Постанова від 28.03.2013 по справі 2а/1216/39/12

Головуючий у 1 інстанції - Чернік А.П.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2013 року справа № 2а/1216/39/12

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області на постанову Марківського районного суду Луганської області від 04 лютого 2013 року по справі № 2а/1216/39/12 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

26.10.2012 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Постановою Марківського районного суду від 04 лютого 2013 року адміністративний позов задоволено, а саме визнано незаконним та скасовано рішення №4 від 02.10.2012 року комісії по призначенню пенсій при Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про відмову ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23 листопада 2011 року №1210, з 01.01.2012 року та взяти за період з 26.09.1987 року по 22.12.1987 року до розрахунку заробітну плату за жовтень 1987 року -620 руб.70 коп., за листопад 1987 року -912 руб.27 коп, за грудень 1987 року - 1244 руб. 83 коп., всього 2777 руб. 50 коп. відповідно до довідки про заробітну плату за період з 26.09.1987 року по 22.12.1987 року та наказу директора №102 від 21.07.2003 року ВАТ «Старобільське САТП-0305».

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Частиною 4 статті 57 цього Закону визначено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 -1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Колегією суддів встановлено і вбачається з матеріалів справи, що позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії , інвалідом 2 групи,захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , та отримує мінімальну пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що не заперечується відповідачем.

12 червня 2012 року позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до Порядку обчислення пенсій особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210.

Листом №1498/02-38 від 25.06.2012 року позивачу повідомелно, що підстав для обчислення пенсії згідно довідки про заробітну плату за період з 26.09.1987 року по 22.12.1987 року немає, оскільки перевірити правильність нарахування заробітної плати за період знаходження в зоні відчуження немає можливості. Згідно архівної довідки Міністрества Оборони від 07.08.1998 року №51/1/5245 відсутні дані про виїзд на роботу по ліквідації наслідків аварії за 1987 рік.

Оскільки Управління ПФУ в Марківському районі не прийняло рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, останній 30.07.2012 року звернувся із заявою до суду про визнання бездіяльності УПФУ в Марківському районі неправомірною та зобов'язання розглянути його заяву з прийняттям відповідного рішення.

Постановою Марківського районного суду від 10.09.2012 року визнано неправомірною бездіяльність УПФУ в Марківському районі щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії від 12.06.2012 року та зобов'язання розглянути його заяву з прийняттям відповідного рішення.

Рішенням комісії по призначенню пенсій при УПФУ в Марківському районі № 4 від 02.10.2012 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що підстав для обчислення пенсії згідно довідки про заробітну плату за період з 26.09.1987 року по 22.12.1987 року немає, оскільки перевірити правильність нарахування заробітної плати за період знаходження в зоні відчуження немає можливості, тому як згідно архівної довідки Міністерства Оборони від 07.08.1998 року № 51/1/5245 немає даних про виїзди позивача на роботу по ліквідації наслідків аварії за 1987 рік.

Згідно ч.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011р. № 1210, вказаним Порядком визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 р. № 1240 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено з 1 січня 2005 року пенсії працівникам підприємств (установ, організацій), яких у 1986-1990 роках було призвано на спеціальні військові збори для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначати із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, у І зоні - 3). Пунктами 3,4,5 ч.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011р. № 1210 передбачено, що у разі коли особа відпрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження, а якщо працювала менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні,а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Коли особа пропрацювала менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно п.6,7 Порядку, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 (207с-86-п) (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку. Пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону 796-ХІІ видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу. Зокрема, у 1986 році за: постановою ЦК КПРС, Президії ВР СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 р. №524-156; розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 р. №964-рс; постановою Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 №1031-рс; постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 р. №665-195 (постановою УРСР від 10.06.1986 р. №207-7).

Відповідно до Наказу ВАТ «Старобельське САТП 0305» за № 102 від 21.07.2003 року, позивачу було проведено перерахунок заробітної плати за час роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи зі збільшеної на 100% тарифної ставки, кратності зони, нарахування премії в розмірі 25% на, з урахуванням премії 400 грн.

Наказом Головного управління ПФУ в Луганській області № 10 від 04.02.2003р. зобов'язано начальників управлінь Пенсійного фонду України в містах і районах Луганської області приймати до роботи видані підприємствами довідки про заробітну плату на підставі розсекречених документів та проводити перерахунки пенсій з урахуванням наданих довідок про заробітну плату з обов'язковим додаванням копій особових рахунків та наказів по підприємству про донараховану заробітну плату(а.с.20).

Відповідно до цього відповідачем в 2003 році проведений перерахунок пенсії позивачу. Посилання апелянта на те, що довідка про заробітну плату стала спірною лише в 2012 році колегія суддів не приймає до уваги, оскільки, згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Щодо посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду колегія суддів зазначає наступне.

За змістом частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до суду 26.10.2012 року, оскільки пенсія є щомісячною виплатою, то позов підлягає задоволенню з 01.05.2012 року, а постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні.

За таких обставин, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини права, проте з помилковим застосування норм процесуального права, а тому підлягає зміні.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 201, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Марківського районного суду Луганської області від 04 лютого 2013 року по справі № 2а/1216/39/12 - змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини замість слів: «з 01.01.2012 року» вказати «з 01.05.2012 року».

В іншій частині постанову Марківського районного суду Луганської області у справі № 2а/1216/39/12 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Л.В.Ястребова

Д.В.Ляшенко

С.Ю.Чумак