луганської області від 29 липня 2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Апеляційного суду Луганської області від 29 липня 2011 року скасовано рішення Сєверодонецького міського суду Луганської області від 08 вересня 2010 року та прийнято нову, якою у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Апеляційного суду Луганської області від 29 липня 2011 року та залишити в силі постанову Сєверодонецького міського суду Луганської області від 08 вересня 2010 року, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах касаційної скарги, дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильської АЕС 1 категорії, є інвалідом 2 групи.

Позивач отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991р. № 796-ХІ1.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності виплати основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність зі збільшенням и у 3,5 рази, відповідно до п.1 Постанови Кабінету міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005 року.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, Апеляційний суд Луганської області дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову та здійснення перерахунку та виплати пенсії, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з підвищенням її розміру у 3,5 рази, згідно вимог постанови КМ України № 1293 від 27 грудня 2005 року.

Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції повністю погоджується з висновкам суду на підставі наступного.

Право вибору пенсійних виплат пенсіонером передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 9 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Пунктом 13 розділу XV вказаного закону встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.

Позивачу була призначена за його вибором пенсія по інвалідності, як особі що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається з матеріалів справи, з 22 травня 2008 року позивачу на підставі відповідного рішенню суду здійснено перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду завдану здоров'ю в розмірі 75 % процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 встановлений обов'язок Пенсійного Фонду України збільшити розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 вищевказаного Закону: - у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей; - у 2,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.

Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Частиною 2 вказаної Постанови встановлено, що: 1) мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 гривень, II групи - 400 гривень, III групи - 370 гривень.

Зазначена Постанова № 1293 від 27.12.2005 року набула чинності з 01.01.2006 року.

Отже, так як аналіз вказаного нормативно-правового акту свідчить про одноразовість його застосування, і ніяких вимог щодо системності або періодичності підвищення пенсій, призначених на підставі ст.54 Закону №796 Постанова №1293 не містить, то вимоги позивача про перерахунок державної та додаткової пенсії, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням вищевказаних положень Постанови Кабінету Міністрів України безпідставні.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, вважає, що постанова Апеляційного суду Луганської області від 29 липня 2011 року ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду, тому підстави для скасування або зміни рішень відсутні.

Відповідно до вимог ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 КАС України,

УХВАЛИВ :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Апеляційного суду Луганської області від 29 липня 2011 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді О.Ф. Ситников

Т.Ф. Весельська

В.В. Малинін