Постанова від 12.03.2013 по справі 827/145/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Севастополь

12 березня 2013 рокуСправа №827/145/13-а

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді - Гуріна Д.М.;

секретар судового засідання Ополєва О.Г.,

за участю: представників позивача - Федорченка О.О., Ящука М.М., представників відповідача - Іванової Н.В., Романової К.М., представника третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Аеропорт «Бельбек» - Кравчука М.В., представника військової частини А0215 - Яворського П.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом військової частини А4515 до Державної фінансової інспекції у м. Севастополі, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «Аеропорт «Бельбек», військова частина А0215, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23 червня 2011 року до Окружного адміністративного суду міста Севастополя звернулася військова частина А 4515 із позовом до контрольно-ревізійного управління в місті Севастополі, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Аеропорт «Бельбек» (далі - ТОВ «Аеропорт «Бельбек»), про визнання рішення відповідача, що викладено в акті ревізії від 1 квітня 2011 року № 08-21/49 та вимозі про усунення порушень від 5 травня 2011 року № 27-08-14-14/1407 незаконним та зобов'язання відповідача скасувати вимоги про усунення порушень та зняти фінансове порушення з військової частини А 4515 на загальну суму 544 847 грн 78 коп., викладене у акті ревізії від 1 квітня 2011 року № 08-21/49.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Севастополя (Лотової Ю.В.) від 31 серпня 2011 року провадження у справі закрито в частині позовних вимог про визнання рішення відповідача, що викладено в акті ревізії від 1 квітня 2011 року № 08-21/49 незаконним та зобов'язання відповідача зняти фінансове порушення з військової частини А4515 на загальну суму 544 847 грн 78 коп., викладене у акті ревізії від 1 квітня 2011 року №08-21/49.

Постановою судді Окружного адміністративного суду міста Севастополя (Лотової Ю.В.) від 31 серпня 2011 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано абзац другий пункту другого письмової вимоги контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі № 27-08-14-14/1407 від 5 травня 2011 року в частині вимог відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «Бельбек». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року апеляційну скаргу військової частини А 4515 Міністерства оборони України на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 31 серпня 2011 року у справі № 2а-1991/11/2770 залишено без задоволення, ухвалу Окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року залишено без змін.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року апеляційну скаргу військової частини А 4515 Міністерства оборони України на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 31 серпня 2011 року у справі № 2а-1991/11/2770 залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 грудня 2012 року касаційну скаргу військової частини А 4515 задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 31 серпня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

18 січня 2013 року до Окружного адміністративного суду міста Севастополя надійшла справа за позовом військової частини А 4515 до контрольно-ревізійного управління в місті Севастополі, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Аеропорт «Бельбек», про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 21 січня 2013 року прийнято справу до провадження та призначено до судового розгляду.

Ухвалами судді Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 21 лютого 2013 року замінено неналежного відповідача у справі Контрольно-ревізійне управління у м.Севастополі на належного - Державну фінансову інспекцію у м. Севастополі, до участі у справі у якості третьої особи залучено військову частину А0215.

Скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважала передчасними висновки судів в частині відмови у позові та зазначила про необхідність з'ясування доводів позивача стосовно того чи надавався ним весь комплекс послуг, вартість яких компенсується аеропортовим збором за посадку-зліт повітряних суден.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Представники ТОВ «Аеропорт «Бельбек» та військової частини А0215 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову частково з наступних підстав.

Згідно з частинами 1, 2 та 5 статті 2 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року № 765 «Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції» Контрольно-ревізійне управління у м. Севастополі перетворено на Державну фінансову інспекцію у м.Севастополі.

На підставі постанови Апеляційного суду м. Севастополя від 22 лютого 2011 року (т.1, а.с. 143), направлення на проведення ревізії, Контрольно-ревізійним управлінням в м.Севастополі проведено позапланову ревізію військової частини А 4515 з питань використання військового аеродрому TOB «Аеропорт Бельбек» за період з 1 січня 2010 року до 22 лютого 2011 року, про що складений акт позапланової ревізії № 08-21/49 від 1 квітня 2011 року (т.1, а.с. 88-89).

В акті позапланової ревізії № 08-21/49 від 1 квітня 2011 року зазначено, що військовою частиною укладено договір з TOB «Аеропорт Бельбек» про спільне використання аеродрому «Бельбек» від 26 листопада 2009 року № 22/09 зі строком дії до 31 грудня 2014 року без відповідного рішення Кабінету Міністрів України передбаченого розпорядженням КМУ від 7 травня 2008 року № 703-р «Про укладення деяких договорів». Ціни на послуги згідно з п.5.1. договору від 26 листопада 2009 року № 22/09 визначені у додатках № 2, 3, 4, 5. Плата за зліт-посадку встановлена в розмірі 13,83 грн за кожну тону максимальної злітної ваги судна (п.2.3. додатку № 2 до договору від 16 листопада 2009 року №22/09). Також, в додатку № 4 договору від 26 листопада 2009 року № 22/09 встановлена вартість послуги зв'язку та радіосвітлотехнічного забезпечення польотів. Збір за понаднормативну стоянку повітряних суден встановлений у розмірі 0,37 грн за кожну годину наднормативної стоянки та кожну тонну максимальної злітної ваги судна (п. 3.2. додатку № 2 до договору від 26 листопада 2009 №22/09). Аналіз умов укладеного договору використання аеродрому «Бельбек» показав неврахування позивачем вимог наказу Мінтрансзв'язку України від 14 квітня 2008 року №433 «Про встановлення аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України» при визначенні вартості послуг, а саме аеропортові збори визначені не як в аеропортах відкритих для міжнародних польотів (додаток № 19 наказу Мінтрансзв'язку від 14 квітня 2008 року № 433), а як для внутрішньо - державних польотів та і ті у розмірі 70 % збору. Занижена вартість послуг із зльоту - посадки та понаднормативної посадки розрахована на підставі «Техніко-економічного обґрунтування договірних цін вказаних в договорі про спільне використання», затвердженого 25 листопада 2009 року командиром в/ч А4515 Марченком О.С. (Техніко-економічне обґрунтування у Додатку 4 до акта). В результаті застосування занижених ставок збору за забезпечення зльоту-посадки та понаднормативної стоянки ТОВ «Аеропорт Бельбек» за період з 1 січня 2010 року до 21 лютого 2011 року військова частина А4515 недоотримала доходу на суму 684887 грн 93 коп. (реєстри рейсів в Додатку 8 до акту). Таким чином, з урахуванням отриманих військовою частиною А4515 від TOB «Аеропорт «Бельбек» 140040 грн 15 коп. за послуги зв'язку та радіосвітлотехнічного забезпечення польотів, в результаті затвердження командиром військової частини Марченком О.С. розпорядчого акту - «Техніко-економічного обґрунтування договірних цін вказаних в договорі про спільне використання», спеціальним фондом кошторису військової частини А4515 недоотримано доходів у сумі 544847 грн 78 коп., чим нанесено шкоду державному бюджету у зазначеному розмірі. (т.1, а.с. 88, 89)

З метою усунення виявлених порушень та зафіксованих в акті позапланової ревізії, відповідачем прийняті вимоги від 5 травня 2011 року № 27-08-14-14/1407 про усунення порушень, які виявлені ревізією. (т.1, а.с. 87).

Відповідно до вимог від 5 травня 2011 року № 27-08-14-14/1407 про усунення порушень Контрольно-ревізійне управління в м. Севастополі зобов'язало військову частину: 1.Опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб. 2. Привести договір спільного використання аеродрому «Бельбек» в частині відповідності розміру послуг із зльоту-посадки та понаднормативної стоянки повітряних суден діючим нормативним документам. Відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ «Аеропорт «Бельбек». Прийняти заходи щодо відшкодування збитків на суму у розмірі 544847 грн 78 коп. 3. По встановленим порушенням прийняти управлінські рішення. 4.Результати проведеної Контрольно-ревізійним управлінням в м. Севастополі ревізії розглянути на виробничій нараді. Протокол наради надіслати на адресу відповідача разом з інформацією про усунення порушень. (т.1, а.с. 87).

Висновок Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі про заниження військовою частиною А4515 ставок збору за забезпечення зльоту-посадки та понаднормативної стоянки зроблено з посиланням на наказ Мінтрансзв'язку України від 14 квітня 2008 року № 433 «Про встановлення аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України».

Підпунктом б) пункту 2 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» (в редакції з 14 листопада 2007 року) визначено, що Мінтрансзв'язку встановлює за погодженням з Мінекономіки аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України (посадка - зліт повітряного судна, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, наднормативна стоянка повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки).

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 квітня 2008 року № 433 затверджено аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України, якими передбачено, що за аеропортове обслуговування повітряних суден (далі - ПС) і пасажирів, пов'язане із забезпеченням: посадки-зльоту ПС, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, наднормативної стоянки ПС, авіаційної безпеки, - стягуються аеропортові збори за ставками, що наведені в додатках 1 - 20.

Відповідно до положень пункту 2.1. Методичних рекомендацій формування ставок аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України, затверджених наказом Міністерством транспорту України від 1 липня 2003 року № 472, аеропортові збори встановлюються на спеціалізовані послуги аеропортів і мають наступну вартісну основу: збір за посадку-зліт ПС (без обслуговування повітряного руху) компенсує витрати пов'язані з: використанням та утриманням злітно-посадочної смуги, рулильних доріжок та інших споруд і будівель аеродрому, технічного обладнання, обладнання відповідних засобів телекомунікації та світлосигналізації; утриманням у готовності аварійно-рятувальної команди; забезпеченням нормативної стоянки ПС та інше. Збір за наднормативну стоянку ПС компенсує витрати, пов'язані з утриманням твердого покриття перонів, розташуванням ПС на місцях стоянки, їх протипожежною охороною, відповідним освітлювальним обладнанням понад час, обумовлений нормативною стоянкою. Витрати на цей збір визначаються за їх розподілом між нормативним і наднормативним часом використання стоянки. Нормативний час стоянки становить: для пасажирських ПС - 3 години, для вантажних ПС - 6 годин.

Із змісту наведених норм законодавства вбачається, що сплата аеропортового збору за посадку-зліт ПС компенсує витрати, пов'язані з використанням та утриманням злітно-посадочної смуги, рулильних доріжок та інших споруд і будівель аеродрому, технічного обладнання, обладнання відповідних засобів телекомунікації та світлосигналізації; утриманням у готовності аварійно-рятувальної команди; забезпеченням нормативної стоянки ПС та інше.

14 листопада 2009 року за № 46/09 був укладений договір між Командуванням Повітряних Сил Збройних Сил України та товариством з обмеженою відповідальністю «Аеропорт «Бельбек». Відповідно до п. 1.1. договору його предметом є діяльність сторін по створенню умов для стабільного функціонування аеродрому спільного використання Бельбек при прийманні випуску повітряних судів різних відомств і авіакомпаній. Згідно з п. 3.1. вказаного договору сторони погоджуються, що конкретний перелік послуг та обладнання, які будуть надаватися товариству, порядок їх надання та вартість, порядок розрахунків за них, взаємні права та обов'язку по утриманню інфраструктури аеродрому будуть визначатись окремою угодою між товариством та експлуатантом аеродрому - військовою частиною А4515. (т.1, а.с. 161-163)

26 листопада 2009 року був укладений договір № 22/09 між військовою частиною А4515 та ТОВ «Аеропорт «Бельбек» про спільне використання аеродрому «Бельбек». Згідно з п.п.1.1. предметом цього договору є спільне використання сторонами аеродрому «Бельбек» і надання товариству необхідних послуг авіаційної транспортної інфраструктури. Відповідно до п. 3.1.1. договору № 22/09 ТОВ «Аеропорт «Бельбек» зобов'язується за договором здійснювати сертифікацію аеродрому за нормами цивільної авіації за власні кошти. Відповідно до п. 3.1.2 договору № 22/09 ТОВ «Аеропорт «Бельбек» зобов'язується за договором при обслуговуванні своїх замовників здійснювати власними силами: інженерно-авіаційне і комерційне обслуговування ПС ЦА (пасажирів і вантажів); організацію митного, прикордонного, санітарного та інших видів контролю, передбачених чинним законодавством України; заправку авіаційними паливно-мастильними матеріалами ПС ЦА; автотранспортне обслуговування та перевезення авіапасажирів, екіпажу та персоналу замовників по маршруту; аеронавігаційне забезпечення польотів ПС ЦА; охорону ПС ЦА. Відповідно до п.3.1.3 договору № 22/09 ТОВ «Аеропорт «Бельбек» зобов'язується за договором забезпечити понаднормативну стоянку ПС ЦА за свій рахунок, що містить у собі: перебування ПС на місці стоянки понад нормативного часу; охорону ПС на місці стоянки; забезпечення освітленням; забезпечення відповідності місць стоянок авіаційним нормам придатності. Відповідно до п. 3.1.5 договору № 22/09 ТОВ «Аеропорт «Бельбек» зобов'язується за договором здійснювати усі необхідні дії для забезпечення роботи митних і прикордонних служб при прийомі (випуску) ПС за межі України, а також отримання дипломатичного, диспетчерського та інших дозволів на проліт території іноземних держав літаками авіакомпаній, а також ПС інших відомств, що виконують політ з «Аеродрому» за угодами з «Аеропортом». Відповідно до пункту 3.1.6 договору № 22/09 ТОВ «Аеропорт «Бельбек» зобов'язується за договором здійснювати організацію усіх видів забезпечення зльоту-посадки ПС ЦА, що виконують польоти в комерційних цілях, у межах, передбачених чинними нормативними актами України. Підпунктами 3.2.1, 3.2.2., 3.2.3. пункту 3.2. цього договору встановлено, що військова частина зобов'язується за договором забезпечувати: зліт-посадку ПС, що містить у собі надання послуги товариству з виділення таких елементів: штучну злітно-посадкову смугу, ділянку магістральної руліжної доріжки від руліжної доріжки № 1 до руліжної доріжки № 2, руліжні доріжки № 1 та № 5, місця стоянок, аварійно-рятувальну команду, включаючи аварійні засоби згідно вимог керівних документів МОУ. Надавати аеропорту за окрему плату: метеозабезпечення зльоту і посадки (без консультацій по маршруту польоту) і оформлення метеодокументації у відповідності з вимогами керівних документів МО України, послуги по наземному забезпеченню польотів ПС ЦА, необхідні штатні лінії зв'язку, послуги зв'язку та радіотехнічного забезпечення польотів; світлотехнічне обладнання, забезпечувати понаднормативну стоянку без стягнення збору при затримці ПС по метеорологічних умовах. Відповідно до підпункту 3.3.2 пункту 3.3 договору № 22/09 ТОВ військова частина і аеропорт зобов'язуються спільно за цим договором забезпечувати на «Аеродромі» комплекс передбачених внутрішньовідомчими нормативними актами заходів щодо авіаційної безпеки для вилітаючих та прилітаючих ПС, в частині що стосується сторін. Організація забезпечення авіаційної безпеки ПС ЦА та ПС виконуючи комерційні рейси, і відповідальність за неї покладається на «Аеропорт» (т.1, а.с. 154-155).

Таким чином умовами договору № 22/09 ТОВ «Аеропорт «Бельбек» та військова частина А 4515 визначили які послуги надаватиме військова частина, які здійснюватиме самостійно ТОВ «Аеропорт «Бельбек», а які вони будуть здійснювати спільно.

Відповідно до пункту 6 телеграми заступника командувача Повітряних Сил з логістики від 16 квітня 2009 року за № 350/129/137/1/184 аеропортові збори за обслуговування ПС для експлуатантів, з якими укладені угоди про спільне використання аеродрому, визначаються в зазначених угодах. (т.1, а.с. 43-44).

Згідно з пунктом 2.3 Інструкції про порядок укладення договорів спільного використання аеродромів спільного базування (аеродромів спільного використання), затвердженого Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України 30 грудня 2009 року № 701 базою для формування вартості послуг є фактичні витрати військової частини, які розраховуються стосовно кожного елемента послуг з урахуванням прогнозної зміни рівня заробітної плати (грошового забезпечення), рівня цін на основні ресурси та інші складові суми витрат. Під час зазначення витрат ураховується компенсація заробітної плати (грошового забезпечення) особового складу військової частини, який бере участь у наданні послуг, витрати на поточний ремонт аеродрому, на експлуатацію, утримання та поточний ремонт аеродромно-експлуатаційної техніки, на утримання особового складу наземної пошуково-рятувальної групи, тощо. (а.с. 59).

Відповідно до пункту 2.1. додатку № 2 до договору про спільне використання аеродрому «Бельбек» від 26 листопада 2009 року вартість послуг розраховується відповідно до вимог додатку № 20 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 квітня 2008 року №433, з урахуванням фактичних витрат. (т.1, а.с. 159).

На підтвердження того, що військова частина А 4515 не має можливості надавати весь комплекс послуг, витрати на які компенсуються аеропортовими зборами за посадку-зліт ПС, ТОВ «Аеропорт «Бельбек» надавало сертифікат аеродрому, що свідчить про те, що саме ТОВ «Аеропорт «Бельбек» пройшов процедуру сертифікації для цивільної авіації та саме ТОВ «Аеропорт «Бельбек» має відповідні служби для забезпечення польотів повітряних суден цивільної авіації, яких відповідно не має військова частина А 4515 (т.1, а.с. 73, 74).

ТОВ «Аеропорт «Бельбек» надавало письмові пояснення відповідно до яких військова частина А 4515 не здатна своїми силами та засобами забезпечити виконання вимог, передбачених керівними документами для забезпечення посадки-зльоту та наднормативної стоянки повітряних суден цивільної авіації, а тому ТОВ «Аеропорт «Бельбек» створив та утримує власні служби: аварійно-рятувальну, пожежної безпеки, медичну, аеродромну, диспетчерську, штурманську, спецавтотранспорту, техніків по зустрічі та супроводженню повітряних суден, базу електро-радіотехнічного забезпечення та зв'язку, які пройшли відповідну сертифікацію та повністю відповідають вимогам авіаційної безпеки (т.1, а.с. 56). Також ТОВ «Аеропорт «Бельбек» обладнав та утримує пункт прикордонного та митного контролю, а також державної екологічної, ветеринарної інспекцій, інспекції карантину рослин (т.1, а.с. 57). У додаткових поясненнях ТОВ «Аеропорт «Бельбек» зазначив, що для забезпечення встановленого рівня необхідного пожежного захисту за договором № 19 від 23 лютого 2009 року за плату залучаються додаткові пожежні автомобілі УМНС України (т.1, а.с. 184). Наведено повний перелік служб ТОВ «Аеропорт «Бельбек», у тому числі і аеродромна для огляду злітно-посадкової смуги, перевірки коефіціента зчеплення на злітно-посадковій смузі (т.1, а.с. 184, 185).

Військовою частиною наведено перелік майна та засобів, які використовуються при прийомі повітряних суден, у якому зазначено, що охорона та освітлення стоянок військовою частиною не здійснюється (т. 1, а.с. 172). ТОВ «Аеропорт «Бельбек» надало до суду довідку про обладнання, сили та засоби, що залучаються до забезпечення посадки-зльоту та наднормативної стоянки на аеродромі Севастополь (Бельбек), відповідно до якої частину такого обладнання, сил та засобів надає військова частина, а частину обладнання, сил та засобів має ТОВ «Аеропорт «Бельбек», які були наявні на час проведення перевірки, посилання ТОВ «Аеропорт «Бельбек» на нове обладнання, сили та засоби, створені після проведення перевірки судом до уваги не приймаються (т.3 а.с. 49-51).

Військова частина А 4515 не мала ліцензії на приймання повітряних суден, у тому числі міжнародних та не мала сертифікату аеродрому (т.1, а.с. 173, 174).

Про те, що військова частина А4515 не в змозі забезпечити рівня авіаційної безпеки польотів відповідно до норм Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО) йдеться і у листі Міністерства транспорту та зв'язку України від 16 липня 2009 року № 4178/03/14-09 (т.2, а.с. 65).

ТОВ «Аеропорт «Бельбек» несло витрати на виконання заходів по забезпеченню посадки-зльоту та понаднормативної стоянки, підтвердженням чому є відповідні розрахунки (т.1 а.с. 201, 202, 214, т.3 а.с. 81).

Про те, що військова частина А 4515 та ТОВ «Аеропорт «Бельбек» виконують самостійні функції з надання послуг зі зльоту-посадки свідчать і технології взаємодії служб, додані до матеріалів справи (т.1, а.с. 188-195, 196-200).

Таким чином судом встановлено, що військова частина А4515 надавала ТОВ «Аеропорт «Бельбек» не повний комплекс послуг, витрати на які компенсує збір за зліт та посадку повітряних суден, а тому правових підстав для застосування тарифів на рівні тарифів встановлених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 квітня 2008 року №433 немає. Контрольно-ревізійне управління в м. Севастополі зазначених особливостей не врахувало та зробило невірний висновок стосовно заниження військовою частиною тарифів встановлених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 квітня 2008 року №433.

Посилання представників відповідача на факти приймання літаків безпосередньо військовою частиною не свідчить про те, що літаки приймались військовою частиною з дотриманням норм Міжнародної організації цивільної авіації із залученням усіх необхідних для цього служб, а не за військовими нормативами. (т.1, а.с. 133-142). Окрім того, відповідно до довідки військової частини А4515 прийом повітряних суден на аеродромі військової частини А4515 проводиться тільки на підставі разових дозволів начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України або Міністра оборони України (т.1, а.с. 173). У такому випадку аеродром не використовується військовою частиною А4515 за умовами договору від 26 листопада 2009 року № 22/09.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час судового розгляду відповідачем не доведено правомірності прийняття вимог про усунення порушень, адресованих військовій частині А4515. Однак, адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Виходячи з вищевикладеного, та зважаючи на те, що позивачем обрано невірний спосіб захисту прав, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, визнати протиправними та скасувати вимоги контрольно-ревізійного управління в м.Севастополі № 27-08-14-14/1407 від 5 травня 2011 року про усунення порушень, адресовані військовій частині А4515.

Керуючись статями 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати вимоги контрольно-ревізійного управління в м.Севастополі № 27-08-14-14/1407 від 5 травня 2011 року про усунення порушень, адресовані військовій частині А4515.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно зі статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Постанову складено у повному обсязі

18 березня 2013 року