Ухвала від 19.03.2013 по справі 817/997/13-а

УХВАЛА

Справа № 817/997/13-а

19 березня 2013 року м. Рівне

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Дудар О.М., розглянувши позовну заяву

Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро"

доПублічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" (далі - ТОВ "Полісся-Агро") до Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" (далі - ПАТ "АЕС Рівнеобленерго") про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з ч.2 ст.107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

У відкритті провадження у даній адміністративній справі слід відмовити з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.109 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку із ч.1 цієї ж статті, з якої випливає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.

Згідно з п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частина 2 статті 4 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.

Статтею 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, щодо яких виник спір.

Виходячи з вищезазначеного критерію, відповідно до статей 3, 4, 17 КАС України у порядку адміністративного судочинства повинні розглядатися тільки спори осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, якими такий суб'єкт зобов'язує цих осіб вчиняти певні дії, утримуватись від вчинення певних дій, нести відповідальність. При цьому особи, згідно з нормами чинного законодавства України, зобов'язані виконувати такі владні рішення чи вимоги суб'єкта владних повноважень.

В силу вимог ст.50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. При цьому, за загальним правилом, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.п.7 та 9 ч.1 ст.3 КАС України). Проте, в окремих випадках, що визначені в нормах КАС України, відповідачами можуть бути й інші суб'єкти. Наприклад, фізичні та юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, об'єднання громадян можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень.

У своїй позовній заяві ТОВ "Полісся-Агро" визначає відповідачем - ПАТ "АЕС Рівнеобленерго", яке є суб'єктом господарювання - приватною енергетичною компанією, що спеціалізується на передачі та постачанні електричної енергії на території міста Рівного та Рівненської області. Дане товариство не є суб'єктом владних повноважень, а діє лише як постачальник електроенергії в процесі її купівлі-продажу на підставі договорів. Жодних владних управлінських функцій або повноважень державою чи її органом ПАТ "АЕС Рівнеобленерго" не делеговано.

Як вбачається з позовної заяви, ТОВ "Полісся-Агро" просить суд визнати протиправними дії та бездіяльність посадових осіб ПАТ "АЕС Рівнеобленерго" щодо нерозгляду скарги від 15.02.2013 №281 про порушення постачальником Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28, та зобов'язати відповідача здійснити належний розгляд даної скарги.

Підставою такої скарги є протокол засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією від 25.09.2012 №90, яким до ТОВ "Полісся-Агро" було застосовано оперативно-господарську санкцію.

Застосування оперативно-господарських санкцій передбачено ч.1 ст.235 Господарського кодексу України.

В силу вимог вказаної норми, оперативно-господарські санкції застосовують безпосередньо самі суб'єкти господарських відносин в оперативному порядку, без звернення до судових або інших уповноважених органів, і без згоди іншої сторони зобов'язання - це, зокрема, є головною умовою застосування сторонами таких санкцій, про що має бути пряма вказівка в договорі. У цьому і полягає головна відмінність оперативно-господарських санкцій від штрафних та адміністративно-господарських, застосування яких може бути передбачене договором.

Статтею 17 КАС України визначено вичерпний перелік спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів. До цього переліку не належать спори, що виникають із господарських правовідносин.

Таким чином, вимоги ТОВ "Полісся-Агро" не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин, слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.

Разом з тим, не підлягає розгляду і клопотання ТОВ "Полісся-Агро" про забезпечення адміністративного позову.

Згідно з п.3 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.

За таких обставин, позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" слід повернути судовий збір в сумі 150,00 грн., сплачений згідно з квитанціями від "15" березня 2013 р. №2648041 в сумі 35,00грн. та від "15" січня 2003 р. №2648083 в сумі 115,00грн.

Керуючись ст.98, п.1 ч.1 ст.109, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Повторне звернення з тією самою позовною заявою до Рівненського окружного адміністративного суду не допускається.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" судовий збір в сумі 150,00грн., сплачений згідно з квитанціями від "15" березня 2013 р. №2648041 та від "15" березня 2013 р. №2648083.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу невідкладно.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя Дудар О.М.