20 березня 2013 року Справа №19266/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 5 лютого 2010 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області до Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» про стягнення коштів,
Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області 19.10.2009 року звернулася в суд з адміністративним позовом до Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів», в якому просила стягнути 18 312,99 грн. за порушення державної дисципліни цін при стягуванні плати за послуги аеронавігаційного обслуговування та аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів.
В позовних вимогах зазначає, що відповідач безпідставно стягував додатковий збір за посадку - зліт у нічний час з авіакомпаній МАУ СП ЗАТ АК, ТзОВ АК «Роза вітрів», тоді, як і посадка і зліт здійснювались в денний час. Крім того, до авіакомпанії Lithuanian State Border Guard Service Aviation Unit та авіакомпанії «Меридіан» не було застосовано коефіцієнт 0,5 до збору за посадку - зліт, спричинений метеоумовами; з авіакомпанії МАУ СП ЗАТ АК 05.08.2009 року відповідач завищив на 42,51 грн. збір за забезпечення авіаційної безпеки та збір за обслуговування пасажирів в аеровокзалі. Зазначеним було порушено наказ Міністерства транспорту і зв'язку України №433 від 14.04.2008 року. На підставі вказаного акту було винесено рішення № 252 від 18.09.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі18 312,99 грн ( 6104,33 грн.+ (6104,33 грн. х 2), яке відповідачем не оскаржено, але і не виконано.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 5 лютого 2010 року позов задоволено. Стягнуто з Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» в дохід держбюджету Залізничного району 18 312,99 грн.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 5 лютого 2010 року скасувати з підстав її незаконності, необгрунтованості та такої, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Апелянт вважає, що згідно плану роботи позивача перевірка, що здійснювалася на ДП «МА «Львів», повинна була охопити період: липень 2008 року та січень-червень 2009 року.
Проте, актом № 000486 від 14 вересня 2009 pоку, перевіркою охоплено за період липень 2008 року - серпень 2009 pоку, що суперечить плану перевірки. У зв'язку з цим штрафні санкції, що нараховувалися за період липень-серпень 2009 pоку і становлять 2 270, 96 грн. вважає незаконно застосованими.
Крім того, аеропортом з авіакомпанії «Меридіан» було стягнено у завищеному розмірі збір за наднормативну стоянку вантажного повітряного судна, пов'язаної з метеорологічними умовами, тому що метеорологічні умови м. Львова протягом 22.01.-25.01. 2009 року не перешкоджали вильоту даного повітряного судна.
Крім того, екіпажем не було надано жодних підтверджувальних документів, які би надавали право авіакомпанії «Меридіан» отримати пільгу за збір за наднормативну стоянку у вигляді 50% (коефіцієнт 0,5). Командир повітряного судна своїм підписом на формі-С № 317 погодив виставлену суму та здійснив оплату. Таким чином, даний авіарейс не затримувався у зв'язку з несприятливими метеоумовами м. Львова, що в свою чергу виключає застосування п. 2.4. вищевказаного наказу,а відтак ДП «МА «Львів» було правомірно застосовано збір за наднормативну стоянку у розмірі 100%, а саме: 9541,96 грн. (згідно Форми-С № 317).
Правомірно застосовано збір за наднормативну стоянку у розмірі 100%, а саме: 893,78 грн. з авіакомпанії «Дніпро-авіа» за аналогічних обставин.
ДП «МА «Львів» визнає, що внаслідок технічних помилок збору за зліт-посадку повітряних суден СП ЗАТ «МАУ» на суму 1106,85 грн. і Lithuanian State Border Guard Service Aviation Unit на суму 79,01 грн. ним було отримано 1185,86 грн. необгрунтовано отриманої виручки, а враховуючи ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» сума позовних вимог, визнаних ДП «Міжнародний аеропорт «Львів», становить: 1 185,86 + (1 185,86 х 2) = 3 557,58 грн.
Оскільки позовні вимоги Позивача 18312,99 грн., то сума, яка не визнається ДП «МА «Львів» становить: 18312,99 - 3 557,58 = 14755,41 грн.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову - без змін з таких підстав.
У відповідності до ст. 190 ГК України, ст.7 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Згідно із ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди - місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Судом першої інстанції встановлено, що з 25.08.2009 року по 14.09.2009 року Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області провела перевірку дотримання державної дисципліни цін з питань правильності стягування плати за послуги аеронавігаційного обслуговування та аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів.
За результатами перевірки відповідачем був складений акт №000486 від 14.03.2009 року, яким встановлено, що відповідач безпідставно стягував додатковий збір за посадку - зліт у нічний час з авіакомпаній МАУ СП ЗАТ АК, ТзОВ АК «Роза вітрів», тоді, як і посадка і зліт здійснювались в денний час. Крім того, до авіакомпанії Lithuanian State Border Guard Service Aviation Unit та авіакомпанії "Меридіан" не було застосовано коефіцієнт 0,5 до збору за посадку - зліт, спричинений метеоумовами; з авіакомпанії МАУ СП ЗАТ АК 05.08.2009 року відповідач завищив на 42,51 грн. збір за забезпечення авіаційної безпеки та збір за обслуговування пасажирів в аеровокзалі. Зазначеним було порушено наказ Міністерства транспорту і зв'язку України № 433 від 14.04.2008 року.( а.с.5-7).
За результатами перевірки прийнято рішення №252 від 18.09.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін вирішено вилучити у відповідача 18312,99 грн. безпідставно отриманої виручки згідно розрахунків.
( а.с.3,8-9).
Оскільки вищевказане рішення відповідач не оскаржував, воно ніким не скасоване, а відтак підлягає виконанню.
За таких обставин,колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Посилання апелянта на те, що перевіркою було охоплено період, не передбачений у плані перевірки, не заслуговує на увагу як таке, що не спростовує виявлених порушень, що частково визнані відповідачем.
Всі інші доводи апелянта, щодо помилковості висновків позивача не можуть заперечити висновків суду першої інстанції, оскільки відповідач, не оскарживши рішення №252 від 18.09.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, тим самим погодився з ним, а факт підписання командирами повітряних суден своїм підписом виставлених відповідачем сум, не доводить факту дотримання відповідачем вимог наказу Міністерства транспорту і зв'язку України №433 від 14.04.2008 року.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 5 лютого 2010 року у справі №2а-6658/09 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
М.П. Кушнерик