Ухвала від 31.03.2011 по справі 21141/10

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" березня 2011 р.справа № 2а-989/10

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Поплавського В.Ю.

суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.

при секретарі судового засідання: Хімушкіній О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Одеській області

на постанову Долинського районного суду Кіровоградської області від 08 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Одеській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, де просив визнати незаконною та скасувати постанову від 28.04.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 255 грн. за порушення Правил дорожнього руху. Просив закрити провадження по матеріалам адміністративної справи за відсутності складу адмінпроступку.

Постановою Долинського районного суду Кіровоградської області від 08 червня 2010 року позовні вимоги були задоволені в повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач просив скасувати постанову суду, бо вважає що суд невірно застосував норми КУпАП, а вина позивача у вчиненні порушення Правил дорожнього руху доведена та підтверджується матеріалами справи.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У протоколі та постанові в справі про адміністративне правопорушення зазначається, що 28 квітня 2010 року о 14:40 год. позивач керуючи автомобілем марки «Шкода»д/н НОМЕР_1 у м. Одеса по вул. Пушкінській здійснив в'їзд та проїзд в зону дії дорожнього знаку 3.21 «В'їзд заборонено», чим порушив вимогу п. 3.21 ПДР.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУпАП встановлена відповідальність за перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.

В матеріалах справи відсутні належні докази, які підтверджують обґрунтованість притягнення позивача до адміністративної відповідальності та накладення стягнення у вигляді штрафу, що позбавило суд можливості перевірити всі докази, на підставі яких інспектор ДАІ дійшов висновку про винність особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 86 КАС України ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Ст. 280 КУпАП визначено обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, якою встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до цього під час розгляду справ про адміністративне правопорушення необхідно встановлювати наявність у діях особи, яку притягнено до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, тобто об'єкта, суб'єкта, об'єктивної та суб'єктивної сторони. Обов'язковим є наявність вини особи в здійсненні адміністративного правопорушення.

В своїх поясненнях до протоколу позивач зазначив, що дорожній знак був розташований за деревами, що не дало змогу його вчасно побачити та вчасно відреагувати та змінити напрямок руху, проте відповідачем під час прийняття рішення про адміністративну відповідальність та накладення на позивача адміністративного штрафу належним чином не були враховані дані обставини та не перевірені доводи позивача.

Таким чином, колегія суддів вважає, що наявність у відповідача одного тільки протоколу, який він сам і склав, не давали законних підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Суд першої інстанції, перевіряючи законність дій відповідача, правильно встановив, що постанова про притягнення позивача до адмінвідповідальності була винесена інспектором ДАІ з порушенням вимог ст. 280 КУпАП, оскільки ним не було з'ясовані всі обставини, які підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Судом першої інстанції правильно визначено, що винність позивача у вчиненні даного правопорушення не доведена. Заперечення відповідача, викладені в апеляційній скарзі не спростовують правильного рішення суду першої інстанції.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що постанова суду ухвалена з дотриманням норм матеріального права.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 199, п. 4 ч.1 ст. 204, ст. 205 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Одеській області -залишити без задоволення.

Постанову Долинського районного суду Кіровоградської області від 08 червня 2010 року -без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Повний текст виготовлено 16 травня 2011 року.

Головуючий: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов