29 березня 2013 р.Справа № 2-а-1057/11/2121
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Лебідь Іван Петрович
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді -Яковлєва О.В.
судді -Бойка А.В., Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 16 травня 2011 року, у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 16 травня 2011 року позов задоволено, зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсії з 01.10.2010 року у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну особу в цілому по Україні, за 2009 рік.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову в задоволенні позову.
Судова колегія вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що остання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є працюючим пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач звертався до пенсійного органу з приводу перерахунку пенсії, як працюючому пенсіонеру та останнім при перерахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну особу в цілому по Україні, за 2007 рік.
За результатом встановлених обставин суд першої інстанції дійшов до висновку щодо неправомірності таких дій відповідача, з чим не погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»наведену норму викладено в новій редакції, проте у зв'язку із визнанням цих змін такими, що не відповідають Конституції (Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008), на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії діяла вищенаведена редакція статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана редакція пов'язує розмір перерахованої пенсії із розміром заробітної плати, з якого обчислювалась пенсія (при її первісному призначенні або останньому перерахунку). Тобто, за змістом статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»підстави для застосування будь-якого іншого показника (в тому числі і показника заробітної плати за рік, що передує перерахунку), відсутні.
Постановою КМУ №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зокрема, встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що зі змісту частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не визначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України. Виходячи з буквального тлумачення частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем обґрунтовано не застосовано при перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Такої правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України у своїй постанові по справі №К/9991/72174/11 від 20.12.2012 року.
Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішені справи порушено норми процесуального та матеріального права, судова колегія скасовує оскаржуване рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області задовольнити.
Постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 16 травня 2011 року скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
В.Л. Романішин