Ухвала від 05.03.2013 по справі 2а-5388/11/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2013 р.Справа № 2а-5388/11/2170

Категорія: 5.1.1Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.

Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 року по справі за позовом заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до приватного підприємства «Галлєн і Ко», за участю третьої особи - відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання недійсними установчих документів, припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

31.10.2011 року заступник прокурора Херсонської області звернувся в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Херсоні (правонаступником якої є державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби) до суду першої інстанції з адміністративним позовом до приватного підприємства «Галлєн і Ко», за участю третьої особи - відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання недійсними установчих документів, припинення юридичної особи.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 року адміністративний позов заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції м. Херсоні задоволено частково.

Припинено юридичну особу - приватне підприємство «Галлєн і Ко».

В задоволенні позовних вимог в частині визнання недійсними установчих документів ПП «Галлєн і Ко», на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, а саме: рішення № 1 учасника (засновника) ПП «Галлєн і Ко» від 15.06.2011 року і статуту підприємства, затвердженого цим рішенням, та у скасуванні реєстраційного запису від 16.06.2011 року, яким проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - приватного підприємства «Галлєн і Ко» та внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 05.03.2012 року державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби подала апеляційну скаргу на вказану постанову суду.

Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Так, ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС посилалась на те, що згідно пояснень засновника ПП «Галлєн і Ко» він будь-яких дій щодо державної реєстрації товариства він не здійснював, в подальшому ніяких документів не підписував, а тому, на думку апелянта, проведення реєстрації змін до установчих документів приватного підприємства «Галлєн і Ко» відбулися з порушенням вимог чинного законодавства. У зв'язку з викладеним апелянт зазначив, що реєстрація змін до установчих документів підприємства відбулася поза межами правового поля, що свідчить про не набуття належним чином цивільної право- і дієздатності ПП «Галлєн і Ко».

На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняття нової постанови, якою позовні вимоги заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду дійшла наступного:

Судом першої інстанції встановлено що приватне підприємство «Галлєн і Ко» зареєстровано як юридична особа 28.03.2006 року та взято на облік у державній податковій інспекції у м. Херсоні як платника податків, зборів, обов'язкових платежів.

16.06.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі заяви засновника ПП «Галлєн і Ко» від 14.06.2011 року про передачу корпоративних прав на приватне підприємство, було внесено запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи (а саме: передано корпоративні права гр. ОСОБА_2) та внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах (змінено реєстрацію місцезнаходження підприємства на адресу: м. Херсон, вул. Петренко, 18, офіс 102).

Як вбачається з матеріалів справи, заступник прокурора Херсонської області звернувся до суду в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби з позовом до ПП «Галлєн і Ко» про визнання недійсними установчих документів ПП «Галлєн і Ко» скасування реєстраційного запису від 16.06.2011 року, яким проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та внесено зміно до відомостей про юридичну особу, припинення юридичної особи - ПП «Галлєн і Ко», через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відмови у задоволенні позовних вимог заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, зважаючи на наступне:

Відповідно до підпункту 20.1.12. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в

Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

В даному випадку податковою інспекцією не наведено доводів щодо здійснення відповідачем діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування. Як на підставу позовних вимог позивач послався на порушення закону, допущені при створенні юридичної особи відповідача, які не можна усунути.

За змістом пункту 2 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом, а частиною другою цієї ж статті Кодексу обумовлено, що вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.

Таким чином, ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС не можна визнати особою, наділеною повноваженнями щодо ініціації припинення юридичної особи з підстав визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.

В свою чергу, як вже зазначалось вище, згідно вимог ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 26.01.2012 року державним реєстратором внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 116)

Згідно довідки Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 08.12.2011 року податковий борг у підприємства відсутній. (а.с.103)

Зважаючи на зазначене, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції стосовно наявності підстав для задоволення позовних вимог заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Херсоні про припинення юридичної особи - ПП «Галлєн і Ко» у зв'язку із наявним в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

В свою чергу, що стосується позовних вимог щодо визнання недійсними установчих документів ПП «Галлєн і Ко», на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, а саме: рішення № 1 учасника (засновника) ПП «Галлєн і Ко» від 15.06.2011 року і статуту підприємства, затвердженого цим рішенням, та скасування реєстраційного запису від 16.06.2011 року, яким проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - приватного підприємства «Галлєн і Ко» та внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, слід зазначити наступне:

Пунктом 67.2 статті 67 ПК України встановлено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно із частиною 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 вказаного Закону, державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Отже, до повноважень державного реєстратора не відноситься здійснення перевірки інформації, що міститься в документах, наданих для державної реєстрації змін на предмет їх відповідності законодавству статутним документам, та перевірка повноважень осіб, які приймали участь в установчих або загальних зборах. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи, тобто саме юридична особа зобов'язана надати державному реєстратору достовірні данні щодо реєстрації.

Для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) документи, передбачені ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державному реєстратору заборонено вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які не передбачені статтею 29 цього Закону.

Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

В свою чергу, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що державною податковою інспекцією не надано суду доказів того, що рішення № 1 учасника (засновника) ПП «Галлєн і Ко» від 15.06.2011 року, на підставі якого було затверджено статут підприємства, визнано недійсним в судовому порядку.

Зважаючи на зазначене, та враховуючи те, що державним реєстратором не відмовлено ПП «Галлєн і Ко " у проведенні державної реєстрації змін та вчинено реєстраційну дію щодо внесення до ЄДРПОУ запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни керівника та щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відповідність поданого відповідачем пакету документів вимогам законодавства.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем не надано доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора виконавчого комітету Херсонської міської ради у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу щодо зміни місцезнаходження відповідача відповідно до ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Таким чином, в даному випадку відсутні підстави для задоволення позову заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі ДПІ у м. Херсоні.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Бойко А.В.

Судді: Танасогло Т.М.

Яковлєв О.В.