11 березня 2013 р. № 820/363/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Бабаєв А.І.
при секретарі судового засідання Безщасній Т.О.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гавриленко М.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0002300172 від 28.12.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 167487,75 грн. (з яких 151764,00 грн. - основний платіж та 15723,75 грн. - штрафні (фінансові) санкції) та стягнути з державного бюджету сплачений позивачем судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що визначення Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС податкового зобов'язання та нарахування штрафних санкції є протиправними, оскільки перевищення ФОП ОСОБА_3 вказаної в ст. 181 Податкового кодексу України межі, його не стосується, оскільки сума виручки, отримана позивачем в 2-4 кварталах 2010 року та першому кварталі 2011 року, оподаткована шляхом сплати єдиного податку, та не може враховуватися при визначенні обов'язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість. Позивач вважає, що відлік нарахування доходу для застосування цієї норми законодавства почався для нього з моменту переходу на загальну систему оподаткування, тобто з 01.04.2011 року. При цьому, позивач зазначив, що податковим органом не доведено факту досягнення обсягу 300 000 грн.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив задовольнити позов.
Відповідач, Основ'янська міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що ФОП ОСОБА_3 в порушення:
- п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України занижено податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 62895 грн., в т.ч. за серпень 2011 року на 11056 грн., за вересень 2011 року на 17288 грн., за жовтень 2011 року на 10121 грн., за листопад 2011 року на 9192 грн., за грудень на 15238 грн.;
- п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України не надані податкові декларації з ПДВ за період з серпня 2011 року по грудень 2011 року;
- п.п. 49.18.2 п. 49.18 та п. 49.20 ст. 49, п.п. 51.1 ст. 51, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року не надано податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за 2-4 квартали 2011 року.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_3 пройшов встановлену процедуру державної реєстрації та зареєстрований ВК Харківської міської ради 08.09.2008 року. Перебуває на податковому обліку в Основ'янській МДПІ м. Харкова Харківської області Державної податкової служби. В перевіряємий період перебував з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року на спрощеній системі оподаткування та був платником єдиного податку, з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року та з 01.04.2011 року по 31.12.2011 року на загальній системі оподаткування.
Фахівцями Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС було проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 31.12.2011 року.
За результатом перевірки Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС було складено Акт "Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_2 за період з 01.04.2009 року по 31.12.2011 року" № 1695/172/НОМЕР_2 від 12.06.2012 року (надалі - Акт перевірки № 1695) (а.с. 11-30).
Згідно висновків Акту перевірки № 1695 ФОП ОСОБА_3 (в рамках позовних вимог) порушено:
- п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року занижено податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 62895 грн., в т.ч. за серпень 2011 року на 11056 грн., за вересень 2011 року на 17288 грн., за жовтень 2011 року на 10121 грн., за листопад 2011 року на 9192 грн., за грудень на 15238 грн.
- п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України не надані податкові декларації з ПДВ за період з серпня 2011 року по грудень 2011 року;
- п.п. 49.18.2 п. 49.18 та п. 49.20 ст. 49, п.п. 51.1 ст. 51, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року не надано податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за 2-4 квартали 2011 року.
На підставі висновків Акту перевірки № 1695 Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС було винесено податкове повідомлення - рішення № 0000860172 від 25.06.2012 року, яким ФОП ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 79298,75 грн. (основний платіж - 62895,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 16403,75) та податкове повідомлення - рішення № 0000870172 від 25.06.2012 року про застосування штрафних (фінансових) санкції у загальному розмірі 1530,00 грн. за неподання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків (а.с. 34-35).
ФОП ОСОБА_3 було оскаржено податкові повідомлення - рішення № 0000860172 та № 0000870172 від 25.06.2012 року в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. ДПС у Харківській області рішенням № 1666/щ/10.2-17 від 06.09.2012 року:
- скасувала податкове повідомлення - рішення Основ'янської МДПІ м. Харкова № 0000870172 від 25.06.2012 року про застосування штрафних (фінансових) санкції у загальному розмірі 1530,00 грн. за неподання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків,
- скасувала повідомлення-рішення Основ'янської МДПІ м. Харкова № 0000860172 від 25.06.2012 р. в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість (штрафних (фінансових) санкцій) на 16403,75 грн., в іншій частині зазначене рішення залишено без змін, а скаргу ФОП ОСОБА_3 в цій частині - без задоволення;
- збільшила суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (основний платіж), визначену у податковому повідомленні-рішенні № 0000860172 від 25.06.2012 р., у розмірі 88869,00 грн. (а.с. 36-41)
На виконання вищезазначеного Рішення ДПС у Харківській області про результати розгляду скарги № 1666/щ/10.2-17 від 06.09.2012 року Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС було надіслано Позивачу податкове повідомлення-рішення № 0012530172 від 14.09.2012 року (а.с. 42).
Не погоджуючись з вищезазначеним Рішенням про результати розгляду скарги № 1666/щ/10.2-17 від 06.09.2012 року, ФОП ОСОБА_3 подав повторну скаргу до Державної податкової служби України.
Рішенням про результати розгляду повторної скарги № 2668/0/141-12/щ/10-2315 від 19.11.2012 року Державна податкова служба України: скасувала Рішення ДПС у Харківській області про результати розгляду скарги № 1666/щ/10.2-17 від 06.09.2012 року в частині скасування штрафних санкцій по податку на додану вартість у розмірі 15723,75 грн., застосованих з посиланням на пункт 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, визначених у податковому повідомленні-рішенні від 25.06.12 № 0000860172, в іншій частині рішення ДПС у Харківській області № 1666/щ/10.2-17 від 06.09.2012 р. про результати розгляду первинної скарги залишила без змін (а.с. 43-46).
На виконання вищезазначеного Рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги № 2668/0/141-12/щ/10-2315 від 19.11.2012 року Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС було надіслано Позивачу податкове повідомлення-рішення № 0002300172 від 28.12.2012 року, яким ФОП ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 167487,75 грн. (основний платіж - 151764,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 15723,75) (а.с. 47).
Судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС у зв'язку з висновком податкового органу про перевищення загальної суми від здійснених у перевіряємий період операцій 500000 грн. при перебуванні позивача на спрощеній системі оподаткування (з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року) та 300000 грн. при перебуванні на загальній системі оподаткування (з 01.04.2011 року по 31.12.2011 року).
Відповідно до п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (діяв на час виникнення спірних правовідносин) особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Згідно п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
На підтвердження вищенаведеного, законодавцем в положеннях пункту 9.4 ст.9 Закону про ПДВ передбачено випадки, коли особа зобов'язана зареєструватися як платник цього податку.
Так, якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом.
Обов'язок зареєструватись як платник податку на додану вартість виникає у особи, якщо остання укладає одну чи більше цивільно-правових угод (договорів), унаслідок виконання яких планується здійснення оподатковуваних операцій, обсяг яких перевищуватиме протягом звітного податкового періоду у два чи більше разів суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, то така особа зобов'язана зареєструватися як платник цього податку до кінця такого звітного податкового періоду.
Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
При цьому, суд зазначає, що поширення загальної системи оподаткування, зокрема, положень Закону України "Про податок на додану вартість", на платника можливе з моменту перевищення розміру виручки визначеного статтею 1 Указу Президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 727 від 03.07.1998 року, оскільки до цього часу він не є платником податку на додану вартість.
Згідно Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" запроваджено спрощену систему оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва, пунктом першим статті 1 якого передбачається надання фізичним особам права перебувати на такій системі оподаткування за умови, якщо вони здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500000 грн.
У пункті четвертому статті 1 цього Указу встановлено, що виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Відповідно до статті 5 Указу у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).
Зазначене слід тлумачити так, що суб'єкт господарювання, отримавши на власний розрахунковий рахунок суму, яка перевищує встановлений Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" розмір виручки, а саме 500000 грн., повинен перейти на загальну систему оподаткування, оскільки перебування на спрощеній системі оподаткування залежить від обсягів виручки.
Таким чином, за не підтвердження факту перевищення позивачем встановленого підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість" граничного обсягу оподатковуваних операцій після переходу на загальну систему оподаткування з досягненням якого пов'язується обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість та з його сплати, визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість є безпідставним.
Отже, враховуючи, що Основ'янською МДПІ не доведено факт отримання позивачем суми виручки від здійснення господарської діяльності у спірний період понад встановлений граничний розмір, передбачений Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суд вважає безпідставним донарахування ФОП ОСОБА_3 податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 151764,00 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Що стосується протиправності неподання ФОП ОСОБА_3 податкових декларацій платника ПДВ за період з серпня 2011р. по грудень 2011 року, то суд зазначає, що обов'язок (і можливість) подання таких декларацій наявні лише у зареєстрованого платника ПДВ.
Судом також було зобов'язано Основ'янську МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС надати розрахунок податкового повідомлення-рішення від 28.12.2012 року № 0002300172 щодо підтвердження правомірності по нарахуванню штрафних санкцій. Проте відповідачем без поважних причин не надано вказаного розрахунку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зазначає, що податковим органом не надано жодного доказу, як перевищення граничного обсягу виручки у сумі 500000 грн. за рік при перебуванні позивача на спрощеній системі оподаткування, так і не доведено факту досягнення обсягу 300 000 грн. сукупно за останні дванадцять календарних місяців станом на 01.04.2011 року при перебуванні на загальній системі оподаткування.
Таким чином, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 94, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Податкове повідомлення-рішення Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби № 0002300172 від 28.12.2012 року - скасувати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) судові витрати у розмірі 1674.88 (одна тисяча шістсот сімдесят чотири грн., 88 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 15.03.2013 року.