Постанова від 06.03.2013 по справі 826/1439/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 березня 2013 року № 826/1439/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Києва до Київської міської ради за участю третіх осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "Подих природи", Київського зоологічного парку загальнодержавного значення про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ

Прокурор м. Києва звернувся до суду з позовом до Київської міської ради за участю третіх осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "Подих природи", Київського зоологічного парку загальнодержавного значення про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 12.07.2012р. №732/8069 "Про надання згоди на перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе) в океанаріум з подальшою добудовою".

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач у порушення вимог Закону України "Про природно-заповідний фонд", Закону України "Про інвестиційну діяльність", перевищуючи надані йому законом повноваження, прийняв протиправне рішення, відносно парку загальнодержавного значення, без погодження з Міністерством охорони навколишнього середовища.

Представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

Представник третьої особи Київського зоологічного парку загальнодержавного значення позов підтримав та зазначив, що угода про спільну діяльність між Київським зоологічним парком загальнодержавного значення і ТОВ "Подих природи" не укладено. Київський зоологічний парк згоду на перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе)" в океанаріум з подальшою добудовою" не надавав, питання перепрофілювання не досліджувалось, екологічна експертиза щодо впливу океанаріуму на екологічний стан природного середовища в Київському зоологічному парку загальнодержавного значення та її прилеглої території не проводилась, з Міністерством охорони навколишнього середовища перепрофілювання не погоджувалось, затвердженому проекту не відповідає.

Представник третьої особи, у судовому засіданні, проти позову заперечував, вважаючи оскаржуване рішення законним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази суд встановив наступне.

Київською міською радою прийнято рішення від 12.07.2012р. №732/8069 "Про надання згоди на перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе)" в океанаріум з подальшою добудовою", відповідно до якого:

- надано згоду на перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе)", що знаходиться на території Київського зоологічного парку загальнодержавного значення, в океанаріум з подальшою добудовою;

- надано згоду Київському зоологічного парку загальнодержавного значення укласти договір про спільну діяльність між Київським зоологічним парком загальнодержавного значення та ТОВ "Подих природи" щодо перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе)" в океанаріум з подальшою добудовою та подальшим господарським використанням океанаріуму;

- Головному управлінню комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) після введення будівлі океанаріуму в експлуатацію оформити свідоцтво про прав спільної часткової власності територіальної громади м. Києва та ТОВ "Подих природи" на зазначену будівлю;

- Головному управлінню екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) передбачити фінансування Київського зоологічного парку на проведення реконструкції існуючих вольєрів мавп.

Прокуратурою міста Києва проведено перевірку законності рішення Київської міської ради від 12.07.2012р. №732/8069 "Про надання згоди на перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе) в океанаріум з подальшою добудовою", в результаті якої зазначене рішення було визнано таким, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Судом встановлено, що Київський зоологічний парк є об'єктом природо-заповідного фонду України загально-державного значення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.92р. №584.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 37 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на пленарних засіданнях міської ради розглядаються питання щодо прийняття рішень лише стосовно об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, які охороняються законом.

Відповідно до ч.1, 3 ст.4 Закону України "Про природо-заповідний фонд", території природних заповідників, заповідні зони біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, надані національним природним паркам, є власністю Українського народу. Ботанічні сади, дендрологічні парки та зоологічні парки, створені до прийняття цього Закону, не підлягають приватизації.

Статею14 Закону України "Про природо-заповідний фонд" передбачено, що режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду - це сукупність науково-обгрунтованих екологічних вимог, норм і правил, які визначають правовий статус, призначення цих територій та об'єктів, характер допустимої діяльності в них, порядок охорони, використання і відтворення їх природних комплексів. Режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначається відповідно до цього Закону з урахуванням їх класифікації та цільового призначення. З метою визначення та обґрунтування заходів щодо провадження відповідно до законодавства та вимог міжнародних договорів природоохоронної, науково-дослідної, рекреаційної, господарської діяльності, охорони, відтворення та використання природних комплексів та об'єктів, які передбачається здійснити протягом п'яти років, а також стратегії розвитку об'єкта природно-заповідного фонду на десять років розробляється проект організації території об'єкта природно-заповідного фонду.

Згідно, абз.3 ст.36 Закону України "Про природо-заповідний фонд", проект організації території зоологічного парку розробляється спеціалізованими науковими та проектними організаціями і затверджується органом, у підпорядкуванні якого перебуває зоологічний парк, за погодженням з: центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо зоологічних парків загальнодержавного значення; органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо зоологічних парків місцевого значення.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Київської міської ради від 22.01.2009р. №20/1075, затверджено Київську міську програму розвитку Київського зоологічного парку на 2009-2013 роки, якою передбачено будівництво павільйону людиноподібних мавп. Проектом організації території Київського зоопарку передбачено виділення території площею 0,68 га під будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе).

Міською програмою розвитку Київського зоологічного парку на 2009-2013 роки та Проектом організації території Київського зоопарку, погодженими з Міністерством охорони навколишнього середовища, будівництво океанаріуму в межах території Київського зоопарку не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Київська міська рада не мала та не має повноважень, без погодження з Міністерством охорони навколишнього середовища приймати рішення стосовно територій об"єктів природно-заповідного фонду які є територією загальнодержавного значення та власністю Українського народу чим порушила вимоги ст. 19 Конституції України, ч.1, 3, ст.4, абз.3 ст.36 Закону України "Про природо-заповідний фонд".

Крім того, відповідно до п. 2. оскаржуваного рішення, надано згоду Київському зоологічного парку загальнодержавного значення укласти договір про спільну діяльність між Київським зоологічним парком загальнодержавного значення та ТОВ "Подих природи" щодо перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе)" в океанаріум з подальшою добудовою та подальшим господарським використанням океанаріуму.

За змістом абз.1, 2 ст.3 Закону України "Про інвестиційну діяльність", інвестиційна діяльність забезпечується шляхом реалізації інвестиційних проектів і проведення операцій з корпоративними правами та іншими видами майнових та інтелектуальних цінностей.

Інвестиційний проект - це сукупність цілеспрямованих організаційно-правових, управлінських, аналітичних, фінансових та інженерно-технічних заходів, які здійснюються суб'єктами інвестиційної діяльності та оформлені у вигляді планово-розрахункових документів, необхідних та достатніх для обґрунтування, організації та управління роботами з реалізації проекту. Розробленню інвестиційного проекту може передувати розроблення проектної (інвестиційної) пропозиції.

Відповідно до ч.3 ст. 12-1 Закону України "Про інвестиційну діяльність", відбір проектних (інвестиційних) пропозицій та інвестиційних проектів, для розроблення або реалізації яких надається державна підтримка, здійснюється на конкурсній основі на підставі даних Державного реєстру інвестиційних проектів та проектних (інвестиційних) пропозицій, а також експертних висновків за результатами проведення експертної оцінки їх економічної ефективності. Перелік документів, що подаються для такого відбору, а також порядок та критерії відбору і визначення форми надання державної підтримки для розроблення або реалізації відповідних інвестиційних проектів встановлюються Кабінетом Міністрів України. До зазначених документів можуть додаватися результати незалежної експертизи проектної (інвестиційної) пропозиції та інвестиційного проекту, проведеної за рахунок коштів суб'єкта інвестиційної діяльності.

Порядок проведення інвестиційних конкурсів визначається "Положенням про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва" затвердженим рішенням Київської міської ради від 24.05.2007р. №528/1189.

У відповідності до п. 1.2, 1.3. вказаного Положення, визначено, інвестиційний конкурс проводиться з метою створення сприятливих умов для провадження інвестиційної діяльності та забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку міста Києва та поповнення бюджету міста Києва. Завданням інвестиційного конкурсу є визначення на конкурсних засадах юридичної чи фізичної особи, яка забезпечить найкращі умови здійснення інвестиційної діяльності по будівництву, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що надання згоди Київському зоологічного парку загальнодержавного значення укласти договір про спільну діяльність між Київським зоологічним парком загальнодержавного значення та ТОВ "Подих природи" щодо перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе)" в океанаріум з подальшою добудовою та подальшим господарським використанням океанаріуму, суперечить вимогам ч.3 ст. 12-1 Закону України "Про інвестиційну діяльність", п. 1.2, 1.3 Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, оскільки інвестиційна пропозиція ТОВ "Подих природи" розглянута та прийнята без проведення конкурсу. Київська міська рада без з'ясування питання: за які кошти буде проводитись будівництво океанаріуму, на яких умовах, яку частку в спільному підприємстві буде мати Київський зоологічний парк, які обов'язки буде покладено на Київський зоологічний парк, а які на ТОВ «Подих природи» фактично визначила забудовника ТОВ "Подих природи" діючи всупереч інтересам громади м.Києва та порушує п.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Щодо пункту 3 оскаржуваного рішення суд приходить до висновку що Київська міська рада наперед, до укладання договору про спільну діяльність, до розробки та затвердження проекту будівництва, до початку будівництва, здачі його в експлуатацію не має права зобов'язувати Головне управління комунальної власності м. Києва оформлювати право часткової власності на будівлю океанаріум за ТОВ "Подих природи".

Оскаржуване рішення суперечить закону та інтересам громади м.Києва бо у разі залучення у будівництво океанаріуму бюджетних коштів не можливо повне оформлення право власності за ТОВ "Подих природи".

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення та не надав до суду жодного доказу правомірності прийнятого рішення, що свідчить про відсутність доказів у відповідача.

Судом при відкритті провадження у справі запропоновано Київській міській раді надати до суду письмові заперечення проти позову та докази, які у неї є. Однак, представник відповідача в жодне судове засідання не з'явився, та письмові заперечення проти позову і докази не надав.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Київської міської ради від 12.07.2012р. №732/8069 "Про надання згоди на перепрофілювання об'єкта "Будівництво павільйону людиноподібних мавп (горил, шимпанзе) в океанаріум з подальшою добудовою".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов