Постанова від 19.03.2013 по справі 2а-7258/11

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-7258/11 (2а/2604/180/2012) Головуючий у 1-й інстанції: Ластовка Н.Д. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С.

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 березня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Мамчура Я.С.

суддів: Горяйнова АМ., Желтобрюх І.Л.,

при секретарі Гімарі Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Служби безпеки України та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 20 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив: зобов'язати фінансово-економічне управління Служби безпеки України здійснити перерахунок пенсії з 14 червня 2011 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294 та надати відповідну довідку; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії з 14 червня 2011 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294.

Поставною Дніпровського районного суду м. Києва від 20 січня 2012 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач, Служба безпеки України, подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід задовольнити частково, постанову суду скасувати та прийняти нову про часткове задоволення адміністративного позову.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду та приймає нову постанову з підстав, визначених ст.202 КАС України.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звільнений з військової служби в органах Служби безпеки України та виключений зі списків особового складу в запас Служби Безпеки України відповідно до наказу Служби Безпеки України від 02 грудня 2000 року №1702-ос з 01 січня 2001 року.

До складу грошового забезпечення позивача, з урахуванням якого йому була призначена пенсія ввійшли, зокрема: посадовий оклад - 1150,00 грн.; надбавка за вислугу років - 30%; надбавка за особливо важливі завдання - 6%.

Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового

забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до положень даного Закону визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - «Порядок».)

Відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З аналізу наведених норм вбачається, що позивач має право на перерахунок пенсії тільки у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення для відповідних категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Так, відповідно до абзацу 7 п.п.1 п.5 постанови КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу. В той час, як при перерахунку пенсії позивача таку надбавку враховано не було.

Абзацем 3 п.п.1 п.5 постанови КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, особам рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту інформації - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. В той час, як при перерахунку пенсії позивачу така надбавка врахована в розмірі 6% від посадового окладу з урахування окладу за військове звання та надбавки за вислугу років (а.с.27).

Додатком №29 до постанови Кабінету міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу від 20 до 25 років встановлено в розмірі 35%. Як вбачається з матералів справи вислуга років позивача склала 20 років 8 місяців та 23 дні. Однак, при призначенні пенсії надбавка за вислугу років йому встановлена в розмірі 30% від посадового окладу та окладу за військове звання (а.с.27).

Що стосується посадового окладу в розмірі 1300 грн., то постановою Кабінету міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 для військовослужбовців Служби безпеки України такий розмір посадового окладу встановлений не був, а наказ Служби безпеки України від 22 січня 2008 року №20/ДСК «Про затвердження переліку посад і посадових окладів військовослужбовців СБУ» та Інструкція про грошове забезпечення військовослужбовців СБУ у 2011 році (№45/ДСК від 31 січня 2008 року) не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України. Тому, висновки суду першої інстанції про необхідність перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 1300 грн. є помилковими, зробленими внаслідок порушення норм матеріального права.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду 14 грудня 2011 року. Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню починаючи з 14 червня 2011 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова суду підлягає скасуванню, з прийняттям нової про часткове задоволення адміністративного позову. Бездіяльність Служби безпеки України щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахування їх видів та розмірів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» слід визнати протиправною.

Зобов'язати Службу безпеки України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахування їх видів та розмірів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а саме надбавки за вислугу років в розмірі 35%, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а саме надбавки за вислугу років в розмірі 35%, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу починаючи з 14 червня 2011 року. В задоволенні адміністративного позову в іншій частині відмовити.

Керуючись статтями 196, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Служби безпеки України та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити частково.

Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 20 січня 2012 року -скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Служби безпеки України щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахування їх видів та розмірів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - протиправною.

Зобов'язати Службу безпеки України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахування їх видів та розмірів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а саме надбавки за вислугу років в розмірі 35%, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а саме надбавки за вислугу років в розмірі 35%, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу починаючи з 14 червня 2011 року.

В задоволенні адміністративного позову в іншій частині відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Мамчур Я.С.

Судді Горяйнов А.М.

Желтобрюх І.Л.

Повний текст складено 25.03.13р.

Головуючий суддя Мамчур Я.С

Судді: Горяйнов А.М.

Желтобрюх І.Л.