"03" лютого 2011 р.справа № 2а-2409/10
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Уханенка С.А. Чепурнова Д.В.
при секретарі судового засідання: Хімушкіній О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 16 липня 2010 року
у адміністративній справі № 2а-2409/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бердянського міської ради Запорізької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 16 липня 2010 року відмовлено у задоволені позову ОСОБА_1 стосовно визнання неправомірними дії відповідача та зобов'язання останнього зробити перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму на місяць посинаючи з 20.05.2009 року по 25.02.2010 року та зобовязувати виплачувати їй щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом з 25.02.2010 року до трирічного віку дитини.
На зазначену постанову суду першої інстанції апеляційну скаргу подано позивачкою у справі, яка посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення її вимог у повному обсязі
Сторони у справі належним чином повідомлялися про час, день та місце розгляду справи, але в судове засідаення не прибули, заяв про відкладення розгляду справи до апеляційної інстанції не надсилали. Повернення до адміністративного суду поштового відправлення із повісткою на ім'я позивачки, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин (а саме, у зв'язку з закінченням терміну зберігання та неможливістю вручити її адресату), відповідно пункту 11 статті 35 КАСУ вважається, що така повістка вручена належним чином.
Наведене надає колегії суддів можливості розглянути справу відповідно до ч.4 ст.196 КАСУ та ст.41 КАСУ за відсутності осіб, які приймають участь у справі та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга позивачки не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та поставлена на облік в Управління праці та соціального захисту населення Бердянського міської ради Запорізької області у зв'язку з народженням 21.03.2009 року дитини. Щомісячну допомогу по догляду за дитиною в сумі 130 гривень позвачка отримує з 20 травня 2009 року.
При прийнятті рішення, з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів та вимог статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівню різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупних доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, суд дійшов правильного висновку про безпідставність вимог позивачки, оскільки положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими внесено зміни до редакції статті15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і визначено про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року не визнавалися неконституційними та чиними до наступного часу.
Правова оцінка, яку суд дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Так, за Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років».
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, тому у 2008 році нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна здійснюватися територіальними управліннями праці та соціального захисту населення на підставі статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»зі змінами та доповненнями внесеними законами про державний бюджет 2008 р з врахуванням рішення Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року
Відносно вимог позивачки щодо нарахування та виплати їй недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009-2010 р.р. та у подальшому в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, то такі вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На час виникнення спірних правовідносин був чинним Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751. Відповідно до пункту 22 зазначеного Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Аналогічні положення містяться в п.3 розділу VІІІ Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які чинними до наступного часу, також як і є чинними, та не були визнані неконституційними, або змінені положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»
Таким чином, здійснивши у 2009-2010 р.р., виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у порядку та розмірі, встановленому п.3 розділу VІІІ Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, які узгоджуються зі статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»- відповідач діяв правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений діючим законодавством України.
За таких обставин, вимоги позивачки про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задоволенню не підлягають.
Наведені позивачкою в апеляційній скарзі доводи, колегія суддів не вважає підставою для скасування судового рішення та задоволення вимог позивачки, оскільки наведені обставини є лише власним та помилковим розумінням чинного законодавства, яким регулюються спірні правовідносини.
єдиною підставою вважати права позивачки порушеними, було б нарахування та виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб впродовж 2009 року, та у розмірі меншому ніж 100 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб впродовж 2010 року, але при умові надання позивачкою до УПСЗН у визначений законом строк та порядку документів на підтвердження середньомісячного сукупного доходу її сім'ї.
Проте, позивачка не вказує на надання нею визначених законом документів та не представляє цьому відповідних доказів до суду
За вищенаведених обставин, cудове рішення першої інстанції колегія суддів визнає законним і обґрунтованим, й не вбачає підстав для його скасування чи зміни за наведених в апеляційній скарзі обставин.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 -залишити без задоволення, постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 16 липня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Д.В. Чепурнов