Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
26 березня 2013 року справа №805/1066/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М., секретар судового засідання: Варчук О.М., за участю сторін: представника відповідача Іванченко В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 р. у справі за позовом приватного підприємства "АДАМАНТ-Я" до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
29.01.2013 р. приватне підприємство "АДАМАНТ-Я" (далі по тексту-ПП "АДАМАНТ-Я") звернулось до суду з позовом, який в ході справи уточнювався, до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі по тексту- Макіївська ОДПІ Донецької області ДПС) про визнання протиправними дії Макіївської ОДПІ Донецької області ДПС щодо проведення документальної виїзної перевірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків ПП «СВС», їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень, вересень 2012р., за результатами якої складено акт № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. та з приводу проведення документальної виїзної перевірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків ПП «СВС», їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень, вересень 2012р., жовтень 2012р., листопад 2012р. за результатами якої складено акт № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р.; визнання дій Макіївської ОДПІ Донецької області ДПС протиправними щодо: встановлення в акті № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. порушень ч. 1-6 ст. 203, ст. 215, ст. 216, ст. 220, ст. 228 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними на правочинах, здійснених ПП «АДАМАНТ-Я» при придбанні виконаних робіт, тобто є нікчемними; встановлення в акті № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. порушень п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2 п. 198.3 п. 198.6 ст. 198 ПК України в результаті чого безпідставно сформовано податковий кредит за рахунок сум ПДВ по податковим накладним, отриманим від підприємства ПП «СВС» на загальну суму 5720170,60 грн., у тому числі за серпень 2012р. на суму 2965500,95 грн., за вересень 2012р. на суму 2754669,65 грн. у зв'язку з визнанням правочину, що відбувся між ПП «АДАМАНТ-Я» та ПП «СВС» нікчемним; встановлення в акті № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. порушень п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 ПК України ПП «АДАМАНТ-Я» до складу податкових зобов'язань віднесені суми ПДВ по нікчемним операціям з реалізації виконаних послуг на загальну суму ПДВ 6133386,66 грн., у тому числі серпень 2012р. - 3124090,48 грн., вересень 2012р. - 3009296,18 грн. у зв'язку із визнанням угод нікчемними; внесення змін до Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині виключення відомостей про задекларовані позивачем податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість за серпень-вересень 2012р. на підставі акту № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р.; встановлення в акті № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р. порушень ч. 1-6 ст. 203, ст. 215, ст. 216, ст. 220, ст. 228 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовленні ними на правочинах, здійснених ПП «АДАМАНТ-Я» при придбанні виконаних робіт по взаємовідносинам ПП «СВС»; встановлення в акті № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р. порушень п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2 п. 198.3 п. 198.6 ст. 198 ПК України в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, що підлягає до сплати в бюджет на суму 6181406,81 грн., у тому числі: за серпень 2012р. на суму 2964727,00 грн., за вересень 2012р. на суму 2872988,00 грн., за жовтень 2012р. на суму 166069,00 грн., за листопад 2012р. на суму 177622,00 грн.; встановлення в акті № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р. порушень п.п. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України в результаті чого ПП «АДАМАНТ-Я» занижено податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 6490477,00 грн., у тому числі за 3 квартали - 6129601,00 грн., за 2012 рік - 6490477,00 грн.; внесення змін до Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині виключення відомостей про задекларовані позивачем податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість за серпень-вересень 2012р. на підставі акту № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р., а також, просив зобов'язати відповідача вилучити з Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати перевірки ПП «Адамант-Я», оформленої актом перевірки № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р., і поновити в ній дані щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту, які містяться в поданих позивачем податкових деклараціях з податку на додану вартість; зобов'язати Макіївську ОДПІ Донецької області ДПС вилучити з Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати перевірки ПП «Адамант-Я», оформленої актом перевірки № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р., і поновити в ній дані щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту, які містяться в поданих позивачем податкових деклараціях з податку на додану вартість.
Позов обґрунтовано тим, що податковий орган в актах перевірок робить безпідставні висновки про нікчемність укладених позивачем з контрагентом ПП «СВС», що відповідач при проведенні документальної виїзної перевірки не використовував первинні документи, які підтверджують фінансово-господарські взаємовідносини з ПП «СВС».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2013 року позовну заяву в частині визнання протиправними дії Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби щодо проведення документальної виїзної перевірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків ПП «СВС», їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень, вересень 2012р., за результатами якої складено акт № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. та визнання протиправними дії Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби щодо проведення документальної виїзної перевірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків ПП «СВС», їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень, вересень 2012р., жовтень 2012р., листопад 2012р. за результатами якої складено акт № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р., залишено без розгляду за заявою представника позивача.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2013 року адміністративний позов задоволено частково: визнано дії Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби протиправними щодо внесення змін до Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині виключення відомостей про задекларовані позивачем податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість за серпень-вересень 2012р. на підставі акту № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. та щодо внесення змін до Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині виключення відомостей про задекларовані позивачем податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість за серпень-вересень 2012р. на підставі акту № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р. Зобов'язано Макіївську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області Державної податкової служби вилучити з Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати перевірки ПП «Адамант-Я», оформленої актами перевірки № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. та № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р., і поновити в ній дані щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту, які містяться в поданих позивачем податкових деклараціях з податку на додану вартість. В решті позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що оскільки, за результатами проведеної перевірки, податкове повідомлення-рішення відповідачем не приймалося та, відповідно, податкові зобов'язання не узгоджувались, то податковим органом безпідставно анульовано показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість. Крім того, судом першої інстанції зазначено, що акт перевірки податкового органу не тягне за собою для позивача юридичних наслідків, отже не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2013 року, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що у випадку, коли податкове повідомлення-рішення не складалося у зв'язку з відсутністю визначення податкового зобов'язання щодо донарахування сум ПДВ, відомості актів перевірок щодо встановлених порушень по формуванню податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів заносяться до Автоматизованої системи для уточнення результатів автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ без процедури узгодження, оскільки акт перевірки не являється нормативним актом чи актом індивідуальної дії.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги.
Інші учасники процесу у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ПП "АДАМАНТ-Я" зареєстровано як юридична особа відділом державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, підприємств, організацій і установ від 19.07.2007р. за № 12731020000005110 та перебуває на обліку в Гірницькому відділенні Макіївської ОДПІ з 20.07.2007р. за № 534.
На підставі направлень № 3361 від 06.12.2012р. (а.с. 44), № 3360 від 06.12.2012р. та наказу від 06.12.2012р. № 1829 Макіївською ОДПІ Донецької області ДПС згідно із п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП «АДАМАНТ-Я» з питань підтвердження господарських відносин з платником податків ПП «СВС» за серпень, вересень 2012р., на підставі якої було складено акт № 8485/22-4/35285254 від 21.12.2012р. (арк.спр. 15-21,45,46).
Зазначеним актом встановлені порушення ч. 1-6 ст. 203, ст. 215, ст. 216, ст. 220, ст. 228 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними на правочинах, здійснених ПП «АДАМАНТ-Я» при придбанні виконаних робіт, тобто є нікчемними; п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2 п. 198.3 п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в результаті чого безпідставно сформовано податковий кредит за рахунок сум ПДВ по податковим накладним, отриманим від підприємства ПП «СВС» на загальну суму 5720170,60 грн., у тому числі за серпень 2012р. на суму 2965500,95 грн., за вересень 2012р. на суму 2754669,65 грн. у зв'язку з визнанням правочину, що відбувся між ПП «АДАМАНТ-Я» та ПП «СВС» нікчемним; порушень п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України ПП «АДАМАНТ-Я» до складу податкових зобов'язань віднесені суми ПДВ по нікчемним операціям з реалізації виконаних послуг на загальну суму ПДВ 6133386,66 грн., у тому числі серпень 2012р. - 3124090,48 грн., вересень 2012р. - 3009296,18 грн. у зв'язку із визнанням угод нікчемними.
Крім того, на підставі направлень № 318 від 25.01.2013р., № 319 від 25.01.2013р. та наказу від 25.01.2013р. № 197, виданих Макіївською ОДПІ, згідно із п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України проведено документальну позапланову виїзну перевірку Приватного підприємства «АДАМАНТ-Я» з питань підтвердження господарських відносин з платником податків ПП «СВС», ТОВ «Будівельний прогрес 2006», ТОВ «БК «Лінкруст» за період з 01.01.2010 по 31.12.2012р. За результатами перевірки складено акт № 824/22-4/35285254 від 11.02.2013р. (арк.спр. 50-80).
Згідно викладеного у висновках акту перевіркою встановлено порушення: ч. 1-6 ст. 203, ст. 215, ст. 216, ст. 220, ст. 228 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовленні ними на правочинах, здійснених ПП «АДАМАНТ-Я» при придбанні виконаних робіт по взаємовідносинам ПП «СВС»; п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2 п. 198.3 п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, що підлягає до сплати в бюджет на суму 6181406,81 грн., у тому числі: за серпень 2012р. на суму 2964727,00 грн., за вересень 2012р. на суму 2872988,00 грн., за жовтень 2012р. на суму 166069,00 грн., за листопад 2012р. на суму 177622,00 грн.; п.п. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України в результаті чого ПП «АДАМАНТ-Я» занижено податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 6490477,00 грн., у тому числі за 3 квартали - 6129601,00 грн., за 2012 рік - 6490477,00 грн.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.01.2011 р. основним нормативним актом, яким врегульовані відносини, що виникають у сфері оподаткування, зокрема, визначає порядок адміністрування податків і зборів, що справляються в Україні, компетенцію контролюючих органів, зокрема, органів державної податкової служби, повноваження та обов'язки посадових осіб податкової служби під час здійснення податкового контролю, є Податковий кодекс України.
Згідно підпункту 41.1.1 пункту 41.1. статті 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є контролюючими органами в розумінні Кодексу.
Згідно пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Статтею 78 Податкового кодексу України встановлений порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Згідно статті 74 Податкового Кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом ДПА України від 18.04.2008 року № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість у контрагентів (далі Порядок). Згідно п.1.3 розділу 1 зазначеного Порядку, для його реалізації створені відповідні програмні продукти, у тому числі «Система автоматизованого співставлення податковихзобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», яка формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобовязань у розрізі контрагентів. Пунктом 2.8 Наказу №266 встановлено, що працівники органу державної податкової служби несуть відповідальність за відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником ПДВ.
Згідно з підпунктом 1.3.3 пункту 1.3 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18 квітня 2008 року № 266, (далі - Методичні рекомендації) для реалізації Методичних рекомендацій, зокрема, створено такий програмний продукт як система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Пунктом 2.21 Порядку передбачено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в автоматизованій системі «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Згідно матеріалів справи із «Деталізованої інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України за період» встановлено і це не заперечується відповідачем, що у графі «Сума ПДВ платника» (ПП «АДАМАНТ-Я») містяться відомості про зняття показників податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів за наслідками перевірок.
З урахуванням вказаних обставин та норм чинного законодавства колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки, за результатами проведеної перевірки ПП "АДАМАНТ-Я", податкове повідомлення-рішення відповідачем не приймалося та, відповідно, податкові зобов'язання не узгоджувались, то податковим органом безпідставно анульовано показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість за серпень-вересень 2012р.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доводи апелянта не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови. Повний текст ухвали виготовлено 28.03.2013р.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 р. залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 р. у справі за позовом приватного підприємства "АДАМАНТ-Я" до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.А. Василенко
М.М. Гімон