05 березня 2013 р.Справа № 2-а-411/11/1519
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Сегеда О.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Потапчука В.О.,
- Семенюка Г.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2, Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просив: визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку розміру основної та додаткової пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 67 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії з 18 квітня 2010 року, відповідно до ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи зі встановленого розміру мінімальної пенсії за віком та забезпечити відповідні виплати з врахуванням виплачених сум, з послідуючим нарахуванням та виплатою її у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в перерахуванні ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, що передбачені з урахуванням ст.ст.49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 року з 18 квітня 2010 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії, що передбачені ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не нижчому 06 (шести) мінімальних пенсій та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальних пенсій, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, з 18 квітня 2010 року по 02 березня 2011року. В задоволенні іншій частини позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 13 квітня 2011 року виправлено описку у резолютивній частині зазначеної постанови та виключено з абзацу третього слова та цифри наступного змісту «по 02 березня 2011 року».
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням щодо визначення кінцевого строку, за який позивачу необхідно здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просив прийняти рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги про зміну постанови суду першої інстанції в частині визначення кінцевого строку, за який останньому необхідно здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії та задовольнити його вимоги без обмеження строку з 18.04.2010 року.
Також, не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, в частині задоволених позовних вимог, Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в апеляційній скарзі зазначає, що судом при винесенні постанови порушено норми матеріального права. Зокрема, на думку апелянта, судом не взято до уваги положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 54 та 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також постанов Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та від 16 липня 2008 року № 654. Крім того, апелянт вважає, що судом першої інстанції необґрунтовано не вказано кінцевий строк, за який ОСОБА_2 необхідно здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії, що унеможливлює здійснення такого перерахунку. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Виходячи з приписів п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, а також враховуючи те, що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та залишення без задоволення апеляційної скарги ОСОБА_2.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є потерпілим від аварії на Чорнобильської АЕС першої категорії - інвалідом третьої групи.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що позивач має право на нарахування та виплату основної пенсії як інвалід третьої групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, визначених ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд першої інстанції обґрунтовано визнав, що розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки будь-якими іншими чинними законодавчими актами розмір мінімальної пенсії за віком не визначається. Крім того, ст. 52 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року № 2154 -VІ визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» визначався розмір основної та додаткової пенсії, який був меншим, ніж встановлений ст.50,54 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дані постанови прийняті на підставі і на виконання, як вищенаведеного Закону, так і Бюджетного Кодексу України.
Проте, враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, нормативно правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Враховуючи особливість дії в часі Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, виданий на його виконання, також діє у межах бюджетного року. У зв'язку з чим при перерахунку пенсії за інші роки, вищезазначені постанови за 2008 рік не застосовуються, а застосовується Закон України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за умови відсутності інших нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідні роки.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що перерахунок основної та додаткової пенсії треба здійснювати, виходячи з розміру, встановленого ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.1 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
На підставі викладеного доводи апелянта - Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про незмінність розміру пенсії позивача при збільшенні мінімальної пенсії є незаконними та до уваги не приймаються.
Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта - ОСОБА_2 щодо неправомірного зазначення судом першої інстанції кінцевого строку, за який останньому необхідно здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії, оскільки як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 13 квітня 2011 року виправлено описку у резолютивній частині постанови від 02 березня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, стягнення недоотриманої пенсії та виключено з абзацу третього слова та цифри наступного змісту «по 02 березня 2011 року». Таким чином, постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії, що передбачені ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не нижчому 06 (шести) мінімальних пенсій та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальних пенсій, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, з 18 квітня 2010 року без обмеження строку, як того просив позивач, що виключає можливість задоволення вимог апеляційної скарги останнього.
Водночас, колегія суддів враховує, що Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» із змінами, внесеними 14.06.2011 року Законом України № 3491- VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року, встановлено, що у 2011 році норми і положення, зокрема ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік.
06.07.2011 року Кабінет Міністрів України, якому Законом України від 14.06.2011 року делеговані повноваження визначення нового порядку та розмірів соціальних виплат, постановою № 745 від 06.07.2011 року встановив розміри виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, зокрема в п.1, 3 визначений розмір щомісячної додаткової пенсії за віком, а також розмір державної пенсії. Зазначена постанова набрала чинності 23.07.2011 року.
Оцінюючи викладені обставини в їх сукупності, судова колегія приходить до висновку, що застосування норм ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» можливо до набрання чинності нового порядку розрахунку та виплати зазначеної державної соціальної допомоги, відмінного від попереднього, в зв'язку з чим строк, за який необхідно здійснити перерахунок підвищення до пенсії позивачу повинен бути обмежений 22.07.2011 року.
Таким чином, оскаржувана постанова суду першої інстанції на підставі п.1 ч.1 ст. 201 КАС України підлягає зміні в частині визначення строку, за який необхідно здійснити перерахунок.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року - задовольнити частково.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії - змінити, зазначивши в її резолютивній частині кінцевим терміном, до якого слід здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу - « 22 липня 2011 року».
В іншій частині постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 02 березня 2011 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає чинності через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: /М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя: /Г.В. Семенюк/