Ухвала від 19.03.2013 по справі 1570/4492/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2013 р.Справа № 1570/4492/2012

Категорія: 3.7.2 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді -Яковлєва О.В.,

суддів -Бойка А.В., Танасогло Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження, в м.Одесі, апеляційну скаргу Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року, у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Південної митниці Державної митної служби України, про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року задоволено позов ОСОБА_4 та зобов'язано Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області поновити державну реєстрацію автомобіля "Mersedes-Benz", модель "S420", 1996 року випуску, НОМЕР_1, за позивачем.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову, яким в задоволені позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини справи та останній дійшов до необґрунтованого висновку щодо необхідності поновлення державної реєстрації автомобіля позивача, оскільки останню вчинено на підставі фальсифікованих документів, а тому реєстрацію правомірно скасовано відповідачем.

Судова колегія, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі біржової угоди №13251 від 16.07.2003 року позивачем придбано у громадянина України ОСОБА_5, автомобіль марки «МERSEDES-ВЕНZ» (модель «S 420», 1996 року випуску, об'єм двигуна 4200, колір «чорний», шасі НОМЕР_1), який зареєстровано в Нікопольському МРЕВ Дніпропетровської області, та 18.07.2003 року зазначений автомобіль перереєстровано в МРЕВ-1 УДАІ УМВС України в Одеській області і видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, серії НОМЕР_2, на ім'я ОСОБА_4.

Під час реєстрації автомобіля за позивачем, у 2003 році, проведено ряд заходів щодо перевірки транспортного засобу, а саме - автомобіль перевірено по автоматизованим базам даних розшуку транспортних засобів, що підтверджено листом Відділу по контролю та організації роботи РЕП №7/0-360 від 06.07.2006 року та згідно даних АІС

«Угон - СНД - Інтерпол», автомобіль в розшуку не знаходиться (а.с.15).

Постановою старшого слідчого прокуратури м.Нікополь Дніпропетровської області Авдієнко А.А., від 23.09.2005 року на вищевказаний відповідачем накладено обмеження на проведення реєстраційних дій в МРЕВ ДАІ Одеської області, у зв'язку з тим, що даний автомобіль визнано речовим доказом у кримінальній справі, проте постановою від 01.08.2007 року, автомобіль позивача виключено з переліку речових доказів по кримінальній справі №70049021 та постанови про визнання речовими доказами від 23.09.2005 року, так як досудовим слідством встановлено, що автомобіль позивача не являється знаряддям злочину, не зберіг на собі сліди злочину, не був об'єктом злочинних дій, не являється предметом нажитим злочинним шляхом, не являється предметом, який може бути засобом для розкриття злочину, викриття винних або для спростування звинувачення чи пом'якшення відповідальності.

Службовою телеграмою Управління ДАІ МВС України від 06.03.2012 року за №4/8-2569 зобов'язано відповідача зняти з обліку вищевказаний транспортний засіб та прийняти рішення щодо скасування державної реєстрації, у зв'язку з порушенням митного оформлення ввезеного автомобіля та його неправомірною первинною реєстрацією в Нікопольському МРЕВ Дніпропетровської області за гр.ОСОБА_5, що встановлено під час розгляду вищевказаної кримінальної справи.

На підставі зазначеної службової телеграми, Відділенням реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ з обслуговування м.Одеси прийнято висновок від 31.03.2012 року про скасування реєстрації вищевказаного автомобіля позивача.

За результатом встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог, з яким погоджується судова колегія з огляду на наступне.

Згідно положень ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до положень п.8 Постанови КМУ №1388 від 07.09.1998 року "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин), державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам

безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з

правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в

підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній

рух"), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних

транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.

Відповідно до п.40 вищевказаного Порядку, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з

обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи

підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами копію України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Судовою колегією встановлено, що позивачем, на законних підставах, придбано вищевказаний автомобіль, який на момент продажу зареєстровано в Нікопольському МРЕВ Дніпропетровської області, у громадянина України ОСОБА_5

Після купівлі автомобіля, позивачем проведено реєстрацію транспортного засобу в МРЕВ-1 УДАІ УМВС України в Одеській області із проходженням відповідного контролю по автоматизованим базам даних розшуку транспортних засобів та із оформленням відповідних документів.

Відповідачем не встановлено факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин належного позивачу автомобілю, не виявлено, що він зареєстрований за фіктивними чи підробленими документами або є таким, що розшукується правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням.

З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що УДАІ ГУМВС України в Одеській області неправомірно скасовано державну реєстрацію автомобіля позивача, оскільки відсутні підстави для її скасування, які визначені положенням "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів", а тому судом першої інстанції правомірно задоволено позов.

Посилання апелянта щодо обґрунтованості скасування державної реєстрації транспортного засобу, у зв'язку з порушенням його митного оформлення та неправомірною реєстрацією в Нікопольському МРЕВ Дніпропетровської області, - є необґрунтованими, так як позивачем придбано даний автомобіль на законних підставах та реєстрацію в МРЕВ-1 УДАІ УМВС України в Одеській області проведено з дотриманням відповідної процедури, що підтверджено матеріалами справи, а неправомірні дії посадових осіб Нікопольського МРЕВ під час первинної реєстрації автомобілю, які є предметом розгляду кримінальної справи №70049021, жодним чином не впливають на право власності позивача та не є підставою для скасування державної реєстрації.

Оскільки суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують - апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів, після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту набрання нею законної сили.

Головуючий: Яковлєв О.В.

Судді: Бойко А.В.

Танасогло Т.М.