Копія
Ухвала
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
22 березня 2013 рокуСправа №827/771/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Шаповал І.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Севастопольської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення,
19.03.2013р. ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом та просила:
1. Визнати протиправним рішення Севастопольської міської Ради від 12.09.2013г. № 4204 про відмову в наданні згоди на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,0980 га., що розташована за адресою АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд і споруд (присадибна ділянка).
2. Зобов'язати Севастопольську міську Раду повторно розглянути питання про дачу згоди громадянці ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,0980 га., що розташована за адресою АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд і споруд (присадибна ділянка).
Відповідно ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною 2 ст. 18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року (далі - Пленум), при вирішенні питань, пов'язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати роз'яснення, викладені в пунктах 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (із змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2), а також Рішення Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів „а", „б", „в", „г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 7 Пленуму, земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного Кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Таким чином Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року чітко визначив компетенцію загальних судів щодо розгляду справ, які виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з адміністративного позову та наданих матеріалів, фізична особа-позивач оскаржує питання щодо ненадання Севастопольською міською радою дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тобто з огляду на вище викладене, ця справа не підсудна Окружному адміністративному суду міста Севастополя, незалежно від участі у справі суб'єкта владних повноважень. З урахуванням правової позиції Пленуму ВССУ № 3 від 01 березня 2013р. земельні відносини, суб'єктами яких є (як у даному випадку) фізична особа та орган місцевого самоврядування регулюються земельним і цивільним законодавством і даний спір є приватноправовим, оскільки виник із відносин, урегульованих нормами цивільного права при здійсненні позивачем суб'єктивного цивільного права на земельну ділянку і тому цей спір підлягає розгляду відповідним місцевим районним судом м. Севастополя в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що по даному позову немає підстав для відкриття провадження в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 109, 165 КАС України, суд,
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі до Севастопольської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Направити позивачу копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачеві, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції відповідного загального районного суду у порядку цивільного судочинства, куди і слід звертатися з цим позовом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя підпис І.І. Шаповал.
З оригіналом згідно.
Суддя І.І. Шаповал.