Постанова від 26.03.2013 по справі 2а-131/11/1206

Головуючий у 1 інстанції - Чернова Н.І.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2013 року справа №2а-131/11/1206

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду в складі: судді-доповідача Старосуда М.І., суддів Юрченко В.П., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області на постанову Брянківського міського суду Луганської області від 31 січня 2011 р. у справі № 2а-131/11/1206 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату основної та додаткової пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

24 січня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату основної державної пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності із статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 січня 2004 року (з урахуванням проведених виплат), виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає не менше прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується основна та додаткова пенсія із подальшим підвищенням розміру основної і додаткової пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без обмеження максимального розміру пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності 2 групи, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесеному до 1 категорії, збільшивши її розмір на 12% згідно Постанову Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року, починаючи з 01 вересня 2004 року та у 3,5 рази згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 року, починаючи з 01 січня 2006 року(з урахуванням проведених виплат) виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає не менше прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується пенсія, із подальшим підвищенням розміру пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без обмеження максимального розміру пенсії.

Постановою суду першої інстанції позов задоволено. Визнано протиправними дії УПФУ у м. Брянці Луганської області щодо визначення ОСОБА_2 розміру пенсії по інвалідності 2 групи, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01 січня 2004 року та її збільшення на 12% на підставі Постанови КМУ №1293 від 27 грудня 2005 року, виходячи з розрахунку величини 19,91 грн., на підставі Постанови КМУ №1 від 03 січня 2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснює за рахунок коштів державного бюджету». Зобов'язано відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 основної державної пенсії по інвалідності 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності із статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.01.2004 року (з урахуванням проведених виплат), виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає не менше прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується основна та додаткова пенсія, із подальшим підвищенням розміру основної і додаткової пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без обмеження максимального розміру пенсії. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсію по інвалідності 2 групи, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесеному до 1 категорії, збільшивши її розмір на 12% згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №894 від 13 липня 2004 року, починаючи з 1 вересня 2004 року та у 3,5 рази згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005, починаючи з 01 січня 2006 року (з урахуванням проведених виплат) виходячи з того, що розмір мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає не менше прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується пенсія, із подальшим підвищенням розміру пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без обмеження максимального розміру пенсії.

Відповідач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.03.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання зробити перерахунок основної та додаткової пенсії у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності 2 групи, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесеному до 1 категорії, збільшивши її розмір на 12% згідно Постанову Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року та у 3,5 рази згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 року за період з 01 січня 2004 року по 23 липня 2010 року - залишено без розгляду.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач віднесений до 1 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнаний інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, довідкою МСЕК Серії 2-20 ЛИ №0016456 (арк. справи 9-10).

Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 2 групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина четверта статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII згідно пункту 17 розділу І закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V, який набрав чинності 31 жовтня 2006 року, була доповнена частиною 3 наступного змісту: у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму".

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Колегія суддів зазначає, що Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 745 від 6 липня 2011 року, якою встановлено розмір підвищення до пенсії. Зазначена постанова набрала чинності 23.07.2011 року (Урядовий кур'єр вiд 23.07.2011 - № 133).

Вищевикладене приводить до визначення кінцевої дати виплати позивачу додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 75 % мінімальної пенсії за віком що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Отже, задоволенню підлягають позовні вимоги щодо перерахунку основної та додаткової пенсії у відповідності зі статтями 50, 54, «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24 липня 2010 року по 22 липня 2011 року.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Таким чином, тільки Законом України визначається розмір пенсії, а порядок її обчислення регулюється відповідними постановами КМ України.

Колегія суддів зазначає, що розрахунок пенсії за постановами Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. № 894 та від 27.12.2005р. № 1293, зазначений позивачем в позові та задоволений судом першої інстанції є безпідставними, оскільки вказаними нормативними актами передбачено збільшення пенсії призначеної з дотриманням Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1, яким розрахунок пенсії здійснювався з мінімального розміру пенсії 19,91 грн.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання незаконними дій, зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2004 року № 894, збільшивши її на 12 % з урахуванням положень частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293, збільшивши її у 3,5 рази з урахуванням положень статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області на постанову Брянківського міського суду Луганської області від 31 січня 2011 р. у справі № 2а-131/11/1206 - задовольнити частково.

Постанову Брянківського міського суду Луганської області від 31 січня 2011 р. у справі № 2а-131/11/1206 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату основної та додаткової пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області в частині відмови ОСОБА_2 в перерахунку основної та додаткової пенсії у відповідності зі статтями 50, 54, «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 липня 2010 року по 22 липня 2011 року включно, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 липня 2010 року по 22 липня 2011 року включно, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту набрання законної сили.

Головуючий М.І.Старосуд

Судді В.П.Юрченко

О.О.Чебанов