Постанова від 21.03.2013 по справі 820/1782/13-а

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 березня 2013 р. №820/1782/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Волошина Д.А.

за участю секретаря судового засідання - Зеленькова О.В.

представників : позивача - Батюка А.Г.,

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми ,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості , з адміністративним позовом до ОСОБА_2 , в якому просить суд, стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Харківського міського центру зайнятості, незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 17548,32 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот сорок вісім грн. 32 коп.).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості де був зареєстрований з відкриттям персональної картки. Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, в результаті якої комісією встановлено, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в центрі зайнятості (з 19.03.2012 р. по 20.11.2012 р.) приховав факт виконання замовлених робіт на ПРАТ СК «ВЕЛТА» з 04.04.2012 р. по 26.09.2012 року згідно договору доручення № 31 від 04.04.2012 року та отримував дохід, а отже відносився до категорії зайнятого населення та не мав права перебувати на обліку як безробітний та отримувати матеріальне забезпечення на випадок безробіття. У відповідності до вищезазначеного, директором Харківського міського центру зайнятості прийнятий наказ від 24.01.2013 року № 61 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2, у сумі 17548,32 коп., за період з 04.04.2012 року по 14.10.2012 року. Наказ разом з листом-претензією від 25.01.2013 року № 1616 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 17548,32 грн. направлено відповідачу. Проте до теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання з'явився, позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Суд, заслухавши представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на державну службу зайнятості. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду. Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на державну службу зайнятості.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 19.03.2012 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2 та 26.03.2012 року подав заяву про надання статусу безробітного, з виплатою допомоги по безробіттю.

Наказом від 26.03.2012 року № НТ120326 з 26.03.2012 року ОСОБА_2 наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу, відповідно п.п.2,4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п.2.7., 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 (далі Порядок № 307), терміном 360 календарних днів, з 26.03.2012р. по 20.03.2013р.

Наказом від 24.05.2012 року №НТ120524 розпочато (поновлено) виплату з 26.03.2012 року.

Наказом від 19.11.2012 №НТ121119 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з відмовою безробітного від другої пропозиції підходящої роботи відповідно до п.14 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (зі змінами) та пп.17 п.5.5 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 19.11.2012 року. Знято з обліку відповідно до п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з відмовою безробітного від двох пропозицій підходящої роботи відповідно до абзацу 18 пп.1 п.20 Порядку з 20.11.2012 року ( наказ від 20.11.2012 року №НТ121120 )

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Як вбачається з акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 16 січня 2013 р. за № 66-ДПА за результатами обміну даними з Державною податковою адміністрацією України виявлено отримання доходу безробітним ОСОБА_2 від ПРАТ СК "ВЕЛТА" у 2012 р. ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в Харківському міському центрі зайнятості з 19.03.2012 р. по 20.11.2012 р. виконував замовлену роботу на ПРАТ СК "ВЕЛТА" з 04.04.2012р. по 26.09.2012 р. згідно договору дорученню № 31 від 04.04.2012 року. За виконану роботу на підставі розрахунково-платіжних відомостей отримував дохід у 2012р.

Відповідач ознайомлений зі змістом акту 21.03.2013 року, що підтверджується власноручним підписом.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до п.п. "а" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний належав до категорії зайнятого населення. Згідно довідки Харківського міського центру зайнятості заборгованість ОСОБА_2 склала 17548,32 грн.

Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62, передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку (абз. 3 п. 6 Порядку).

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку).

Директором Харківського міського центру зайнятості 24.01.2013 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю за № 61, який був направлений відповідачу з листом - претензією від 25.01. 2013 року № 1616 про необхідність повернення коштів за період з 04.04.2012 року по 14.10.2012 року у сумі 17548,32 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.

В судовому засіданні відповідач підтвердив, що виконував вказану роботу, підписував договір та розрахунково-платіжні відомості.

Лист з зазначеним наказом та листом - претензією було направлено відповідачу та отримано ним, згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення 31.01.2013 року.

Відповідно до п. 8 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62 у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки ОСОБА_2 виконував замовлену роботу на ПРАТ СК "ВЕЛТА" згідно договору дорученню № 31 від 04.04.2012 року та отримував дохід під час перебування на обліку в центрі зайнятості, а тому відносився до категорії зайнятого населення.

Окрім того суд зазначає, що відповідачем позовні вимоги визнані.

Згідно зі ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси сторін або інших осіб, тому приймається судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Доказів сплати боргу відповідачем до суду не надано.

Наявність заборгованості у сумі 17548,32 грн. підтверджується приєднаною до справи довідкою Харківського міського центру зайнятості.

Посилання відповідача на врахування його тяжкого фінансового становища, не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина з огляду на приписи закону не звільняє відповідача від встановленої відповідальності.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості щодо стягнення з ОСОБА_2 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 17548,32 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченко б. 137-А, код 36224721, р/р 37177300802007 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 17548.32 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот сорок вісім грн. 32 коп.).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 25 березня 2013 року.

Суддя Волошин Д.А.