22 березня 2013 рокуСправа № 808/3050/13-а м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
до Державного реєстратора Запорізької міської ради Чухрай Алли Петрівни
до Державного реєстратора Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Медведєвої Вікторії Олександрівни
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Ініціатива»
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів
19.03.2013 Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державного реєстратора Запорізької міської ради Чухрай Алли Петрівни, до Державного реєстратора Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Медведєвої Вікторії Олександрівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Ініціатива», в якому просить:
Зобов'язати Державного реєстратора Запорізької міської ради Чухрай Аллу Петрівну зняти з обліку Товариство з обмеженою відповідальністю «Ініціатива» (ЄДРПОУ 31958853), яке змінило свою юридичну адресу на: 69035, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 192 та реєстраційну справу направити до Державного реєстратора Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради за адресою: 49070, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, буд. 75, для взяття його на облік за попередньою юридичною адресою підприємства.
Зобов'язати Державного реєстратора Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Медведєву В.О. скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах стосовно місцезнаходження юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ініціатива», яке змінило свою юридичну адресу на: 69035, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 192.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог (ч. 2 ст. 99 КАС України).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків за вих. № 294/07-56, факт відсутності за юридичною адресою ТОВ «Ініціатива» податковим органом встановлений 16.08.2012, а позов до суду подано лише 19.03.2013, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень, встановленого частиною 2 статті 99 КАС України.
Крім того, позовна заява та додані до не неї матеріали не містять будь-яких доказів, які підтверджують поважність причини пропуску строків звернення до суду, та підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч. 2 ст. 100 КАС України).
Враховуючи, що про виникнення підстав, які дають право ДПІ на звернення до суду з даним адміністративним позовом позивачу стало відомо 16.08.2012, а позовна заява подана до суду лише 19.03.2013, тобто після спливу встановленого шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень, позовна заява та додані до неї матеріали не містять підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суддя приходить до висновку, що подана позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 165 КАС України, суд,
Позовну заяву Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби до Державного реєстратора Запорізької міської ради Чухрай Алли Петрівни, до Державного реєстратора Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Медведєвої Вікторії Олександрівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Ініціатива» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Батрак