26 березня 2013 р.Справа № 2а-513/12/2170
Категорія: 10.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів Градовського Ю.М.,
Кравченка К.В.,
за участю секретаря судового засідання - Худик С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Малолепетиської сільської ради на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 1 листопада 2012р. в справі за позовом Великолепетиського районного центру зайнятості до Малолепетиської сільської ради про стягнення штрафу,
13 лютого 2012р. Великолепетиський районний центр зайнятості (далі - Центр зайнятості) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Малолепетиської сільської ради (далі - сільрада) про стягнення штрафу в розмірі 21 048,62 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилався на те, що відповідач, в порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», при вивільненні свого робітника ОСОБА_2 не повідомив про це центр зайнятості за два місяці до цієї події і після вивільнення протягом 10 днів не надав списки вивільнених осіб. Про таке порушення був складений акт № 79-ш від 11.10.2011р. про порушення та стягнення штрафу, який відповідач в добровільному порядку не сплачує.
Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи що центром зайнятості не прийнято рішення про стягнення з сільради штрафних санкцій, не складено припис. Акт, на підставі якого пред'явлені вимоги про стягнення штрафу, не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні ст. 17 КАС України, тому у позивача відсутні підстави для стягнення штрафу лише за наявності акту. Крім того, Малолепетиська сільська рада як орган місцевого самоврядування не є суб'єктом відповідальності, оскільки не являється ні підприємством, ні установою, ні організацією будь-якої форми власності.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 1 листопада 2012 року позовні вимоги задоволені в повному обсязі. Стягнуто з Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області на користь Великолепетиського районного центру зайнятості штраф в сумі 21 048,62 грн.
В апеляційній скарзі відповідач ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи наступне.
ОСОБА_2 працювала в Малолепетиській сільській раді з 14.02.1992р. по 21.07.2012р. (а.с.9). Згідно розпорядження № 23-о від 20.05.2011р.сільського голови ОСОБА_2 була попереджена про скорочення займаної нею посади та ознайомлена із зазначеним розпорядженням.(а.с.11).
Розпорядженням сільського голови від 20.07.2011р. № 37-о ОСОБА_2 звільнена з займаної посади з 21.07.2011р. З даним розпорядженням також ознайомлена (а.с.10).
Херсонським обласним центром зайнятості відносно Малолепетиської сільської ради складено акт № 79/ш від 11.10.2011р., яким встановлено неподання зазначеною сільрадою (роботодавцем) до центру зайнятості звітів:
- про заплановане вивільнення ОСОБА_2 (форма № 4-ПН (план));
- про фактичне вивільнення ОСОБА_2 (форма № 4-ПН (факт))
Зазначене є порушенням п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», в наслідок чого актом № 79/ш від 11.10.2011 року на сільську раду накладений штраф в розмірі щорічної заробітної плати вивільненого робітника - 21 048,62 грн. (а.с.7).
Сільський голова отримав примірник акту 11.10.2011р. та зазначив про свою незгоду.
Згідно листа від 08 листопада 2011р. № 747-/10, який було направлено сільським головою до Інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Херсонського ОЦЗ, сільська рада відмовляється від сплату штрафу, у зв'язку з його невизнанням. Крім того, до часу перевірки в посадових інструкціях співробітників сільської ради не було визначено конкретно відповідального за звітність районному центру зайнятості (а.с.12).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що позивач - районний центр зайнятості - має право звертатись до суду з зазначеним позовом; порядок стягнення та розмір штрафу відповідає визначеним в п. 6 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»; зазначений акт роботодавцем було отримано, у зв'язку із незгодою з ним штраф не сплачено, але і не оскаржено. За таких обставин суд прийшов до висновку про обґрунтованість суми боргу та про те, що він підлягає стягненню.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Правовідносини між сторонами виникли з приводу дотримання вимог законодавства про зайнятість населення.
В період зазначених правовідносин діяв Закон України «Про зайнятість населення» № 803-ХІІ в редакції від 01.03.1991р. з відповідними змінами.
Згідно п. 5 ст. 20 зазначеного Закону при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Неподання Малолепетиською сільською радою встановлених законом звітів встановлено актом № 79/ш від 11.10.2011р., складеним головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Херсонського обласного центру зайнятості та провідним спеціалістом відділу взаємодії з роботодавцями Великолепетиського районного центру зайнятості.
Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. № 47 (далі - Положення) інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями. Відповідно до п. 6 «а» проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцям
Отже, Інспекція є складовою частиною центру зайнятості та перевіряє дотримання законодавства не тільки підприємствами та організаціями, але й установами, якою є Малолепетиська сільська рада. Відтак, здійснення інспекторами перевірки Малолепетиської сільської ради щодо дотримання нею законодавства про зайнятість населення і складання акту є обґрунтованим та законним.
Відповідно до п.8г зазначеного положення інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Відтак, судова колегія вважає складання центром зайнятості акту про порушення Малолепетиською сільською радою п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» і стягнення на його підставі штрафу з відповідача правомірними діями, оскільки таке право передбачено Положенням. Іншого спеціального законодавства, що визначало би особливості здійснення контролю, перевірок додержання законодавства про зайнятість населення, на момент проведення перевірки, не існувало.
Згідно довідки від 11.10.2011р. на вивільненого працівника ОСОБА_2, дохід останньої за 12 місяців склав 21 048,62 грн. Отже, стягнення штрафу у зазначеній сумі відповідає вимогам п.5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Відповідач, отримавши акт, вчасно не оплатив стягнутий штраф. При цьому, зазначаючи про свою незгоду із актом, будь-яких дій щодо оскарження дій позивача по складанню акту не здійснив.
Оцінюючи викладені обставини в їх сукупності, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Малолепетиської сільської ради - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 1 листопада 2012р. в справі за позовом Великолепетиського районного центру зайнятості до Малолепетиської сільської ради про стягнення штрафу - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили набирає законної сили негайно після її оголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: Ю.М.Градовський
Суддя: К.В.Кравченко