Постанова від 26.02.2013 по справі 805/1083/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2013 р. Справа №805/1083/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Бойка М.І.,

при секретарі Кусти Ю.Ф.,

за участі

представника позивача Жукова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення суми отриманої переплати пенсії у розмірі 953,55 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області (далі - Позивач або УПФУ) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення суми отриманої переплати пенсії у розмірі 953,55 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року та з 01.04.2010 року по 31.07.2011 року, було проведено перерахунок пенсії відповідача та збільшено пенсію як непрацюючому пенсіонеру. При отриманні даних персоніфікованого обліку було з'ясовано, що відповідач з 01.04.2002 року зареєстрована як фізична особа - підприємець і як працююча особа не повідомила позивача про заняття підприємницькою діяльністю. У зв'язку з тим, що відповідач не повідомила позивача про заняття підприємницькою діяльністю, вона незаконно за період з 01.04.2009 року по 31.07.2011 року отримала суму у розмірі 1291,71 грн. Станом на 22.01.2013 року залишок не відшкодованих переплат становить 953,55 грн. Позивач зазначає, що сума незаконно отриманої частини пенсії у добровільному порядку не відшкодована. Просили стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області вказану суму.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив стягнути з відповідача суму отриманої переплати пенсії.

Відповідач в судове засідання не прибула, належним чином повідомлялась про дату, час та місце судового засідання. Від відповідача не надходило заяв про перенесення судового розгляду. Причини неявки відповідача в судове засідання суду не відомі.

Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідач ОСОБА_2, перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року та з 01.04.2010 року по 31.07.2011 року, було проведено перерахунок пенсії відповідача та збільшено пенсію як непрацюючому пенсіонеру.

При отриманні даних персоніфікованого обліку було з'ясовано, що відповідач з 01.04.2002 року зареєстрована як фізична особа - підприємець і як працююча особа не повідомила позивача про заняття підприємницькою діяльністю.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

Згідно до ст. ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії.

У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 50 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

У судовому засіданні встановлено, що за результатами перевірки сума переплати пенсії ОСОБА_2 за період з 01.04.2009 року по 31.07.2011 року становить 1291,71 грн.

Відповідно до розрахунку суми позову, переплата відповідачу становить 1291,71 грн., проте як вбачається з відомості про відрахування № 1002/04 від 22.01.2013 року Пенсійним фондом за період з 01.09.2011 року по 01.04.2012 року було утримано з пенсії відповідача суму переплати у розмірі 65,16 грн. Відповідно до протоколу від 21.12.2011 року сума стягнутої позивачем переплати пенсії відповідача становить 273,00 грн. Загальна сума стягнутої позивачем переплати пенсії відповідача становить 338,16 грн. Таким чином, сума отриманої переплати пенсії відповідачем становить 953,55 грн.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення суми отриманої переплати пенсії у розмірі 953,55 грн., підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення суми отриманої переплати пенсії у розмірі 953,55 грн. - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 суму отриманої переплати пенсії у розмірі 953 (дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 55 коп., на користь Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на р/р № 256003012030 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 23336760.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні 26 лютого 2013 року. Повний текст постанови виготовлено 4 березня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойко М.І.