Рішення від 18.02.2013 по справі 5006/39/94пн/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

18.02.13 р. Справа № 5006/39/94пн/2012

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів: головуючий суддя Морщагіна Н.С., судді Бокова Ю.В., Говорун О.В.

при секретарі судового засідання Чергинець І.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом: Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецька Дружківської міської ради, м. Дружківка,

до відповідача: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», Донецьк, Донецька область

про: відшкодування збитків у сумі 19319,66грн., заподіяних навколишньому середовищу.

За участю:

прокурора: не з'явився;

представників сторін:

від позивача1: не з'явився;

від позивача2: не з'явився;

від відповідача: від відповідача - Овчаренко-Шпіс С.А. за довіреністю №03-41 від 27.12.2011р.; Кабрельян Л.А. за довіреністю №03-1034 від 06.12.2012р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Краматорський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі державної екологічної інспекції у особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецька Дружківської міської ради, м. Дружківка звернувся до господарського суду з позовом до відповідача Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», Донецьк, Донецька область, про відшкодування збитків у сумі 19319,66грн., заподіяних навколишньому середовищу.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем допущено порушення п. 8 ч. 1 ст. 44 Водного Кодексу України, відповідно до якого водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу, внаслідок чого державі в особі Дружківської міської ради заподіяно збиток в розмірі 19 319,66 грн.

В підтвердження викладених обставин позивач надав суду копії наступних документів: Статут Комунального підприємства «Компанія вода Донбасу», розрахунок розміру відшкодування збитків, акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 25.11.2011р.- 15.12.2011р., припис від 21.12.2011р., акт відбору проб вод №32 від 24.11.2011р., акт відбору проб вод №17 від 13.07.2011р., акт відбору проб вод №6 від 21.04.2011р., протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод №32 від 05.12.2011р., протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод №62, протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод №17 від 20.07.2011р., протокол вимірювань показників проб вод №34, дозвіл на спеціальне водокористування.

Нормативно свої вимоги прокурор (позивач) обґрунтовує ст. 121 Конституції України, ст. 2 Господарського процесуального кодексу, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 44 Водного Кодексу України.

Прокурор в судових засіданнях позов підтримав у повному обсязі.

Представник позивача 1 у судове засідання не з'являвся.

Представник позивача 2 у призначені судові засідання з'являвся, позовні вимоги підтримував у повному обсязі, та через канцелярію суду надав додаткові документи до матеріалів справи та письмові пояснення, крім того просили розгляд справи провести без їх участі.

Відповідач надав відзив на позов, проти позовних вимог заперечив, зазначивши, що дозвіл на спеціальне водокористування, у т.ч. ГДС забруднюючих речовин із зворотними водами для Торецького ВУВКГ було розроблено службою дозвільних та правоустановчих документів Компанії і затверджено Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, при цьому було встановлено перелік інгредієнтів і затверджений ГДС без показника фенолу. Додатково повдіомив, що згідно листа Дружківської міської санітарно-епідеміологічної станції у період з 01.01.2010 р. по 01.01.2012 р. лабораторією Дружківської міської санітарно-епідеміологічної станції булопроведено 26 досліджень у створах спостереження р. Казений Торець, змісту фенолу вище нормативних обсягів не було виявлено.

В ході розгляду справи господарським судом в порядку ст. 30 ГПК України в судове засідання викликано посадову особу Дружківської міської санітарно-епідеміологічної станції для надання відповідних пояснень стосовно результатів досліджень, оформлених протоколами № 5665 від 28.08.2011р.; № 4306 від 11.07.2011р.; № 3872, 3873, 3876 від 20.06.2011р.; № 3322 від 06.06.2011р.; 5868, 5869, 5871 від 07.09.2011р.; 6882, 6885, 6886 від 26.10.2011р.; 1864, 1865, 1867 від 28.03.2011р., у тому числі щодо визначення нормативних показників аналізу в р.Казений Торець, м.Дружківка.; державного інспектора по охороні навколишнього природного середовища ВОМЕК по Торецькому регіону Контарьову Н.В. для надання відповідних пояснень стосовно обставин викладених в акті перевірки дотримання КП «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в період з 25.11.2011р. - 15.12.2011р.

Посадова особа Дружківської міської санітарно-епідеміологічної станції в судове засідання не з'явилася, через канцелярію суду надала письмові пояснення.

Викликаний в порядку ст.30 ГПК України державний інспектор по охороні навколишнього природного середовища ВОМЕК по Торецькому регіону Контарьова Н.В. у судове засідання не з'явився, витребуваних судом письмових пояснень не надав.

За таких обставин, враховуючи достатність зібраних по справі доказів, господарський суд відповідно до ст. 75 ГПК України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази господарський суд встановив.

Краматорською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері проведена перевірка стану додержання вимог діючого природоохоронного законодавства Торецьким виробничим управлінням водопроводно- каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» під час здійснення останнім господарської діяльності.

За результатами даної перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища Краматорською міжрайонною прокуратурою встановлено факт скидання відповідачем у водний об'єкт р. Казений Торець (басейн ріки Северський Донець) забруднюючу речовину-фенол без дозволу, про що було складено акт відбору проб вод №32 від 24.11.2011р., №17 від 13.07.2011р., №6 від 21.04.2011р. та протокол вимірювань показників складу властивостей проб вод №5665 від 28.08.2011р., №4306 від 11.07.2011р., №3872, 3873, 3876 від 20.06.2011р., №3322 від 06.06.2011р., №5868, 5869, 5871 від 07.09.2011р., №6882, 6885, 6886 від 26.10.2011р., №1864, 1865, 1867 від 28.03.2011р.

Вказані протоколи складені Жружківською міською санітарно-епідеміологічною станцією, в яких зазначено що зміст фенолів не перевищує ГДС в р. Казений Торець.

Відповідно до розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами без дозволу, Торецьким ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» за контрольний період з 01.01.2011р. по 30.11.2011р., виконаного фахівцями відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Донецької області на підставі Методики розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009р. №389 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783 (з наступними змінами та доповненнями), збиток, заподіяний державі внаслідок самовільного скиду фенолу зі зворотними водами до р. Казений Торець (басейн р. Сіверський Донець) склав 19 319,66 гривень.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).

За приписами ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, зокрема, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Стаття 44 Водного кодексу України наголошує, що водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.

Під час користування водними об'єктами для промислових потреб водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води(особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод ( ст.66 Водного кодексу України).

Власники засобів водного транспорту, трубопроводів, плавучих та інших споруд на водних об'єктах, а також інші юридичні та фізичні особи зобов'язані забезпечувати охорону вод від забруднення і засмічення внаслідок втрат мастила, пального, хімічних, нафтових та інших забруднюючих речовин( ст. 101 Водного кодексу України).

Приписами ст. ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Позивач наполягає, що позивачем, внаслідок порушення вимог чинного законодавства, державі заподіяно збитків в розмірі 19 939,66 грн., що розраховані відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок порушення водного законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України № 389 від 20.07.2009р.

Відповідно до п. 2.4 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок порушення водного законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.

Згідно розрахунку розмірів відшкодування збитків за контрольний період з 01.01.2011р. по 30.11.2011р. або 334 доби обсяг скинутих зворотних вод згідно даних державної статзвітності 2тп-водгосп за 2011р. за контрольний період складає 1607,5тис. кв.м. 3 або 200,536 м 3/год.

Відповідно до п.9. ст. 44, ч.1. ст. 49 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміти забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.

Відповідно дозволу У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1100 від 11.09.1996р. «Про порядок розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та перелік забруднюючих речовин», нормативи ГДС - граничні обсяги скидання зворотних вод - встановлюються для введених у дію народногосподарських об'єктів та тих, що проектуються чи споруджуються, згідно з вміщеним у додатку до цієї постанови переліком забруднюючих речовин, скидання яких у поверхневі та морські води водного фонду України, включаючи природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки), штучні водойми (водосховища, ставки), канали, внутрішні морські води, нормується. ГДС забруднюючих речовин із зворотними водами встановлений за переліком списку А, в якому речовина фенол - не значиться.

У п. 5 вказаної Постанови зазначено, що якщо зазначені у списках Б і В переліку забруднюючі речовини, виявлені у зворотних водах, здійснюють вплив на водні екосистеми (включаючи транскордонний та міжобласний) на басейновому рівні, вони вносяться природоохоронними органами до списку А переліку і є складовою частиною регіонального переліку забруднюючих речовин, скидання яких нормується на регіональному рівні.

Відповідно дозволу на спеціальне водокористування ВУВКГ від 15.04.2009р. (виданий на строк до 01.07.2012р.), затвердженого Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, серед дозволених на скидання забруднюючих речовин, не передбачено гранично допустимий скид та гранично допустиму концентрацію для фенолу.

Відповідно до ст. 70 Водного Кодексу, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Згідно ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.1. ст.111 Водного Кодексу України порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до позиції, викладеної в роз'ясненнях Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001року №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», розглядаючи справи про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природноресурсового, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки, господарські суди повинні обов'язково враховувати наявність таких умов відповідальності як безпосередній причинний зв'язок між відповідними діями ( бездіяльністю) і шкодою та виною відповідача.

Відповідно до ст.1 Водного кодексу України «Визначення основних термінів» гранично допустимий скид (ГДС) речовини маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта за одиницю часу( г/год). Вона визначається перемноженням затвердженої в дозволі на спецводокористування та нормативах гранично допустимого скиду забруднюючих речовин допустимої концентрації забруднюючої речовини на затверджений об'єм скиду.

Отже для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 Цивільного кодексу України позивач мав довести: а) неправомірність поведінки відповідача, як господарюючого суб'єкта (неправомірною може вважатися будь-яка поведінка, внаслідок якої завдано шкоду, якщо заподіювач шкоди не був уповноважений на такі дії); б) наявність шкоди; в) причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, що є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди; г) вина заподіювача шкоди.

Обов'язковою умовою для застосування відповідальності за ст.111 Водного кодексу України, також як і за ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", є доведенння факту заподіяння господарюючим суб'єктом шкоди (збитків) природному навколишньому середовищу та/або водним об'єктам.

З урахування викладених обставин, в позовних вимогах Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі державної екологічної інспекції у особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецька Дружківської міської ради, м. Дружківка, слід відмовити.

Судові витрати підлягають розподіленню відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.22, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі державної екологічної інспекції у особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецька Дружківської міської ради, м. Дружківка - відмовити.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного тексту рішення і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Повний текст рішення підписано 20.02.2013 р.

Головуючий суддя Морщагіна Н.С.

Суддя Бокова Ю.В.

Суддя Говорун О.В.