Постанова від 26.02.2013 по справі 2121/1858/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2013 р.Справа № 2121/1858/2012

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Сіденко С.І.

у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.

суддів - Бойка А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2012 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату заборгованості з пенсійних виплат.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивачка вказувала, що їй проведено перерахунок пенсії з порушенням вимог закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як його здійснено не за попередній рік звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2010 рік, а за 2007 рік.

Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 липня 2012 року адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправною відмову УПФ України в Цюрупинському районі Херсонської області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_2 показника середньої заробітної плати за 2010 рік.

Зобов'язано УПФ України в Цюрупинському районі Херсонської області здійснити з 10 березня 2011 року перерахунок та виплати належної ОСОБА_2 пенсії виходячи з показника заробітної плати за 2010 рік.

В апеляційній УПФ України в Цюрупинському районі Херсонської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги УПФ України в Цюрупинському районі Херсонської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивачка отримує пенсію за віком та продовжувала працювати більше 24 місяців.

Позивачка звернулась до УПФ в Цюрупинському районі Херсонської області з заявою про перерахунок пенсії 10 березня 2011 року.

Відповідачем, після подачі позивачкою заяви про перерахунок пенсії від 10 березня 2011 року, було зроблено перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік помножену на індивідуальний коефіцієнт заробітку та стажу позивача.

Відповідно до відповіді відповідача від 14 липня 2011 року ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням показника за 2010 рік.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачають право позивачки на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.

Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка відновила свою дію після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008) встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци 2-6 ч.2 ст. 40 Закону).

Відповідно ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка відновила свою дію після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008) - у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз ч.4 ст. 42 цього Закону свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхове стажу.

З огляду на викладене, під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х Ск : змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, норма ч.4 ст. 42 Закону не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (а не перерахунком) пенсії (абзац 4 ч.2 ст. 40 Закону).

Неправильними є також посилання суду першої інстанції на правомірність застосування у цьому випадку п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, колегія суддів вважає, що зазначена норма, яка має нижчу юридичну силу, не підлягає застосуванню, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.

За таких обставин, висновки суду першої інстанції про те, що позивач має право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік є помилковими.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог до УПФ України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату заборгованості з пенсійних виплат.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області - задовольнити повністю.

Постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 липня 2012 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: підпис Т.М. Танасогло

Суддя: підпис А.В. Бойко

Суддя: підпис О.В. Яковлєв