Постанова від 12.03.2013 по справі 2а-3913/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2013 р. Справа № 2а-3913/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя: Остап'юк С.В.,

за участю секретаря: Озара О.Я.,

представника позивача: Данюк І.В.,

представника відповідача: Ульмер Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за №0000011900 від 01.11.2012 року, -

ВСТАНОВИВ:

18.12.2012 року Державне підприємство "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" (далі по тексту позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області Державної податкової служби (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за №0000011900 від 01.11.2012 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно та необґрунтовано податковим повідомленням-рішенням за №0000011900 від 01.11.2012 року застосував штрафну (фінансову) санкцію в розмірі відчуженого майна на суму 354154,78 гривень, оскільки Сколівським військовим лісгоспом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" правомірно, на підставі положень пункту 92.1 статті 92 Податкового кодексу України відчужено описане майно, що перебувало в податковій заставі, яке є готовою продукцією, а кошти отримані від такого відчуження в повному обсязі спрямовано на виплату заробітної плати.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, вважає позов безпідставним, оскільки на момент проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває в податковій заставі та на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, позивачем не було подано органу державної податкової служби підтверджуючих документів щодо продажу майна, яке перебувало в податковій заставі та спрямування коштів, отриманих від такого продажу.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази суд встановив наступне.

23.10.1993 року Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради зареєстровано Сколівський військовий лісгосп, який входить до складу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат", без права юридичної особи.

Основними видами діяльності Сколівського військового лісгоспу є: лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві, вирощування інших однорічних і дворічних культур, лісозаготівлі, надання допоміжних послуг у лісовому господарстві, лісопильне та стругальне виробництво.

Внаслідок несплати Сколівським військовим лісгоспом податкового боргу, 22.06.2012 року податковим керуючим відповідача, на підставі рішення про опис майна у податкову заставу платника податків за №852/1900 від 25.04.2012 року, проведено опис майна Сколівського військового лісгоспу на загальну суму - 52161 гривень, а саме: пиловник ІІ сорту 2,08 м. куб. - на суму 832 гривень, пиловник ІІІ сорту 10,82 м. куб. - на суму 3787 гривень, технічна сировина 13,30 м. куб. - на суму 3192 гривень, технічна сировина (м'яколистяних порід) 4.66 м. куб. - на суму 1118,40 гривень, дрова паливні (хвойні) 227,55 м. куб. - на суму 36408 гривень, дрова паливні (м'яких порід) 5 м. куб. - на суму 750 гривень, дрова паливні (бук) 29,27 м. куб. - на суму 4683,20 гривень, баланс 6,32 м. куб. - на суму 1390,40 гривень, про що складено акт опису майна за №4 (а. с. 21).

Також, 25.06.2012 року податковим керуючим, проведено опис майна Сколівського військового лісгоспу на загальну суму - 402890,90 гривень, а саме: пиловник ІІІ сорту (більше 36) 70,48 м. куб. - на суму 26782,40 гривень, пиловник ІІІ сорту (26-34) 122,43 м. куб. - на суму 41626,20 гривень, пиловник ІІІ сорту (14-18) 42,42 м. куб. - на суму 12301,80 гривень, пиловник ІІІ сорту (20-24) 86,26 м. куб. - на суму 26740,60 гривень, технічна сировина 71,16 м. куб. - на суму 12808,80 гривень, дрова паливні (бук) 631,48 м. куб. - на суму 88407,20 гривень, дрова паливні (хвойні) 1494,03 м. куб. - на суму 194223,90 гривень, про що складено акт опису майна за №5 (а. с. 20).

Відповідачем проведено перевірку стану збереження майна платника податків Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат", яке перебуває у податковій заставі та виявлено факт відчуження майна на суму 398759,10 гривень.

Виявлений факт відображено в акті від 18.10.2012 року за №256/19-00 про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (а. с. 22 - 24).

01.11.2012 року відповідач, на підставі пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України податковим повідомлення рішення за №0000011900 застосував штрафні (фінансові) санкції на суму вартості майна, якого не було виявлено при перевірці та на суму якого в момент перевірки не було представлено документів, підтверджуючих реалізацію та використання, отриманих від такої реалізації, коштів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності до пункту 19-1.1.15 статті 19-1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання утворює податковий борг.

Відповідно пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Згідно підпункту 89.2.3 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідно пункту 89.3 даної статті Кодексу майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Згідно пункту 89.5 зазначеної статті Податкового кодексу у разі якщо орган державної податкової служби приймає рішення про включення майна до акта опису, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення.

До прийняття відповідного рішення органом державної податкової служби платник податків не має права відчужувати таке майно.

Відповідно пункту 91.1 статті 91 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Згідно пунктом 91.3 цієї статті даного Кодексу податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Згідно пункту 92.1 статті 92 Податкового кодексу України платник податків зберігає право користування майном, що перебуває у податковій заставі, якщо інше не передбачено законом.

Платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою органу державної податкової служби, а також у разі, якщо орган державної податкової служби впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди.

Крім того, зазначеною нормою пунктом 92.1 статті 92 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо в податковій заставі перебуває лише готова продукція, товари та товарні запаси, платник податків може відчужувати таке майно без згоди органу державної податкової служби за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні, та за умови, що кошти від такого відчуження будуть направлені в повному обсязі в рахунок виплати заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або погашення податкового боргу.

Статтею 124 Податкового кодексу України встановлено, що відчуження платником податків майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі вартості відчуженого майна.

Як встановлено судом, відповідачем, на розміру податкового боргу позивача, 22.06.2012 року та 25.06.2012 року описано майно у податкову заставу на загальну суму 455051,90 гривень, а саме: пиловник ІІ сорту, пиловник ІІІ сорту, технічна сировина, технічна сировина (м'яколистяних порід), дрова паливні (хвойні), дрова паливні (м'яких порід), дрова паливні (бук), баланс, пиловник ІІІ сорту (більше 36), пиловник ІІІ сорту (26-34), пиловник ІІІ сорту (14-18), пиловник ІІІ сорту (20-24), технічна сировина, дрова паливні (бук), дрова паливні (хвойні).

Суд зазначає, що готова продукція - це продукція (виріб, напівфабрикат, робота, послуга), що повністю закінчена обробкою на даному підприємстві, пройшла всі стадії технічного випробування (якщо вимагають відповідні її особливості), відповідає технічним умовам і стандартам, не потребує подальшої обробки на цьому підприємстві і здана на склад.

Оскільки, основними видами діяльності Сколівського військового лісгоспу є: лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві, вирощування інших однорічних і дворічних культур, лісозаготівлі, надання допоміжних послуг у лісовому господарстві, лісопильне та стругальне виробництво, то суд приходить до висновку що описане, органом державної податкової служби, майно - пиловник ІІ сорту, пиловник ІІІ сорту, технічна сировина, технічна сировина (м'яколистяних порід), дрова паливні (хвойні), дрова паливні (м'яких порід), дрова паливні (бук), баланс, пиловник ІІІ сорту (більше 36), пиловник ІІІ сорту (26-34), пиловник ІІІ сорту (14-18), пиловник ІІІ сорту (20-24), технічна сировина, дрова паливні (бук), дрова паливні (хвойні), є готовою продукцією позивача.

Таким чином, позивач у відповідності до пункту 92.1 статті 92 Податкового кодексу України, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин, наділений правом відчужувати описану в податкову заставу (числа) готову продукцію без згоди органу державної податкової служби за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні та за умови, що кошти від такого відчуження будуть направлені в повному обсязі в рахунок виплати заробітної, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або погашення податкового боргу.

Судом встановлено, що позивачем здійснено реалізацію своєї готової на суму 398759,10 гривень, що була описана в податкову заставу без згоди органу державної податкової службу.

Реалізація та відчуження позивачем готової продукції на суму 398759,10 гривень, що перебувала в податковій заставі підтверджується дослідженими в судовому засідання документами, а саме товарно-транспортними накладними (т. І а. с. 154 - 250, т. ІІ а. с. 1 - 10), прибутковими косовими ордерами (т. ІІ а. с. 11 - 45).

Сторонами в справі не оспорюється той факт, що продукція відчужена за цінами, що не є меншими за звичайні.

Також, судом встановлено, що отримані від відчуження та реалізації позивачем готової продукції грошові кошти в повному обсязі направлені на виплату заробітної плати працівникам позивача Сколівського військового лісгоспу.

Вказана обставина підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: видатковими касовими ордерами (т. І а. с. 25 - 99).

Як наслідок, є протиправним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за відчуження позивачем майна, яке перебувало в податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, оскільки в даному випадку, в силу пункту 92.1 статті 92 Податкового кодексу України отримання такої згоди не є обов'язком позивача та Законом не вимагається.

Твердження представника відповідача про відсутність, на момент проведення перевірки прийняття оскаржуваного рішення, документів, що підтверджуються реалізацію готової продукції та використання котів, отриманих від такої реалізації, та оформлення цих документів після прийняття оскаржуваного рішення, є необґрунтованими, оскільки на підтвердження цього відповідачем не надано жодних доказів. Крім того, відсутність зазначених документів та відсутність їх бухгалтерського обліку на момент перевірки та прийняття рішення жодним чином не зафіксовано під час проведення перевірки та відповідачем не перевірялося, в спростуванні чого в судовому засіданні представником позивача надано всі первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт реалізації та відчуження готової продукції та використання коштів отриманих від такого відчуження, в повному обсязі на виплату заробітної плати працівникам.

Враховуючи вищевикладене є протиправними та таким, що підлягають скасуванню податкове повідомлення-рішення за №0000011900 від 01.11.2012 року про застосування до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" штрафу в розмірі 354154,78 гривень.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за №0000011900 від 01.11.2012 року про застосування до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" штрафу в розмірі 354154,78 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 18.03.2013 року.