ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
21 березня 2013 року № 813/604/13-а
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретар судового засідання Самборська Ю.М.
за участю
представника позивача Бобик Л.В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бродівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, витрачених Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, -
Бродівський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з гр. ОСОБА_2 2133,03 грн. коштів, витрачених Фондом державного соціального страхування України на випадок безробіття за участь в оплачуваних громадських роботах.
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що відповідачем було безпідставно отримано кошти як допомогу з безробіття. Безпідставність нарахування позивач мотивує фактом повідомлення ОСОБА_2 позивачу недостовірних даних для отримання статусу безробітньої та отримання допомоги по безробіттю. Відповідачу було надано статус безробітньої в період з 27.05.2010 року по 22.05.2011 року. З 01.06.2011 року по 30.06.2011 року та з 05.07.2011 року по 19.07.2011 року відповідачка брала участь у оплачуваних громадських роботах, а саме, на підставі укладеного з Підкамінською селищною радою трудового договору отримала 2133,03 грн. У зв'язку з тим, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 року відповідачку зобов'язано повернути Бродівському РЦЗ кошти, отримані як допомога по безробіттю за період з 27.05.2010 року по 22.05.2011 року, позивач просить також відшкодувати йому кошти, незаконно отримані ОСОБА_2 з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, витрачені на її участь в громадських роботах, оскільки саме Фондом такі роботи фінансувались. Оскільки у повному обсязі відповідачем добровільно суму заборгованості не відшкодовано, позивач змушений звернутись до суду.
Представник позивача адміністративний позов підтримала в повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила. Просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши думку представника позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
20.05.2010 року Бродівським районним центром зайнятості гр. ОСОБА_2 зареєстрована як така, що шукає роботу. Під час її перебування на обліку в центрі зайнятості, їй виплачувалась допомога по безробіттю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 року у справі № 2а-13124/11/1370 за позовом Бродівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 8567,22 грн. встановлено, що відповідач, під час постановки на облік в Бродовський центр зайнятості як безробітня, повідомила недостовірні дані про своє попереднє місце роботи, чим порушила ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Тобто, за період з 27.05.2010 року по 22.05.2011 року допомога їй виплачувалась безпідставно, в зв'язку з чим позов був задоволений в повному обсязі.
Зазначена постанова Львівського окружного адміністративного суду набрала законної сили 23.12.2011 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія виконавчого листа.
01.06.2011 року ОСОБА_2 укладено з Підкамінською селищною радою строковий трудовий договір про її участь з 01.06.2011 року по 30.06.2011 року в оплачуваних громадських роботах.
05.07.2011 року ОСОБА_2 укладено з Підкамінською селищною радою строковий трудовий договір про її участь з 05.07.2011 року по 19.07.2011 року в оплачуваних громадських роботах.
За виконання даних договорів відповідачу, згідно матеріалів справи, виплачено заробітну плату в сумі 1564,95 грн. та сплачено єдиний соціальний внесок на зарплату в сумі 568,08 грн., що підтверджується довідкою Підкамінської селищною радою від 04.03.2013 року № 50 про нарахування зарплати в періоди з 01.06.2011 року по 30.06.2011 року та 05.07.2011 року по 19.07.2011 року та відповідними платіжними дорученнями.
На адресу відповідача 31.08.2012 року було скеровано претензію про відшкодування ним 2133,03 грн. суми незаконно отриманих коштів за участь у громадських роботах за період з 01.06.2011 року по 30.06.2011 року та з 05.07.2011 року по 19.07.2011 року. До претензії долучено розрахунок суми коштів, що необхідно повернути. В матеріалах справи наявні докази отримання відповідачем зазначеної претензії.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до абз. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803-XII, з наступними змінами та доповненнями, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно положень ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-III, з наступними змінами та доповненнями, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 5 ст. 12 зазначеного Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
У відповідності до п.п. 12 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі закінчення строку їх виплати.
Відповідно до постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Про затвердження Порядку використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та здійснення контролю під час організації оплачуваних громадських робіт для безробітних від 16 жовтня 2008 року № 69, цей Порядок визначає напрями використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) для організації оплачуваних громадських робіт для осіб, визнаних у встановленому порядку безробітними (далі - безробітні особи).
Відповідно до п. 2 Порядку, фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду здійснюється для безробітних осіб, які не отримують допомогу по безробіттю.
Так, для безробітних осіб незалежно від отримання ними допомоги по безробіттю фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду здійснюється, серед іншого, у випадку звернення місцевої державної адміністрації або виконавчого органу відповідної ради щодо організації робіт, які мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам громади, регіону і сприяють їх соціальному розвитку.
Фінансування організації оплачуваних громадських робіт відповідно до п. 2 Порядку здійснюється в межах коштів Фонду, передбачених на цю мету бюджетом Фонду та кошторисами центрів зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду.
Кошти Фонду, у відповідності до п. 3 Порядку, можуть бути використані для оплати основної та додаткової заробітної плати, визначеної відповідно до першої та другої частин статті 2 Закону України "Про оплату праці", сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності безробітних осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах.
Згідно положень п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Бродівський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення", "Про державну службу" тощо.
Враховуючи все наведене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки в судовому порядку було встановлено, що відповідач ОСОБА_2, в період перебування на обліку в центрі зайнятості, визнана у встановленому порядку такою, що не могла брати участі в оплачуваних громадських роботах за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а, відтак, нею неправомірно отримано заробітну плату за виконання таких робіт згідно із трудовими договорами, які укладено на період з 01.06.2011 року по 30.06.2011 року та з 05.07.2011 року по 19.07.2011 року з Підкамінською селищною радою.
Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь Бродівського районного центру зайнятості суму незаконно отриманих коштів Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття за участь в оплачуваних громадських роботах в розмірі 2133 (дві тисячі триста тридцять три) гривні 03 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено 22 березня 2013 р.
Головуючий Кухар Н.А.