12 лютого 2013 р.Справа № 2-а-7270/10/2170
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Потапчука В.О.,
- Семенюка Г.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року по справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій та за адміністративним позовом Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила скасувати рішення Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області від 08.12.2010 року № 0000532308 про застосування штрафної санкції за порушення п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої Постановою НБУ від 15.12.2004 року № 637 на суму 21 511 грн. 45 коп. та рішення № 0000522308 від 08.12.2010 року про застосування штрафних санкцій за порушення п. 1, 9, 11, 13 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 7 773 грн. 45 коп.
22.04.2011 року ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду об'єднано дану справу зі справою №2а-591/11/2170 за позовом Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної санкції в сумі 29 284 грн. 90 коп., що застосовано рішеннями інспекції від 08.12.2010 року № 0000532308 на суму 21 511 грн. 45 коп. та № 0000522308 від 08.12.2010 року на суму 7 773 грн. 45 коп.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року адміністративний позов Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області задоволено. Стягнуто з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 суму штрафної санкції в розмірі 29 284 гривні 90 коп.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції Фізична особи - підприємець ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 про скасування рішень Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області від 08.12.2010 року № 0000532308 та № 0000522308 про застосування штрафних санкцій та, відповідно, відмовити у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про стягнення з останньої суми штрафної санкції в розмірі 29 284 гривні 90 коп.
Колегією суддів замінена сторона у справі, а саме: Державну податкову інспекцію у Генічеському районі Херсонської області замінено на правонаступника - Генічеську міжрайонну державну податкову інспекцію Херсонської області Державної податкової служби, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 року № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби».
Апелянт - Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 в судове засідання не прибули, про дату, час та місце проведення апеляційного розгляду справи була повідомлена належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення повістки про виклик до суду (а.с.113), про причини неприбуття апелянт суд не повідомила.
Також, представник - Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення апеляційного розгляду справи Генічеська МДПІ Херсонської області ДПС повідомлена належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення повістки про виклик до суду (а.с.112), причини неприбуття не суду не відомі.
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те, що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 01.12.2010 року посадовими особами ДПА у Херсонській області головними державними податковими ревізорами-інспекторами Літвіновим В.В., Мальованим Р.В. та Салгаловою К.В. згідно наказу № 377 від 23.11.2010 року про затвердження плану перевірок, направлення на перевірку від 01.12.2010 року № 2350 та плану перевірок СПД 01.12.2010 року по 31.12.2010 року проведено перевірку щодо здійснення контролю за дотриманням СГ порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ОСОБА_2 в господарській одиниці - магазин, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, в якому здійснює торгівельну діяльність підприємець, за результатами якої складено акт від 01.12.2010 року № 1712/21/22/23/НОМЕР_3.
Як вбачається з висновків зазначеного акту, перевіркою встановлено: не проведення через реєстратор розрахункових операцій повернення товарів, не видання особам, які повертають товар, розрахункового документа встановленої форми. Вказані операції проводяться через РРО як «службова видача». Загальна сума таких операцій склала 1465 грн. 71 коп., чим порушено п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; незабезпечення зберігання фіскального звітного чеку РРО в КОРО, а саме: Z-звіт № 26 від 08.10.2010 року відсутній взагалі, замість нього підклеєний періодичний звіт, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; проведення розрахунків через РРО без використання режиму попереднього програмування РРО: за відсутністю назви товарів, горілка Немирівська «Класична» проведена через РРО без використання власної назви товару «Nemіroff» чим порушено п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків у порівнянні з денним Х-звітом. На місці проведення розрахунків сума коштів складала 2684 грн. 65 коп., а згідно Х - звіту - 2688 грн. 63 коп. Невідповідність становить 3 грн. 98 коп., що є порушенням п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; не оприбуткування готівкових коштів в КОРО, а саме: згідно Z - звіту № 64 сума становить 8584, 72 грн., оприбутковано за КОРО - 7234,72 грн., не оприбутковано 1350 грн.; Z-звіту № 62 - 7478,07 грн., оприбутковано - 7450,07 грн., не оприбутковано - 28 грн.; Z-звіту № 70 - 7738,90 грн., оприбутковано - 4814,61 грн., не оприбутковано 2924,29 грн. Загальна сума не оприбуткованих готівкових коштів склала 4302 грн. 29 коп. В Книзі обліку доходів та витрат облік готівки в сумі 4302 грн. 29 коп. не здійснено, що є порушенням п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої Постановою НБУ від 15.12.2004 року № 637.
Акт перевірки підписаний продавцем ОСОБА_6, зауважень до проведення перевірки не викладено, щодо повернення товару продавець зазначила, що їм дозволено робити в даному випадку операцію «службова видача». Другий примірник акту перевірки отриманий завідувачем магазину 01.12.2010 року.
За результатами перевірки ДПІ у Генічеському районі прийнято рішення від 08.12.2010 року № 0000522308 на суму 7 773,45 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та від 08.12.2010 року № 0000532308 на суму 21 511,45 грн. за порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Дані рішення отримані підприємцем належним чином.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо обґрунтованості застосування до відповідача податковим органом штрафних санкцій на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Так, відповідно до вимог п. 1, 9, 11, 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються відповідні фінансові санкції:у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції (п. 1 ст. 3); за порушення п. 9 ст. 3 до суб'єктів господарювання застосовується санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за порушення п. 11 ст. 3 застосовується штраф у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; за порушення п. 13 ст. 3 застосовується штраф у п'ятикратному розмірі - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті.
Також, згідно абз. 3 ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
З огляду на наведене та з урахуванням встановлених судом першої інстанції обставин щодо порушення ФОП ОСОБА_2 п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої Постановою НБУ від 15.12.2004 року № 637, п. 1, 9, 11, 13 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що не спростовувалося останньою, колегія суддів знаходить правомірним визначення податковим органом фінансових санкцій в розмірі 29 284 гривні 90 коп., про що також обґрунтовано було зазначено судом першої інстанції.
Колегія суддів апеляційного суду відхиляє доводи апеляційної скарги щодо неправомірності підстав проведення перевірки та її проведення без дотримання вимог законодавства, та погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перевірка була проведена в межах повноважень до з дотримання вимог ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та ст.ст.15,17,22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, колегія суддів звертає увагу на тому, що як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і в своїй апеляційній скарзі, ФОП ОСОБА_2 фактично не були заперечені обставини щодо виявлених податковим органом порушень.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду 22.04.2011 року об'єднано в одне провадження справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування рішень про застосування штрафних фінансових санкцій зі справою №2а-591/11/2170 за позовом Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної санкції в сумі 29 284 грн. 90 коп., що застосовано рішеннями інспекції від 08.12.2010 року № 0000532308 на суму 21 511 грн. 45 коп. та № 0000522308 від 08.12.2010 року на суму 7 773 грн. 45 коп. Водночас, резолютивна частина постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року за результатами розгляду об'єднаної справи містить лише висновки щодо позовних вимог Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова суду першої інстанції на підставі п.1 ч.1 ст. 201 КАС України підлягає зміні, оскільки суд по суті правильно вирішивши справу, помилково не зазначивши в резолютивній частина постанови висновки щодо позовних вимог Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року - задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року по справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій та за адміністративним позовом Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - змінити, доповнивши її резолютивну частину наступним:
«Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.12.2010 року № 0000532308 та № 0000522308 залишити без задоволення.».
В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає чинності через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: /М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя: /Г.В. Семенюк/