Постанова від 18.03.2013 по справі 822/908/13-а

Копія

Справа № 822/908/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2013 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.

при секретарі Трубчак А. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області до Державного підприємства "Підприємство Ізяславської виправної колонії управління пенітенціарної служби України у Хмельницькій області № 31" про зобов'язання виконати п. 11 Вимог, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Підприємство Ізяславської виправної колонії управління пенітенціарної служби України у Хмельницькій області № 31 про зобов'язання виконати п. 11 Вимог.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Підприємство Ізяславської виправної колонії управління пенітенціарної служби України у Хмельницькій області № 31" за період з 01.01.2010 року по 01.05.2012 року. За результатами проведеної ревізії складено акт від 19.07.2012 року №13-35/28, яким зафіксовано порушення фінансової дисципліни. З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, відповідачу надіслано Вимоги "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 16.08.2012 року №3-33/1864. Зважаючи на надіслані Вимоги, виявлені в ході ревізії порушення відповідачем були частково усунуті, однак станом на дату подачі позовної заяви залишається невиконаним п. 11 Вимог. А тому просить зобов'язати відповідача у відповідності до п. 11 Вимог перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 6250 грн.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали заявлені вимоги, підтвердили зазначені в позовній заяві обставини, просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив, пояснив, що виявлені недоліки були усунені, про що Державну фінансову інспекцію в Хмельницькій області було повідомлено.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що відповідно до п.1.1.6.1 плану роботи Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області на ІІ квартал 2012 року, на підставі направлення виданого начальником Шепетівської об'єднаної держфінінспекції №100 від 28.05.2012 року, заступником начальника Шепетівської об'єднаної держфінінспекції Збитчуком В.В. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Підприємство Ізяславської виправної колонії управління пенітенціарної служби України у Хмельницькій області № 31" за період з 01.01.2010 року по 01.05.2012 року. За результатами перевірки складено акт №13-35/28 від 19.07.2012 року.

На підставі акту №13-35/28 від 19.07.2012 року, за результатами проведеної ревізії відповідачу була виставлені Вимоги щодо усунення порушень виявлених ревізією №3-33/1864 від 16.08.2012 року.

Відповідачем були частково усунуті Вимоги щодо усунення порушень виявлених ревізією №3-33/1864 від 16.08.2012 року, однак станом на дату судового розгляду залишається невиконаним п. 11 Вимог.

У п. 11 Вимоги зазначено, що в ході ревізії встановлено:

- по результатах фінансово-господарської діяльності за 2010 рік: завищення загальновиробничих, адміністративних витрат на суму 23520 грн.

- по результатах фінансово-господарської діяльності за 2011 рік: завищення загальновиробничих, адміністративних витрат на суму 18100 грн.

Зазначені порушення призвели до несвоєчасного та неповного перерахування до бюджету частини чистого прибутку чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 6250 грн., а саме:

- заниження чистого прибутку за 2010 рік на суму 23520 грн., що призвело до збитків, в зв'язку з неперерахуванням до бюджету частини прибутку (доходу) в сумі 3530 грн.;

- заниження чистого прибутку за 2011 рік на суму 18100 грн., що призвело до збитків, в зв'язку з неперерахуванням до бюджету частини прибутку (доходу) в сумі 2720 грн.

Під час ревізії проведено перерахунок чистого прибутку шляхом коригування показника в звітності за відповідні періоди з 2010 року по 2011 рік.

В зв'язку з чим зобов'язано відповідача перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 6250 грн.

Відповідачем не заперечується факт порушення, крім того під час проведення ревізії відповідачем було внесено відповідні зміни до бухгалтерського обліку.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно з пунктом 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органи державної контрольно-ревізійної служби мають право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Відповідно до п. 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року за №550 (далі - Порядок), акт ревізії - документ, який складається особами, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати.

Згідно з п.46 Порядку, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Відповідно до п.49 Порядку у разі, коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, контролюючий орган ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до пункту 1 частини 1 Бюджетного кодексу України доходи Державного бюджету України включають: доходи (за винятком тих, що згідно з статтями 64, 66 та 69 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами), що отримуються відповідно до законодавства про податки, збори і обов'язкові платежі та Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", а також від плати за послуги, що надаються бюджетними установами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України, та інших визначених законодавством джерел, включаючи кошти від продажу активів, що належать державі або підприємствам, установам та організаціям, а також проценти і дивіденди, нараховані на частку майна, що належить державі в майні господарських товариств.

Статтею 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" установлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2011 рік належать доходи державного бюджету, що визначені частиною другою статті 29 Бюджетного кодексу України.

Згідно з Порядком відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року №138, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, а також державних підприємств "Міжнародний державний центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Посилання представника відповідача на те, що оскільки за результатами ІІІ кварталів 2012 року підприємство мало від'ємне значення прибутку, а отже коригування показників в звітності за 2010, 2011 роки не призвело до нарахування платежу частини чистого прибутку до бюджету, не грунтується на нормах права враховуючи таке. Бюджетний кодекс України, Закони України про державний бюджет на 2010, 2011, 2012 роки, підзаконні нормативні акти, які регулюють питання сплати до Державного бюджету України частини прибутку державними підприємствами, не містять положень про можливість зменшення належного до сплати платежу, встановленого контролюючим органом, у зв'язку з від'ємним значенням показника прибутку підприємства у податковому періоді, у якому проводиться корегування.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи зі змісту наведених норм законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області до Державного підприємства "Підприємство Ізяславської виправної колонії управління пенітенціарної служби України у Хмельницькій області № 31" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 - 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство "Підприємство Ізяславської виправної колонії управління пенітенціарної служби України у Хмельницькій області № 31" (код 08681011) перерахувати до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) за 2010, 2011 роки у сумі 6250 (шість тисяч двісті п'ятдесят) грн. 00 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 21 березня 2013 року

Суддя/підпис/О.О. Михайлов

"Згідно з оригіналом" Суддя О.О. Михайлов