Рішення від 21.03.2013 по справі 5017/922/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"21" березня 2013 р.Справа № 5017/922/2012

за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця"

до відповідача Державного підприємства „Одеська залізниця"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство інфраструктури України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна адміністрація залізничного транспорту

про стягнення 231933,02 грн.

Суддя Смелянець Г.Є.

за участю учасників процесу

від позивача: Петрів Л.П. за довіреністю від 01.01.2012р. № НЮ-45

від відповідача: Ротар І.В. за довіреністю від 03.01.2012р. №11

від третьої особи (ОСОБА_1.): не з'явився

від третьої особи (Мінінфраструктури):Петрів Л.П. за довіреністю від 24.01.2013р. №298/15/14-13

від третьої особи (Укрзалізниця): Петрів Л.П. за довіреністю від 03.12.2012р. №72

Суть спору: Державне територіально-галузеве об'єднання „Львівська залізниця" звернулося до Державного підприємства „Одеська залізниця" з позовом, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1, в якому, із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 12.06.2012р. за вх.№18010/2012, просить суд стягнути з відповідача збитки в сумі 952720 грн.

Рішенням господарського суду Одеської області від 12.06.2012р. у справі №5017/922/2012, яке залишено без змін Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.08.2012р., позов ДТГО „Львівська залізниця" задоволений та з ДП „Одеська залізниця" на користь ДТГО „Львівська залізниця" стягнуто збитки в сумі 952720 грн.

Постановою ВГСУ від 24.10.2012р. рішення господарського суду Одеської області від 12.06.2012р. та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 14.08.2012р. у справі №5017/922/2012 скасовані, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Згідно з вказівками, що містяться у Постанові ВГСУ від 24.10.012р. та які в силу вимог ч.1 ст. 111-12 ГПК України є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи, судами не встановлено з якого періоду позивач обліковував на своєму балансі спірне майно та надавав фінансову звітність відповідно до вимог закону, а також не встановлено з якої дати це майно віднесено до тривалого запасу, не досліджено технічну документацію на нього, у зв'язку з чим не встановлено, чи підлягало це майно на час його втрати подальшому використанню, а відтак чи має матеріальну цінність як майно з можливістю його використання за призначенням. Судами не встановлено в діях відповідача порушень господарського зобов'язання або установлених вимог щодо здійснення господарської діяльності, що призвело до незаконного висновку про стягнення з відповідача збитків на підставі ст.ст. 224 та 225 ГК України. Враховуючи, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із виконанням наказів заступника Міністра транспорту України - генерального директора Укрзалізниці, судам при новому розгляді справи також належить визначитися чи вплинуть судові рішення на права та обов'язки зазначеного Міністерства та Укрзалізниці, у зв'язку з чим належить визначитися із залученням їх до участі у справі.

Ухвалою від 09.11.2012р. справу прийнято до провадження господарським судом Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є. та до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Міністерство інфраструктури України та Державну адміністрацію залізничного транспорту (Укрзалізниця).

У поясненнях по справі від 26.11.2012р. за вх.№35861/2012 відповідач посилається на те, що відповідачем не здійснювалася інвентаризація вагонів, закріплених за ДТГО „Львівська залізниця", оскільки вимогами ст.145 ГК України обов'язок проведення інвентаризації майна покладений на суб'єкта господарювання, якому належить це майно; що у відповідача відсутня технічна документація на спірний рухомий склад у зв'язку з тим, що спірні вагони закріплені за позивачем; що наявні у матеріалах справи докази не свідчать про те, що колишній працівник залізниці ОСОБА_1 завдав збитків позивачу та у матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1. дій, які безпосередньо призвели для знищення вагонів позивача; що ст. 11 ЦК України та ст.224 ГК України не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки позивачем пред'явлені вимоги про стягнення суми збитків на підставі ст.1172 ЦК України, а також у зв'язку з тим, що будь-які цивільні або господарські зобов'язання Одеської залізниці перед ДГТО „Львівська залізниця" щодо належних їй вагонів не виникали.

Під час розгляду справи господарським судом задоволено клопотання позивача про витребування доказів у відповідача та про витребування доказів з Суворовського районного суду м. Херсон, про що 26.11.2012р. винесені відповідні ухвали.

У письмових поясненнях від 12.12.2012р. за вх.№37858/2012 третя особа (Укрзалізниця) просить суд дати належну оцінку наявним у справі доказам та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

02.01.2013р. за вх.21/2013 господарським судом з Суворовського районного суду м. Херсон одержано кримінальну справу №1-655/09 відносно ОСОБА_1

На підставі розпорядження голови суду від 03.01.2013р. справу прийнято до провадження господарським судом Одеської області у складі судді Панченко О.Л. у зв'язку з перебуванням судді Смелянець Г.Є. на лікарняному, про що 04.02.2013р. винесено відповідну ухвалу. На підставі розпорядження голови суду від 08.01.2013р. справу прийнято до провадження господарським судом Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є. у зв'язку з виходом останньої з лікарняного, про що 10.01.2013р. винесено відповідну ухвалу.

У поясненнях від 11.02.2013р. за вх.№4687/2013 позивач посилається на те, що інвентаризація рухомого складу (вантажних вагонів) проводиться у формі номерного перепису вантажних вагонів одночасно всіма залізничними адміністраціями держав-учасниць СНД, Латвійської республіки, Литовської республіки, Естонської республіки на підставі щорічних рішень засідання Ради залізничного транспорту держав учасниць Співдружності, та згідно з вимогами „Інструкции по проведению натурной номерной переписи вагонов грузового парка", затвердженої на нараді уповноважених представників залізничних адміністрацій держав-учасників Співдружності, Грузії, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Естонської Республіки. Під час проведення натурного номерного загальномережевого перепису вагонів, який наказом Укрзалізниці №142-Ц від 13.03.2008р. призначений на 14.05.2008р., на станції Херсон Одеської залізниці виявлено відсутність вагонів, відставлених у тривалий запас. Під час проведення службового розслідування на станції Херсон Одеської залізниці складені протоколи оперативних нарад та акти ЦКРУрОД(в) та матеріали передані до правоохоронних органів. У матеріалах кримінальної справи відносно начальника станції Херсон ОСОБА_1 наявні документи, з яких вбачається, що втрачені вантажні вагони приписки Львівської залізниці у період з 2006 -2007р.р. були відставлені у тривалий запас саме на території Одеської залізниці і саме внаслідок неналежного виконання працівниками відповідача посадових обов'язків були втрачені. 29.05.2012р. на адресу ДТГО „Львівська залізниця" Одеською залізницею щодо спірних вагонів надіслані акти, про які зазначено у Порядку проведення розшуку і компенсації за вантажні вагони інвентарного парку, по яких тривалий час відсутні операції руху, належності залізничних адміністрацій країн СНД та Балтії і інозалізниць на залізницях України, та за вантажні вагони парку залізниць України на залізничних адміністраціях країн СНД та Балтії, інозалізницях та залізницях України, який затверджений і введений в дію з 01.07.2004р. Наказом Міністра транспорту України - Генерального директора Укрзалізниці від 10.06.2004р. №114-Ц. З цих актів вбачається, що в результаті проведеного службового розслідування встановлено, що згадані вагони повернути в інвентарний парк залізниці неможливо через втрату і вартість вагонів підлягає компенсації залізниці приписки за рахунок винної залізниці.

Також письмові пояснення, із відповідними доказами надані до суду позивачем 21.03.2013р. за вх.№9496/2013 на виконання вимог суду.

У поясненнях від 04.03.2013р. за вх.№7297/2013 третя особа (ОСОБА_1.) вважає, що його вина у недостачі 17 вантажних вагонів тривалого запасу відсутня, що органами досудового слідства також не доведена вина ОСОБА_1 у скоєні злочину, а постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 17.07.2009р. кримінальна справа відносно ОСОБА_1 закрита внаслідок акту амністії.

У поясненнях від 21.03.2013р. за вх.№9494/2013 третя особа (Міністерство інфраструктури України) просить суд дати належну оцінку наявним у справі доказам та прийняти відповідне рішення, зважаючи на те, що з матеріалів проведеного Одеською залізницею службового розслідування факту втрати вагонів, вбачається, що втрата вагонів стала можливою внаслідок неналежного виконання працівниками ДП „Одеська залізниця" своїх посадових обов'язків, зокрема вимог Положення про відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц. Також відповідно до Порядку проведення розшуку та компенсації за вантажні вагони, який затверджений наказом Укрзалізниці №114/Ц від 10.06.2004р. Одеською залізницею щодо спірних вагонів складені акти, з яких вбачається, що в результаті проведеного службового розслідування встановлено, що повернути вагони в інвентарний парк залізниці неможливо через втрату і вартість вагонів підлягає компенсації залізниці приписки за рахунок винної залізниці.

Ухвалою від 05.03.2013р. строк вирішення спору продовжений господарським судом на 15 днів до 27.03.2013р. у зв'язку із задоволенням відповідного клопотання відповідача.

На підставі ст.85 ГПК України у судовому засіданні за участю представників сторін та третіх осіб оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, та ознайомившись з матеріалами кримінальної справи №500110-08 за обвинуваченням ОСОБА_1 у скоєні злочину по ч.2 ст.367 КК України, суд встановив:

Згідно з Постановою КМУ від 29.0.1996р. №262 „Про затвердження Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України" Державна адміністрація залізничного транспорту України (Укрзалізниця) є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Мінінфраструктури. До сфери управління Укрзалізниці входять в т.ч. Львівська та Одеська залізниці.

Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України („Укрзалізниця") від 20.01.1997р. №15-Ц відставлено у тривалий запас Укрзалізниці 34,7 тисяч вантажних вагонів, затверджено Положення про порядок відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці та начальникам залізниць наказано для відстою вагонів тривалого запасу своїми наказами затвердити перелік станцій для виділення спеціальних колій, організувати та забезпечити безпечне виконання робіт по їх обслуговуванню.

У розділі 1 Положення встановлено, що тривалий запас вагонів розміщується на станціях цілими составами, які повинні бути сформовані в основному з однорідного рухомого складу за довжиною поїздів, що знаходяться в обігу. Для відстою таких вагонів виділяються спеціальні колії. Перелік станцій та найменування колій, виділених для відстою вагонів затверджує начальник залізниці (п.1.3.).

У розділі 3 Положення встановлено, що двічі на рік за станом на перше січня та перше липня поточного року провадиться перепис вагонів тривалого запасу за наказом начальника залізниці для вилучення вагонів з тривалого запасу, термін служби яких закінчився (п.3.4.)

У розділі 4 Положення встановлено, що вагони тривалого запасу УЗ враховують щоденно на станціях у відділках, державних підприємствах, управліннях залізниць, Укрзалізниці. Дані про вагони запасу УЗ відображаються в звіті про вагонний парк форми ДО-2 за встановленою програмою (п.4.1.). Відставлення вагонів тривалого запасу УЗ та вилучення вагонів з тривалого запасу УЗ оформляється актами форми ДУ-6. Моментом відставлення вагонів до тривалого запасу вважається час складання акти форми ДУ-6. Моментом вилучення вагонів вважається час одержання станцією наказу на вилучення вагонів з тривалого запасу УЗ, який вказується в акті форми ДУ-6 напроти номерів вагонів, що вилучаються із запасу (п.4.2.).

У розділі 5 Положення встановлено, що відповідальність за дотримання даного Положення про утримання та правильне вилучення вагонів тривалого запасу УЗ на залізниці покладається на начальника залізниці, на відділку, державному підприємстві перевезень вантажів та пасажирів - на їх начальників, на станції - на начальника станції та начальника вагонного депо (п.5.1.).

Згідно з Наказом начальника Одеської залізниці від 06.02.1997р. №22/Н „Про створення парку тривалого запасу вантажних вагонів" начальникам відділків залізниці та Одеського державного підприємства по перевезенню вантажів та пасажирів наказано до 31.05.1997р. організувати роботу по створенню парку тривалого запасу, для відставлення вагонів тривалого запасу своїми наказами затвердити перелік станцій з виділенням колій які не використовуються в роботі станцій, організувати та забезпечити безпечне проведення робіт по відставленню вагонів та їх зберігання. Організувати щоденний облік та звітність вантажних вагонів тривалого запасу згідно Положення, затвердженого наказом №15-Ц від 20.01.1997р. (розділ 4).

З метою виконання наказу від 06.02.1997р. №22/Н начальником Херсонського державного підприємства з перевезення вантажів та пасажирів прийнятий наказ від 29.02.2000р. №21, яким затверджені станції для відстою вагонів тривалого запасу, зокрема Вадимського напрямку - Раденськ, Херсон, а також прийнятий наказ від 29.02.2000р. №22, яким відповідальними за контроль за вагонами тривалого запасу назначені начальники станцій; начальникам станцій Херсон та Миколаїв наказано назначити відповідальних за контролем за вагонами тривалого запасу своїм наказом; наказано організувати комісію по передачі вагонів на тривалий запас працівникам ВОХР в складі: ДС, ВЧД-ІІ, ВОХР; комісії в термін до 10.03.2000р. комісійно передати всі вагони тривалого запасу під охорону ВОХР.

Наказом начальника Одеської залізниці від 13.03.2000р. №84/Н „Про перелік станцій для виділення спеціальних колій вагонів тривалого запасу по Одеській залізниці" затверджений перелік станцій для відстою вагонів тривалого запасу, в т.ч. по Херсонському регіону: станції Миколаїв, Херсон, Снігурівка, Раденськ.

Відповідно до Положення „Про залізничну станцію Херсон Одеської залізниці", яке затверджено в.о. начальника Одеської залізниці 09.11.2007р. та зареєстровано в юридичній службі Одеської залізниці №НЮ-21/410 від 09.11.1007р., залізнична станція Херсон є виробничим відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці. Вона забезпечує приймання, відправлення і пропуск поїздів, формування і розформування составів, приймання і видачу вантажу, на станції виконуються пасажирські і вантажні операції, ремонтується рухомий склад. Основними функціями станції Херсон є розробка і проведення заходів зі збереження вантажів і рухомого складу. Для використання встановлених завдань станція Херсон забезпечує ефективне використання та збереження майна станції, вантажів та рухомого складу, ведення бухгалтерського обліку та складання звітності згідно з чинним законодавством.

Згідно з Актами про вилучення вагонів із робочого парку або зворотному перерахуванні у робочий парк (форми ДУ-6) та Інформацією із архіву вагонів і ВМД по Одеській залізниці з 01.01.1995р. по 16.06.2009р. вагони №44521714, 44557874, 43983907, 44044659, 44066645, 445193553, 43950617, 43984939, 43944628, 42465617, 44630564, 44741809, 44573517, 43962315 відставлені у тривалий запас по станції Херсон та станції Раденськ Одеської залізниці на підставі наказу від 20.01.1997р. №15-Ц та наказу від 13.03.2000р. №84/Н (передислокація), а останній огляд і перевірка схоронності вагонів тривалого запасу здійснювалися на станції Херсон Одеської залізниці, про що складені відповідні акти, згідно з якими вагони №№44044659, 44521714, 44557874, 44741809, 44573517 наявні на станції Херсон станом на 06.09.2006р., вагони №44066645, 44519353, 43944628, 42465617 наявні на станції Херсон станом на 20.11.2006р., вагон №43950617 наявний на станції Херсон станом на 11.08.2006р., вагони №43984939, 43983907, 43176841, 43962315 наявні на станції Херсон станом на 28.02.2007р., вагон №44630564 наявний на станції Херсон станом 08.11.2006р.

При цьому, залізницею приписки вищевказаних вагонів являється Львівська залізниця, про що свідчать наказ Державної адміністрації залізничного транспорту України від 21.04.1993р. №17-Ц „Про приписку вагонів вантажного парку за залізницями України", яким затверджено приписку інвентарного парку вантажних вагонів (по роду і типу) по залізницям України в т.ч. Львівська - платформи, фітингові платформи, вагони самоскиди (думкари); наказ в.о. генерального директора Укрзалізниці від 10.09.1998р. №225-Ц „Про приписку вагонів вантажного парку за залізницями" та наказ першого заступника Міністра транспорту України -генерального директора Укрзалізниці від 04.02.1999р. №34-Ц „Про внесення доповнень до наказу від 10.09.1998 року №225-Ц „Про приписку вагонів вантажного парку за залізницями", яким наказано вагони перенумеровані з нерозподілених (099), перенумеровані двійники "чужої"2 власності; закріплені у власність Укрзалізниці раніше не зареєстровані в АБДПВ приписувати: зокрема, платформи універсальні, платформи для великовагових контейнерів, вагони самоскиди (думпкари) -до Львівської залізниці; наказ начальника Львівської залізниці від 09.03.2005р. №128\Н „Про впорядкування обліку вантажних вагонів на залізниці" наказано передати з балансу фінансово-економічної служби вантажні вагони приписки Львівської залізниці, згідно пономерних списків інвентарного парку залізниці, на баланс госпрозрахункової служби вагонного господарства станом на 31.03.2005р.; передаточний баланс станом на 01.04.2005р.; повідомлення про проведені суми по рахунку; акт внутрішнього переміщення основних засобів.

Станом на 20.03.2012р. вищевказані вагони обліковуються на балансі ВП „Служба вагонного господарства", про що свідчить довідка ВП „Служба вагонного господарства" ДГО „Львівська залізниця" від 28.05.2012р. №ВФ-114 та станом на 21.11.2012р. вищевказані вагони наявні в АБД ПВ, про що свідчать відповідні виписки з АБД ПВ.

13.02.2008р. Укрзалізниця на підставі рішення сорок сьомого засідання Ради з залізничного транспорту держав-учасниць Співдружності про проведення в 2008 році номерного перепису вантажних вагонів одночасно всіма залізничними адміністраціями держав -учасниць Співдружності, Латвійської Республіки, Литовської республіки і Естонської республіки прийнятий наказ №142-Ц „Про проведення номерного перепису вантажних вагонів", яким проведення натурного номерного перепису вантажних вагонів призначено на 14.05.2008р. станом на 7 годину за Київським часом.

02.04.2008р. начальником станції Херсон Одеської залізниці виданий наказ №105 „Про проведення номерного перепису вагонів вантажного парку", яким призначено проведення натурного номерного контрольного перепису вантажних вагонів на 23.04.2008р.

Згідно з наказом Одеської залізниці від 27.12.2004р. №613/НОК „По особовому складу" з 27.12.2004р. на посаду начальника станції Херсон Одеської залізниці призначено ОСОБА_1

Згідно з Посадовою інструкцією начальника станції Херсон ОСОБА_1 від 05.10.2004р, №05, яка затверджена начальником Херсонської дирекції залізничних перевезень 05.10.2004р. у своєї діяльності начальник станції керується чинним законодавством України, наказами і розпорядженнями Укрзалізниці, Одеської залізниці, Херсонської дирекції залізничних перевезень, посадовою інструкцією та дорученнями керівництва дирекції. Начальник станції відповідає в т.ч. за організацію і достовірність обліку і звітності, ефективне використання державного майна відповідно до чинного законодавства.

Під час проведення натурного номерного контрольного перепису вантажних вагонів на станції Херсон виявлена відсутність в т.ч. 20 вагонів тривалого запасу, про що 03.05.2008р. при начальнику станції Херсон проведено нараду та складений відповідний протокол, згідно з яким постановлено прийняти міри з розшуку вагонів на коліях станції, на п/коліях ВЧД -11 і лінійних станціях та підняти архівні матеріали.

27.05.2008р. начальником станції Херсон Одеської залізниці прийнятий наказ №141 „Про проведення номерного перепису вагонів неробочого парку", яким призначено проведення натурного номерного перепису вагонів неробочого парку на 28.05.2008р.

Після проведення цього перепису при начальнику станції Херсон проведена нарада, про що складений відповідний протокол від 29.05.2008р., згідно з яким встановлено відсутність в т.ч. 20 вагонів тривалого запасу з відповідним по номерним переліком та постановлено з 29.05. по 05.06.2008р. провести роботу з розшуку вищевказаних вагонів.

12.06.2008р. проведено нараду при начальнику станції Херсон, про що складений відповідний протокол №126, згідно з яким встановлено відсутність в т.ч. 20 вагонів тривалого запасу, із складенням списку пономерного переліку відсутніх вагонів, а також постановлено вжити заходи дисциплінарного впливу та направити матеріали в прокуратуру.

16.06.2008р. проведено оперативну нараду при начальнику Херсонської дирекції залізничних перевезень, про що складений відповідний протокол №ДН-259/2, згідно з яким ухвалено погодитися із протокольним рішенням наради при начальнику станції Херсон (протокол №126 від 12.06.2008р.), а також з 17.06.2008р. звільнити ОСОБА_1 за приховування відсутності 24-х вантажних вагонів, незабезпечення належного контролю за організацією і достовірністю обліку та звітністю, порушенням вимог пунктів 1.3., 4.1., 4.2. Положення про відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц та направити матеріали про відсутність 24-х вагонів до транспортної прокуратури.

26.06.2008р. проведено оперативну нараду при начальнику Херсонської дирекції залізничних перевезень, про що складений відповідний протокол №ДН-274/2, згідно з яким додатковим розслідуванням факту відсутності 20-ти вагонів тривалого запасу УЗ встановлено, що станом на 20.09.2007р. всі вагони з вищевказаних, які на той час прибули на станцію Херсон, фактично знаходилися на коліях станції. При перевірці стану ведення обліку і звітності про наявність вагонного парку на станції, проведеною відділом статистики Херсонського регіону служби статистики Одеської залізниці у лютому 2008 року, мав бути проведений натурний номерний перепис вагонів станом на 05.02.2008р., про що свідчить запис в атів перевірки. Перепис проведено фіктивно, про що свідчить відсутність двох підписних листів. Встановити наявність чи відсутність вагонів, що розшукуються станом на час проведеної перевірки не можливо. Акт перевірки з боку станції підписаний начальником вантажного району Климовською А.М. Пересування вагонів тривалого запасу УЗ по коліях станції і ВЧД-11 з жовтня 2007 року залишалося безконтрольним. З боку працівників станції Херсон і ВЧД-11 порушувалися вимоги пунктів 1.3., 4.1., 4.2. Положення про порядок відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку залізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц, що не дало можливості вести вірний облік вагонів тривалого запасу УЗ і своєчасно виявити зникнення вагонів з обліку.

З 17.12.2008р. по 12.01.2009р. комісією Одеського регіонального управління контролю та внутрішнього аудиту проведено перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності відокремленого структурного підрозділу станція Херсон ДП „Одеська залізниця", внаслідок якої складений відповідний Акт №220 ЦКРУрОД (в)/01072220 від 12.01.2009р., а також проведено перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності відокремленого структурного підрозділу вагонного депо Херсон Одеської залізниці, внаслідок якої складений відповідний Акт №221 ЦКРУрОД(в)/01072208 від 12.01.2009р., в яких встановлені обставини формування тривалого запасу вагонів на станції Херсон.

18.03.2009р. проведено оперативну нараду при першому заступнику начальника залізниці, про що складений відповідний протокол №Н31-05/44, яким ухвалено роботу Херсонської дирекції залізничних перевезень та служби вагонного господарства по виконанню протокольних рішень від 18.06.2008р. №НЗД-06/141 та своєчасному розслідуванню факту відсутності 20-ти вагонів тривалого запасу та 4-х вагонів неробочого парку вважати незадовільною.

Поряд з цим, судом встановлено, що 30.06.2009р. Херсонським транспортним прокурором затверджений обвинувальний висновок по кримінальній справі №500110-08 з обвинувачення ОСОБА_1 у скоєні злочину по ч.2 ст.367 КК України, в якому встановлено, що останній займаючи посаду начальника станції Херсон Одеської залізниці з 27.12.2004р. не забезпечив розміщення вагонів тривалого запасу на станції Херсон цілими составами, які повинні бути сформовані з однорідного рухомого складу, не виділив своїми наказами спеціальні колії для відстою таких вагонів, склад не був забезпечений гальмовими башмаками, не забезпечив схоронність вагонів тривалого запасу на станції Херсон, не призначив своїм наказом відповідальних осіб з контролю за вагонами тривалого запасу, не організував на станції Херсон передачу вагонів тривалого запасу під охорону Херсонському отряду відомчої воєнізованої охорони. Внаслідок невиконання ОСОБА_1 своїх службових обов'язків на станції Херсон вагони тривалого запасу постійно розміщувалися на коліях з вагонами робочого парку і інших категорій, і були залучені в маневрові роботи, що створило умови для їх крадіжки.

Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 17.07.2009р. у справі №1-655/09 кримінальну справу №1-655/09 з обвинувачення ОСОБА_1 по ч.2 ст.367 КК України припинено провадженням у зв'язку з амністією.

25.05.2012р. начальником ДП „Одеська залізниця" затверджені акти, які складені про те, що в результаті службового розслідування причин відсутності операцій руху вагонів №44521714, 44557874, 43983907, 44044659, 44066645, 445193553, 43950617, 43984939, 43944628, 42465617, 44630564, 44741809, 44573517, 43962315, приписки Львівської залізниці установлено, що вагони повернути в інвентарний парк залізниць України неможливо через втрату і підлягають компенсації у вартісному вигляді залізниці приписки вагону за рахунок винної залізниці.

Згідно Звіту про незалежну оцінку визначення розміру збитків, що нанесені відокремленому підрозділу „Служба вагонного господарства" Державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця" станом на 20.03.2012р., виготовленого ТОВ „Експерттранском" (сертифікат №11232\10 суб'єкта оціночної діяльності від 24.12.2010р.) 07.06.2012р., загальна сума збитків від втрати рухомого складу (вагонів) по станції Херсон Одеської залізниці, спричинених Львівській залізниці становить 952720 грн. (без ПДВ) станом на 20.03.2012р.

Саме вказану суму 952720 грн. позивач просить суд стягнути з відповідача у заяві про збільшення позовних вимог від 12.06.2012р. за вх.№18010/2012.

Проаналізувавши наявні у справі докази, та надавши їм правову оцінку, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову, з огляду на наступне.

Як вище встановлено господарським судом, позивач просить суд стягнути з відповідача збитки, які заподіяні майну позивача внаслідок неналежного виконання працівником відповідача своїх посадових обов'язків. При цьому, в обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на такі норми права, як ст.ст.1166, 1172 ЦК України.

Поряд з цим, господарським судом встановлено, що як позивач, так і відповідач входять до сфери управління Укрзалізниці, яка є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Мінінфраструктури.

Саме наказом Укрзалізниці від 20.01.1997р. №15-Ц затверджено Положення про порядок відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці (надалі -Положення), на підставі якого вагони №44521714, 44557874, 43983907, 44044659, 44066645, 445193553, 43950617, 43984939, 43944628, 42465617, 44630564, 44741809, 44573517, 43962315 були відставлені у тривалий запас та утримувалися на станції Херсон Одеської залізниці, та саме наказами Укрзалізниці від 21.04.1993р. №17-Ц, від 10.09.1998р. за №225-Ц Львівську залізницю встановлено залізницею приписки відставлених у тривалий запас по станції Херсон Одеської залізниці вагонів.

Саме на виконання наказу Укрзалізниці від 13.02.2008р. №142-Ц, під час проведення натурного номерного перепису вантажних вагонів на станції Херсон Одеської залізниці встановлено відсутність вагонів тривалого запасу №44521714, 44557874, 43983907, 44044659, 44066645, 445193553, 43950617, 43984939, 43944628, 42465617, 44630564, 44741809, 44573517, 43962315, та проведено розшук цих вагонів, внаслідок якого встановлено фактичну відсутність цих вагонів. Також внаслідок розшуку цих вагонів прийнято рішення про звільнення ОСОБА_1 за приховування відсутності 24-х вантажних вагонів, незабезпечення належного контролю за організацією і достовірністю обліку та звітністю, порушенням вимог пунктів 1.3., 4.1., 4.2. Положення про відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц та направлення матеріалів про відсутність 24-х вагонів до транспортної прокуратури (протокол оперативної наради при начальнику Херсонської дирекції залізничних перевезень від 16.06.2008р. №ДН-259/2).

Під час розслідування кримінальної справи відносно ОСОБА_1. Херсонським транспортним прокурором затверджений обвинувальний висновок по кримінальній справі №500110-08 з обвинувачення ОСОБА_1 у скоєні злочину по ч.2 ст.367 КК України. Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 17.07.2009р. у справі №1-655/09 кримінальну справу №1-655/09 з обвинувачення ОСОБА_1 по ч.2 ст.367 КК України припинено провадженням у зв'язку з амністією.

25.05.2012р. начальником ДП „Одеська залізниця" затверджені акти, які складені про те, що в результаті службового розслідування причин відсутності операцій руху вагонів №44521714, 44557874, 43983907, 44044659, 44066645, 445193553, 43950617, 43984939, 43944628, 42465617, 44630564, 44741809, 44573517, 43962315, приписки Львівської залізниці установлено, що вагони повернути в інвентарний парк залізниць України неможливо через втрату і підлягають компенсації у вартісному вигляді залізниці приписки вагону за рахунок винної залізниці.

При цьому, складання таких актів передбачено Порядком проведення розшуку і компенсації за вантажні вагони інвентарного парку, по яких тривалий час відсутні операції руху, належності залізничних адміністрацій країн СНД та Балтії і інозалізниць на залізницях України, та за вантажні вагони парку залізниць України на залізничних адміністраціях країн СНД та Балтії, інозалізницях та залізницях України, який затверджений і введений в дію з 01.07.2004р. Наказом Міністра транспорту України - Генерального директора Укрзалізниці від 10.06.2004р. №114-Ц.

Розділом 5 цього Порядку передбачений порядок проведення розшуку та компенсації за вантажні вагони парку залізниць України, по яких тривалий час відсутні операції руху на залізницях України, а саме встановлено, що у випадку, коли після проведення службового розслідування, не можливо повернути вагон до інвентарного парку, складається акт встановленої форми (додаток 2), який підписується начальником станції, яка проводила розслідування та начальником вагонного депо, погоджується начальником інформаційно-статистичного центру, начальниками служб перевезень, вагонного господарства та фінансово-економічної. Акт затверджується начальником залізниці і є зобов'язанням залізниці на проведення компенсації за вагон у вартісному вигляді.

Контроль за ходом розслідування і складанням акту по формі додатку 2 покладається на ЦД. Матеріали розслідування щодо розшуку вагонів, надані залізницями, узагальнюються в ЦД та з відповідними висновками надаються в ЦВ для подальшої роботи. В разі виявлення факту незаконного відчуження вагону інвентарного парку залізниць України, залізниця його останньої дислокації передає матеріали в правоохоронні органи для прийняття відповідного рішення та відшкодування збитків згідно з чинним законодавством і після отримання відповідного рішення встановленим порядком складає акт за формою додатку 2. Порядок розшуку та відповідальність посадових осіб за якість проведення службового розслідування встановлюється наказом начальника залізниці (п.5.7. Порядку).

У п.5.8. Порядку встановлено, що на підставі акту про визнання вагону таким, що неможливо повернути в інвентарний парк, залізниця (підприємство) приписки вагону готує та надає через ЦВ в Укрзалізницю встановленим порядком пакет документів, необхідний для підготовки наказу на виключення вагону з інвентарю та списання його з балансу залізниці: лист-звернення, інформацію ГІОЦ по останньому перепису вагонів та їх дислокації; акт про визнання вагону таким, що неможливо повернути в інвентарний парк; розрахунок втрат відповідно до вимог „Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей", затвердженого Постановою КМУ від 22.01.1996р. №116; звернення залізниці останньої дислокації вагонів до правоохоронних органів в разі виявлення факту незаконного відчуження вагону.

Наказ про виключення вагону з інвентарного парку та списання його з балансу залізниці (підприємства) приписки готує ЦВ, за погодженням ЦЮ, ЦФ, ЦІС (ЦЧУ), ЦД. Залізниця (підприємство) приписки вантажного вагону передає залізниці, яка підтвердила відсутність можливості повернення вагону в інвентарний парк, суму збитків від списання даного вагону. Залізниця, яка підтвердила відсутність можливості повернення вагону в інвентарний парк, вживає заходи щодо відшкодування збитків за рахунок винних.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У ч.2 ст. 1172 ЦК України встановлено, що юридична особа відшкодовує шкоду, завдану її працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

При цьому, в будь-якому випадку для відшкодування шкоди за правилами ст.1166 ЦК України необхідно довести такі умови, як: неправомірність поведінки особи; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та шкодою; вина особи, що завдала шкоду.

Як встановлено самим відповідачем в ході розшуку вагонів тривалого запасу, начальник станції Херсон ОСОБА_1 не забезпечив належний контроль за організацією і достовірністю обліку та звітністю та порушив вимоги п. 1.3., 4.1., 4.2. Положення про відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц, а саме вимоги щодо розміщення вагонів тривалого запасу на станціях цілими составами, які повинні бути сформовані в основному з однорідного рухомого складу за довжиною поїздів, що знаходяться в обігу, та виділення спеціальних колій для відстою вагонів тривалого запасу; вимоги щодо щоденного врахування вагонів тривалого запасу та відображення даних про такі вагони у звіті про вагонний парк форми ДО-2 за встановленою програмою; вимоги щодо оформлення відставлення вагонів тривалого запасу та вилучення вагонів з тривалого запасу атами форми ДУ-6.

При цьому, відповідно до Положення про порядок відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц відповідальність за дотримання даного Положення на станції покладається на начальника станції та начальника вагонного депо.

Окрім того, в ході розслідування кримінальної справи №500110-08 за обвинуваченням ОСОБА_1 у скоєні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, Херсонським транспортним прокурором 30.06.2009р. відносно ОСОБА_1. затверджений обвинувальний висновок по кримінальній справі №500110-08 з обвинувачення ОСОБА_1 у скоєні злочину по ч.2 ст.367 КК України. Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 17.07.2009р. у справі №1-655/09 кримінальну справу №1-655/09 з обвинувачення ОСОБА_1 по ч.2 ст.367 КК України припинено провадженням у зв'язку з амністією.

Згідно ст. 1 Закону України „Про застосування амністії в Україні" амністія - це повне або часткове звільнення від відбування покарання певної категорії осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005р. „Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності" звільнення від кримінальної відповідальності -це відмова держави від застосування щодо особи, котра вчинила злочин, установлених законом обмежень певних прав і свобод шляхом закриття кримінальної справи, яке здійснює суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України. Закриття кримінальної справи зі звільненням від кримінальної відповідальності можливе лише в разі вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України та за наявності визначених у законі правових підстав, вичерпний перелік яких наведено у ч.1 ст.44 Кримінального кодексу України, а саме: у випадках, передбачених цим Кодексом, а також на підставі закону України про амністію чи акта помилування. У п.2 зазначеної Постанови визначено, що ухвалити рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності можна лише за наявності її згоди на закриття справи з відповідної підстави.

Щодо такої умови відповідальності відповідача, як наявність шкоди, господарський суд виходить з наступного.

Відповідно до п.2 Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей", затвердженого Постановою КМУ від 22.01.1996р. №116, розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначається шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки. У разі визначення розміру збитків, що призвели до завдання майнової шкоди державі, територіальній громаді або суб'єкту господарювання з державною (комунальною) часткою в статутному (складеному) капіталі, розмір збитків визначається відповідно до методики.

Згідно з наявним у справі Звітом про незалежну оцінку від 07.06.2012р. №53/з-12, який складений оцінювачем ТзОТ „Експерттранском" ОСОБА_9, загальна сума збитків, що нанесені ВП „Служба вагонного господарства" ДТГО „Львівська залізниця" від втрати рухомого складу (вагонів) по станції Херсон Одеської залізниці становить 952 720 грн.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою начальника станції ОСОБА_1 та шкодою полягає в тому, що саме невиконання начальником станції Херсон ОСОБА_1 вимог п. 1.3., 4.1., 4.2. Положення про відставлення, утримання, вилучення та облік вагонів тривалого запасу інвентарного парку Укрзалізниці, затвердженого наказом від 20.01.1997р. №15-Ц призвело до втрати вагонів тривалого запасу та спричинення шкоди позивачу, як залізниці приписки цих вагонів у виді їх вартості.

Щодо наявності вини, то господарський суд виходить з того, що в силу вимог ч.2 ст.1166 ЦК України особа, яка задала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди задано не з її вини. Отже, обов'язок доведення відсутності вини у спричинені шкоди покладений саме на особу, яка спричинила цю шкоду.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. У ст.34 ГПК України встановлено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Між тим, третя особа ОСОБА_1 не надав до суду будь-яких доказів, які спростовують відсутність його вини у спричиненні завданої позивачу шкоди.

З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог, а отже і їх задоволення.

Відповідно до ст.44, 49 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1.Позов Державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця" задовольнити.

2.Стягнути з Державного підприємства „Одеська залізниця" (65012, м. Одеса, вул.. Пантелеймонівська,19, код ЄДРПОУ 01071315) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця" (79000, м. Львів, вул. Гоголя,1, код ЄДРПОУ 01059900) збитки в сумі 952 720 (дев'ятсот п'ятдесят дві тисячі сімсот двадцять) грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 19 054 (дев'ятнадцять тисяч п'ятдесят чотири) грн. 40 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 25 березня 2013 року.

Суддя Смелянець Г.Є.