"14" січня 2010 р. справа № 2а-11/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Суховарова А.В.
суддів: Стежко В.А. Чепурнова Д.В.
при секретарі судового засідання: Мациборко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області на постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 30.03.2009 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання виплатити недоотриману пенсію
ОСОБА_1 23.02.2009 звернулась до Солонянського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області, в якому вказує що вона є інвалідом 3 групи і особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Вона має право на пенсію в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та на додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком за шкоду здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач відмовляється виплачувати пенсію в повному обсязі. ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду, стягнути заборгованість за період з листопада 2006 року по січень 2009 року в сумі 47'738гр42коп та зобов'язати з лютого 2009 року виплачувати пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ас1,10,26).
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на пропущення річного строку звернення до адміністративного суду, передбаченого статтями 99, 100 КАС України (ас17).
Постановою Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 30.03.2009 позовні вимоги задоволені частково. Визнана протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду, зобов'язано з лютого 2009 року перерахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та виплатити заборгованість в розмірі 37'973гр52коп за період з листопада 2006 року по грудень 2007 року та з червня 2008 року по січень 2009 року включно (ас31).
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду просить повністю відмовити в задоволені позовних вимог. Посилаються на те, що пенсія позивачці виплачувалась відповідно до Постанови КМУ №1 від 03.01.2002 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», Постанови КМУ №894 від 13.07.2004 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ №1293 від 27.12.2005 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, єдиним законодавчим актом, що визначає мінімальний розмір пенсії за віком є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до статті 28 якого даний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно для визначення пенсій, призначених згідно з цим Законом (ас38).
В судовому засіданні в апеляційній інстанції представник Управління Пенсійного фонду апеляційну скаргу підтримала, представник позивачки проти апеляційної скарги заперечувала (ас60).
Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Згідно наданих сторонами доказів, ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Їй встановлена інвалідність 3 групи безстроково. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивачка перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області та з листопада 2006 року отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (ас4-9,11,18,58).
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону в редакції від 06.06.1996, інвалідам 3 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього ж Закону в редакції від 06.06.1996, розмір пенсії для інвалідів 3 групи щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»вносились зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема інвалідам 3 групи, віднесеним до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачалась в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; та для інвалідів 3 групи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мінімальний розмір пенсії визначався на рівні 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»стосовно внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, районний суд при вирішенні справи правильно керувався положеннями статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 06.06.1996. Управління Пенсійного фонду помилково посилається на Постанови Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що при перерахунку пенсії має застосовуватись прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. Управління Пенсійного фонду помилково вважає неможливим застосування мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, не є приводом для відмови в реалізації позивачкою конституційних гарантій права на підвищення до пенсії в розмірі, встановленому законом.
Відповідно до частини 7 статті 9 КАС України, в разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
При визначені розміру пенсії, Управління Пенсійного фонду зобов'язано застосовувати розмір мінімальної пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується у встановленому порядку.
Не зважаючи на те, що відповідач просив застосувати статті 99, 100 КАС України, місцевий суд це питання в постанові не висвітлив. Проте ОСОБА_1 не надала ніяких доказів поважності причин пропущення строку звернення до суду. Відтак вона має право на перерахунок пенсії з 22.05.2008, з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008.
На сьогоднішній день зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не вносились.
Таким чином суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області задовольнити частково.
Скасувати постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 30.03.2009 та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено статтею 50, частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком починаючи з 22.05.2008, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 14.01.2010.
В повному обсязі постанова складена 15.01.2010.
Головуючий
Судді