Ухвала від 21.03.2013 по справі 2а-1497/12/2770

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1497/12/2770

21.03.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дадінської Т.В.,

суддів Дугаренко О.В. ,

Мунтян О.І.

секретар судового засідання Самбурська Т.В.

за участю сторін:

представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест"- Половкова Вікторія Василівна, довіреність № б/н від 04.05.12

представник відповідача - Севастопольської митниці - Пальнова Олена Віталіївна, довіреність № 03-08/1428 від 15.03.13

представник відповідача, Севастопольської митниці - Агабабян Сергій Суренович, довіреність № 3504 від 01.08.12

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (головуючого судді Водяхін С.А. ) від 09.10.12 по справі № 2а-1497/12/2770

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест" (вул. Адм. Макарова, 31 кв. 2, м. Севастополь, 99004)

до Севастопольської митниці (пл. Нахімова, 5 А, м. Севастополь, 99011)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 09.10.2012 у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест" до Севастопольської митниці про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 09.10.2012 року скасувати та прийняти нове рішення.

Апеляційна скарга мотивована невідповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права та невірною оцінкою судом першої інстанції фактичних обставин справи.

21.03.2013 у судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Представники відповідача заперечували проти апеляційної скарги, просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши у відкритому судову засіданні пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що робочою групою Севастопольської митниці, відповідно до вимог статей 41, 69 Митного кодексу України, пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, Порядку проведення митними органами невиїзних документальних перевірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 71, на підставі наказу Севастопольської митниці від 20 квітня 2011 року № 168 "Про проведення невиїзної документальної перевірки" у період з 20 квітня 2011 року по 21 квітня 2011 року проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів під час ввозу Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримагроінвест»на митну територію України лісоматеріалів, оформлених Севастопольською митницею з 30 квітня 2008 року по 01 липня 2008 року.

За результатами перевірки встановлено, що внаслідок невірного врахування транспортних витрат, митну вартість товарів, що імпортувалися ТОВ «Кримагроінвест»і були оформлені у митному відношенні за вантажними митними деклараціями від 30 квітня 2008 року № 123000001/8/002314, від 08 травня 2008 року № 123000001/8/002396, від 08 травня 2008 року № 123000001/8/002395, від 22 червня 2008 року № 123000001/8/003260, від 22 червня 2008 року № 123000001/8/003259 та від 22 червня 2008 року № 123000001/8/003260, було визначено невірно і зменшено на 24 342 грн. 27 коп., що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4 868 грн. 46 коп.

Вказані порушення зафіксовані в акті невиїзної документальної перевірки від 28 квітня 2011 року № 0007/1/12300000010034670045.

Перевірка проводиться на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує.

Перевірка проводиться посадовими особами митного органу в приміщенні такого органу за умови надіслання платникові податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особистого вручення йому чи його уповноваженому представникові під розписку письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

Положеннями Порядку проведення митними органами невиїзних документальних перевірок, встановлено, що за результатами перевірки складається відповідний акт у двох примірниках, що підписується посадовими особами митного органу, які її проводили, та платником податків.

Матеріали справи свідчать, що про проведення перевірки Севастопольською митницею ТОВ «Кримагроінвест» повідомлено листом від 20 квітня 2011 року № 02/14-1916. Вказаний лист отримано уповноваженою особою позивача 20 квітня 2011 року.

Разом з тим на адресу позивача для ознайомлення та підписання направлено два примірника акта невиїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів під час ввозу ТОВ «Кримагроінвест»на митну територію України лісоматеріалів, оформлених Севастопольською митницею в період з 30 квітня 2008 року по 01 липня 2008 року.

Але вказану поштову кореспонденцію було повернуто позивачу з відміткою на картці поштового повідомлення "за закінченням терміну зберігання".

Про що Севастопольською митницею складено акт № 7 про відмову від підписання акту невиїзної документальної перевірки, внаслідок чого, один примірник зареєстрованого акту перевірки від 28 квітня 2011 року № 0007/1/12300000010034670045 та акт про відмову від підписання акту про проведення невиїзної документальної перевірки, листом Севастопольської митниці від 29 квітня 2011 року № 02/14-2097 надіслано на адресу позивача та також повернуто відповідачеві з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Отже 29 квітня 2011 року Севастопольською митницею на підставі підпункту 54.3.6 пункту 54.3 статті 54, пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення форми "Р" № 10, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України громадянами на суму 6 085 грн. 58 коп., з яких 4 868 грн. 46 коп. - за основним платежем, 1 217 грн. 12 коп. - за штрафними санкціями.

Зазначене повідомлення форми "Р" було надіслано на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, але пізніше повернуто відправнику з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Зазначене податкове повідомлення форми «Р» було надіслано на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак, поштову кореспонденцію повернуто відправнику з відміткою поштового відділення зв'язку на картці поштового повідомлення «за закінченням терміну зберігання».

Згідно з пунктом 1.11 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Підпунктом 41.1.2. пункту 41.1 та пунктом 41.3 статті 41 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючими органами є митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.

Митна декларація - письмова заява встановленої форми, яка подається митному органу і містить відомості щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, необхідні для їх митного оформлення або переоформлення. Митне оформлення - виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатів митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і мають юридичне значення для подальшого використання цих товарів і транспортних засобів ( пункт 12, 14 статті 1 Митного кодексу України № 92-IV від 11.07.2002, який був чинним на час спірних правовідносин).

Відповідно до статті 69 Митного кодексу України незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України чи міжнародного договору України, укладеного в установленому законом порядку, контроль за виконанням яких покладено законом на митні органи. Такий контроль здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує.

Положеннями статті 81 Митного Кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Декларант виконує всі обов'язки і несе у повному обсязі відповідальність, передбачену цим Кодексом, незалежно від того, чи він є власником товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, митним брокером чи іншою уповноваженою особою.

Декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари і транспортні засоби для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори.

Митна вартість товарів, які переміщуються громадянами через митний кордон України, для цілей нарахування податків і зборів визначається на підставі заяви власника цих товарів чи уповноваженої ним особи за умови надання підтверджувальних документів (товарних чеків, ярликів тощо), які можна ідентифікувати з наявними товарами. При визначенні митної вартості товарів, які переміщуються у несупроводжуваному багажі та вантажному відправленні, крім вартості самих товарів враховується вартість їх страхування та перевезення (фрахту) до моменту перетинання ними митного кордону України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 1997 року № 574 затверджено Положення про вантажну митну декларацію.

Статтею 249 Митного кодексу України передбачено, що митна вартість товарів, які переміщуються громадянами через митний кордон України, для цілей нарахування податків і зборів визначається на підставі заяви власника цих товарів чи уповноваженої ним особи за умови надання підтверджувальних документів (товарних чеків, ярликів тощо), які можна ідентифікувати з наявними товарами. При визначенні митної вартості товарів, які переміщуються у несупроводжуваному багажі та вантажному відправленні, крім вартості самих товарів враховується вартість їх страхування та перевезення (фрахту) до моменту перетинання ними митного кордону України.

За відсутності таких підтверджень або у разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності відомостей стосовно заявленої вартості митні органи визначають митну вартість самостійно, на підставі ціни на ідентичні або подібні (аналогічні) товари та відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно зі статтею 259 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є їх ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, обчислена відповідно до положень цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 та пункту 5 частини 2 статті 267 Митного кодексу України митною вартістю за ціною договору щодо товарів, які імпортуються, є вартість операції, тобто ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби відповідно до частини другої цієї статті. Ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або які повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів на користь продавця та/або на користь продавця через третіх осіб, та/або на пов'язаних з продавцем осіб. Такі платежі можуть бути здійснені прямо або опосередковано шляхом переказу грошей, акредитиву, інкасування або за допомогою інших розрахунків (вексель, передача цінних документів тощо). Термін "ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті" стосується тільки ціни оцінюваних товарів. Дивіденди або інші платежі покупця на користь продавця, не пов'язані з оцінюваними товарами, не є частиною митної вартості. Додавання до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, згідно з цією статтею робляться лише на основі об'єктивних даних, що підтверджуються документально та піддаються обчисленню.

Відповідно до підпункту 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Колегією суддів встановлено, що позивачем за вантажними митними деклараціями від 08 травня 2008 року №№ 123000001/8/002395, 123000001/8/002396, від 30 квітня 2008 року № 123000001/8/002314, від 22 червня 2008 року №№ 123000001/8/003260, 123000001/8/003258, 123000001/8/003259 було задекларовано вартість перевезення вантажів до митного кордону України від міста Лісосибірськ (Російська Федерація) до міста Севастополь (Україна) у загальному розмірі 31 875 грн. 00 коп.

Експедиторські послуги з організації перевезення вантажів на адресу ТОВ «Кримагроінвест»з м. Лісосибірськ надавала фізична особа-підприємець ОСОБА_5 на підставі договору експедирування.

матеріалами справи встановлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 було укладено договори перевезення лісоматеріалів з міста Лісосибірськ до міста Севастополя на адресу ТОВ «Кримагроінвест» з наступними суб'єктами господарювання: фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 - договір від 24 січня 2008 року № 4П, по CMR А № 692071 від 20 травня 2008 року, вантажний автомобіль реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2; фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 - договір від 09 лютого 2008 року № 19П, по CMR А № 149028 від 18 квітня 2008 року, вантажний автомобіль реєстраційний номер НОМЕР_5 / НОМЕР_6; фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 - договір від 16 квітня 2008 року № 21П, по CMR А № 0440813 від 23 квітня 2008 року, вантажний автомобіль реєстраційний номер НОМЕР_3 / НОМЕР_4.

Севастопольською митницею у межах контрольно - перевірочних заходів було направлено запити ло митниць України з метою отримання від перевізників та експедитора інформації щодо фактичної вартості перевезення лісоматеріалів.

За результатами зроблених запитів, митними органами були отримані відомості, які відрізняються від даних, що зазначені під час митного оформлення товарів, які надходили на ім'я позивача.

Так, згідно з отриманою від фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 інформації (лист Харківської обласної митниці від 03 лютого 2010 року № 13/01-3119), перевезення вантажу по CMR А № 149028 від 18 квітня 2008 року здійснювалось на підставі заявки на перевезення вантажу від 09 квітня 2008 року № 27, що було надано експедитором - фізичною собою-підприємцем ОСОБА_5 Відповідно до даної заявки, а також отриманої інформації від фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 вартість перевезення товарів від м. Лісосибірськ (Російська Федерація) до м. Севастополь (Україна) склала 100 000,00 рублів Російської Федерації, що еквівалентно 21 356 грн. 00 коп. за офіційним курсом російських рублів до гривні на день прийняття вантажної митної декларації від 30 квітня 2008 року № 123000001/8/002314 до митного оформлення.

За інформацією, отриманою від фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 (лист Кіровоградської митниці від 23 липня 2010 року № 04/01-26-3424), перевезення вантажу по CMR А № 692071 від 20 травня 2008 року здійснювалось на підставі заявки на перевезення вантажу від 23 квітня 2008 року № 33. Згідно з даною заявкою, а також отриманою від фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 інформацією вартість перевезення товарів від м. Лісосибірськ (Російська Федерація) до міста Севастополя (Україна) склала 100 000, 00 рублів Російської Федерації, що еквівалентно 20 563 грн. 00 коп. за офіційним курсом російських рублів до гривні на день прийняття вантажних митних декларацій від 22 червня 2008 року №№ 123000001/8/003260, 123000001/8/003258, 123000001/8/003259.

Відповідно до отриманої від суб'єкта господарювання ОСОБА_8 інформації (листи Харківської обласної митниці від 17 вересня 2010 року № 13/01-4996, від 14 квітня 2011 року № 13/01-4574), а також документів, наданих фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8, а саме: договору від 16 квітня 2008 року № 21п, укладеного між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (експедитор) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 (перевізник), актів виконаних автотранспортних послуг від 28 квітня 2008 року, 29 квітня 2008 року та 20 травня 2008 року, міжнародних товарно-транспортних накладних, рахунків-фактур від 28 квітня 2008 року, 29 квітня 2008 року та20 травня 2008 року вартість перевезення вантажу від м. Лісосибірськ (Російська Федерація) до міста Севастополь (Україна) по CMR А № 0440813 від 23 квітня 2008 року склала 24 000 грн. 00 коп.

Так за даними, отриманими від фактичних перевізників товару на адресу ТОВ "Кримагроінвест", вартість перевезення товару до митного кордону України, складає 56 217 грн. 27 коп.

Внаслідок невірного визначення транспортних витрат, митну вартість лісоматеріалів, що ввозилися ТОВ "Кримагроінвест" та були оформлені за вантажними митними деклараціями від 08 травня 2008 року №№ 123000001/8/002395, 123000001/8/002396, від 30 квітня 2008 року № 123000001/8/002314, від 22 червня 2008 року №№ 123000001/8/003260, 123000001/8/003258, 123000001/8/003259, було визначено позивачем невірно та занижено на 24 342 грн. 27 коп., що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4 868 грн. 46 коп.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При таких обставинах справи підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення суду першої інстанції -відсутні.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 09.10.12 по справі № 2а-1497/12/2770 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 26 березня 2013 р.

Головуючий суддя підпис Т.В. Дадінська

Судді підпис О.В.Дугаренко

підпис О.І. Мунтян

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.В. Дадінська