Постанова від 13.03.2013 по справі 806/598/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/598/13-a

категорія 5.8

13 березня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В.,

при секретарі - Антощук Є.С.,

за участю представника відповідача, представників третіх осоіб,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Північної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України, третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинська фабрика спеціального паперу", третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Державної інспекції ядерного регулювання України про визнання протиправним дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Північної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України, третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинська фабрика спеціального паперу", третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Державної інспекції ядерного регулювання України про визнання протиправним дії. В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем винесено припис у якому вказано, що у неї, як керівника підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинська фабрика спеціального паперу" (далі-ТОВ "МАСПАП"), відсутній допуск до особливих робіт, що є порушення п.6 Постанови КМУ від 25.12.1997 №1471 та зобов'язано усунути виявлене порушення до 01.07.2012 року та надати підтверджуючі документи до Північної Держінспекції. Позивач вважає вказаний припис протиправним та таким, що порушує його Конституційні права та права члені його сім'ї.

Позивач просив справу розглянути без його участі.

Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинська фабрика спеціального паперу" позовні вимоги підтримав, вказав, що діями відповідача порушуються права позивача та члені його сім'ї, оскільки отримання дозволу на проведення особливих робіт передбачає надання згоди на спеціальну перевірку в органах СБ України, що на його думку є протиправним, оскільки позивач жодних особливих робіт самостійно не проводить.

Представник відповідача у судовому засідання позов не визнав та заперечував проти його задоволення з підстав викладених у письмових запереченнях.

Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Державної інспекції ядерного регулювання України підтримав позицію відповідача та просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представників третіх осіб та відповідача, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, прийшов до висновку, що позов не обґрунтований та задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що Північною державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України було проведено інспекційне обстеження ТОВ "МАСПАП", якою встановлено відсутність у керівника підприємства допуску до особливих робіт, що є порушення п.6 Постанови КМУ від 25.12.1997 №1471 "Про затвердження порядку проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання". За результатами проведеного інспекційного обстеження було складено припис №30-16/25 від 19.03.2012 року, яким зобов'язано позивача усунути виявлені порушення до 01.07.2012 року.

Північна держінепекція є міжрегіональним територіальним органом Держатомрегулювання України і входить до сфери її управління. Основними завданнями Північної держінспекції є реалізація повноважень Держатомрегулювання України, передбачених Положенням про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 N 403, на відповідній території, визначеній Держатомрегулюванням України згідно з регіональним принципом охоплення суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії.

Держінепекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює, в межах своїх повноважень, на відповідній території державний нагляд за дотриманням законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, вимог ядерної та радіаційної безпеки, фізичного захисту ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання у процесі виробництва та використання джерел іонізуючого випромінювання та на об'єктах, призначених для поводження з радіоактивними відходами, уранових об'єктах, при перевезенні радіоактивних матеріалів та ін., а також у межах своїх повноважень, здійснює в установленому законодавством порядку ліцензування діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Малинська фабрика спеціального паперу" здійснює діяльність з використання ДІВ та відповідно до вимог Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" має ліцензію серії ОВ №010055 від 21.01.2009р., видану Північною держінспекцією в установленому порядку.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання", умови і правила здійснення діяльності у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки визначаються з урахуванням вимог фізичного захисту, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до ст. 18 цього Закону до першочергових вимог фізичного захисту належить у тому числі виконання вимог спеціальної перевірки і допуску до виконання особливих робіт. Перелік особливих робіт і порядок надання допуску до їх виконання визначаються Кабінетом Міністрів України ( ст.9 Закону), а саме Порядком проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках, з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1997 №1471 (далі - Порядок).

Крім того, отримання допуску до особливих робіт передбачено Положенням про перелік та вимоги щодо форми та змісту документів, що подаються для отримання ліцензії на провадження окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії, затвердженим наказом Держатомрегулювання України №153 від 06.08.2012р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.08. 2012 р. за N 1453/21765 (далі - Положення). Це Положення визначає перелік документів, що надаються суб'єктом діяльності у сфері використання ядерної енергії для отримання ліцензій на провадження окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії, переоформлення, внесення змін до чинних ліцензій чи видачі дубліката, а також вимоги щодо їх оформлення та змісту.

Згідно Переліку документів, що підтверджують спроможність заявника дотримуватися умов і правил провадження заявленого виду діяльності, а також підтверджують відповідність фінансових, матеріальних, інших ресурсів, організаційної структури та персоналу заявника, вимогам, встановленим нормами і правилами з ядерної та радіаційної безпеки, в обсязі, необхідному для її забезпечення (додаток 2 до Положення), у пункті 1.13. зазначено про необхідність надання документів, що підтверджують забезпечення вимог фізичного захисту радіонуклідних ДІВ, згідно з додатком 3 до цього Положення.

Відповідно до п.2. Переліку документів, що підтверджують забезпечення зимог фізичного захисту ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання (додаток 3 до Положення) обов'язково надаються копії виданих в установленому порядку наказів про надання допуску до виконання особливих робіт керівника та працівників підприємства, переліку посад працівників, робота на яких потребує допуску до виконання особливих робіт.

Відповідно до ст.1 Закону "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання" особливими роботами є всі роботи у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки, допуск до виконання яких надається за умови проведення спеціальної перевірки відомостей щодо фізичних осіб - виконавців таких робіт.

Згідно вимог п.5. Порядку проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання" без урахування зони обмеження доступу встановлюються такі категорії особливих робіт: перша - керівництво підприємством, установою, організацією, де виконуються особливі роботи.

Відповідно до вимог п.6 Порядку, керівникам підприємств приватної форми власності, що використовують джерела іонізуючого випромінювання, допуск надається Держатоамрегулювання після проведення спеціальної перевірки. Документи для проведення спеціальної перевірки оформляються керівниками зазначених підприємств.

Відповідно до Акту визначення фізичного захисту ДІВ, затвердженого 10.09.2009р. Генеральним директором ТОВ "МАСПАП" ОСОБА_2, комерційним директором ОСОБА_1 та погодженого в установленому порядку Головою Держатомрегулювання та начальником Малинського МРВ Управління СБУ в Житомирській області визначено IV рівень фізичного захисту при зберіганні або використанні ДІВ на ТОВ "МАСПАП" та II категорія ДІВ відповідно до вимог постанови КМУ від 26.04.2003р. №625 "Про затвердження порядку визначення рівня фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших ДІВ відповідно до їх категорії".

Діяльність, яку здійснює ТОВ "МАСПАП" в рамках ліцензії передбачає отримання допуску до особливих робіт керівником, як посадовою особою, а не як фізичною особою, яка безпосередньо здійснює роботи з ДІВ (п.6 Порядку проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках, з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1997 №1471).

Працівникам, які безпосередньо здійснюють роботи з ДІВ допуск до особливих робіт надається керівником підприємства, який вже має допуск, або ці роботи здійснюють за договорами працівниками інших установ, що обов'язково мають відповідні допуски.

Як вбачається з дослідженої у судовому засіданні ліцензійної справи ОСОБА_1 більше року виконує обов"язки генерального директора підприємства, тобто на даний час є фактичним його керівником, а тому уповноважена на здійснення організаційно - розпорядчих функцій та керівництво роботою підприємства.

Відповідно до вищевказаного правового регулювання керівник підприємства, що використовує ДІВ отримує допуск до виконання особливих робіт, який надається Держатомрегцлювання України після проведення спеціальної перевірки.

Системний аналіз наведених норм свідчить, що оскільки ОСОБА_1 є керівником підприємства та на неї законодавчо покладено виконання керівних та розпорядчих функцій щодо діяльності підприємства, а тому, отримання керівником ТОВ "Малинська фабрика спеціального паперу" допуску до особливих робіт є законодавчо обґрунтованою вимогою, яка ніякою мірою не зачіпає права ОСОБА_1, як фізичної особи та членів її родини.

Одночасно слід вказати, що на час звернення позивача до суду з даним позовом та на час розгляду справи оскаржуваний припис втратив чинність, оскільки термін його виконання був до 01.07.2012 року.

Так, наслідком не виконання вимог припису є притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності відповідно до ст.ст. 247,248 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою від 14.11.2012 року ( а.с.91) було закрито провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з порушенням законодавства у сфері використання ядерної енергії, норм і правил ядерної та радіаційної безпеки, документів дозвільного характеру та приписів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на даний час відсутній предмет спору, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.86,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

В позові ОСОБА_1 до Північної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України про визнання дій протиправними відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 18 березня 2013 р.