справа № 0670/8872/12
категорія 10.3.2
12 березня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Шимоновича Р.М.,
при секретарях - Прохорчуку П.С., Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького районного центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила, з урахуванням уточнень, зобов'язати Овруцький районний центр зайнятості надати клопотання про достроковий вихід на пенсію з 07 червня 2011 р. до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 30 травня 2011 р. була звільнена з посади завідуючої підприємства роздрібної торгівлі за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, цією ж датою поставлена на облік в Овруцькому районному центрі зайнятості. Вважає, що відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, а на підставі п. "г" ч. 1 ст. 26 Закону України "Про зайнятість населення", має право на достроковий вихід на пенсію на півтора року до встановленого законом строку передпенсійного віку. А тому відмова відповідача у наданні клопотання про достроковий вихід на пенсію з 07 червня 2011 р. до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є протиправною.
Позивач та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала. Пояснила, що перелік осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, закріплено в розділі XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Позивач не відноситься до зазначеної категорії осіб і не має права на пенсію на пільгових умовах, а має право лише на зменшення пенсійного віку, що не є тотожним. Також зазначила, що Закон України "Про зайнятість населення" не містить норми, яка б надавала право на достроковий вихід на пенсію особі при зменшенні пенсійного віку.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є потерпілою від аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.
Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у ній зоні не менше 3 років 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Отже, позивач має право на отримання пенсії у 49 років.
30 травня 2011 р. ОСОБА_1 звільнена з посади завідуючої підприємства роздрібної торгівлі за скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
З 07 червня 2011р. перебуває на обліку в Овруцькому районному центрі зайнятості, як особа, що шукає роботу.
На час реєстрації у центрі зайнятості позивач мала 47 років і 7 місяців та страховий стаж більше 20 років.
19 січня 2012 р. відповідач своїм листом повідомив позивача про відмову в наданні клопотання про достроковий вихід на пенсію.
Відповідне до підпункту "г" п. 1 ст. 26 Закону України "Про зайнятість населення", працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується, зокрема, право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб передленсійного віку, які мають страховий стаж для жінок - 20 років.
Відповідно до пункту 32 Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки та перепідготовки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України віл 27 квітня 1998 р. № 578, працівникам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України і які мають право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку та встановлений законодавством про пенсійне забезпечення необхідний загальний трудовий стаж (у тому числі на пільгових умовах), за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після звільнення у разі відсутності підходящої роботи видається за їх бажанням клопотання про достроковий вихід на пенсію для подання в місцеві органи соціального захисту.
Якщо громадянин у разі відсутності підходящої роботи не виявив бажання отримати клопотання про достроковий вихід на пенсію, йому надається статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю відповідно до пункту першого статті 26 Закону України "Про зайнятість населення".
Відтак, виходячи з системного аналізу наведених правових норм, відповідач, як державний орган, на якого відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" покладено обов'язок з обліку та працевлаштування безробітних, зобов'язаний був надати клопотання про достроковий вихід на пенсію ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Овруцький районний центр зайнятості надати клопотання про достроковий вихід на пенсію з 07 червня 2011 р. ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Р.М.Шимонович
Повний текст постанови виготовлено: 18 березня 2013 р.