25 березня 2013 р.Справа № 2011/2а-1619/12
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.11.2012р. по справі № 2011/2а-1619/12
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
28 листопада 2012 року постановою Дзержинського районного суду м. Харкова позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.
У апеляційній скарзі позивач просив постанову суду першої інстанції скасувати, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на неналежну оцінку обставин справи. Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказує, що суд першої інстанції протиправно не взяв до уваги положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які мають вищу юридичну силу порявняно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011р. №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення".
Суд апеляційної інстанції на підставі п.1 ч.1 ст. 197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником бойових дій, відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.10), має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З матеріалів справи вбачається, що разова грошова допомога до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачу була нарахована у розмірі 675,00 грн. та виплачена у травні 2012 року (а.с.11).
Залишаючи позовні вимоги без задоволення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі у повному обсязі виконали обов'язок щодо перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції від 09.07.2007 року, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI, частину п'яту статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2009-2012 роках зміни до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вносилися.
Між тим, 22.12.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 4282-VI "Про Державний бюджет України на 2012 рік", який набрав чинності 01 січня 2012 року.
Пунктом 3 Прикінцевих положень цього Закону установлено, що у 2012 році норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
28 грудня 2011 р. Кабінетом Міністрів України на виконання п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" прийнято постанову N 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", якою встановлено в тому числі розмір разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Постанова набрала чинності з 12.01.2012 року.
Тобто у 2012 році діяли два нормативні-правові акти, які по різному регулюють розмір спірної разової грошової допомоги до 5 травня - Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Закон України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".
Оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку мають застосовуватись норми Закону України від 22.12.2011р. N 4282-VI "Про Державний бюджет України на 2012 рік", а не відповідні норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Виходячи з викладеного колегія суддів вважає, що при визначенні розміру разової грошової допомоги позивачеві починаючи з 2012р. відповідач повинен керуватись положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011р. №1381.
З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Доводи позивача у апеляційній скарзі з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 28.11.2012р. по справі № 2011/2а-1619/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.