Ухвала від 21.03.2013 по справі 805/454/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

21 березня 2013 р. Справа № 805/454/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волгіної Н.П.,

розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у порядку письмового провадження заяву Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2013 року у справі № 805/454/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька про стягнення витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2013 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька про стягнення витрат пов'язаних з виплатою пенсії - задоволено. Прийнято рішення про стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька на користь Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області суму витрат з виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.08.2012 року по 31.12.2012 року у розмірі 581,35 (п'ятсот вісімдесят одна) гривня 35 копійок.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 року апеляційна скарга Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2013 року залишена без задоволення, постанова Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2013 року залишена без змін.

15.03.2013 року через канцелярію суду надійшла заява Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 30.01.22013 року у справі № 805/454/13-а.

Необхідність відстрочки аргументована наступним.

Кошти на здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві використовуються виключно за їх прямим призначенням, на цілі, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 року № 1105-XIV та у відповідності до актів Правління Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, які згідно ч. 12 ст. 17 Закону України № 1105-XIV є обов'язковим для виконання всіма страхувальниками та застрахованими.

Згідно Порядку, затвердженого постановою правління ПФУ від 04.03.2003 року № 5-4/4 та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків України від 04.03.2003 року № 4, визначено механізм відшкодування витрат на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.

Вищезазначеним Порядком передбачено звірку витрат за особовими справами потерпілих між органами ПФУ та ВВД ФССНВВ та ПЗ України в районах та містах обласного значення. Оскільки Порядком передбачено лише звірку витрат, а не відшкодування, то на теперішній час цей факт ускладнює виконання вищезгаданого судового рішення. Також якщо відбудеться арешт рахунку відділення ДВС, то це приведе до заборгованості перед потерпілими на виробництві і членам їх сімей (разові, щомісячні виплати, кошти на соціально-медичні послуги тощо). Для більшості інвалідів трудового каліцтва щомісячна страхова виплата з Фонду є єдиним джерелом їх існування.

Представник заявника - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька, у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька повідомлено належним чином. Причини неявки представника суду не повідомлені.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області повідомлено належним чином. Причини неявки представника суду не повідомлені.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адмiнiстративного судочинства України суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що заява Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька про відстрочення виконання рішення може бути розглянута на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.

Дослідивши заяву про відстрочення рішення суду та надані до неї матеріали, суд встановив наступне.

31.01.2013 року постановою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/454/13-а з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні в Куйбишевському районі м. Донецька на користь Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області стягнуто витрати пов'язані з виплатою пенсії в розмірі 581,35 грн, яка набрала законної сили.

Згiдно зi ст. 263 Кодексу адмiнiстративного судочинства України за наявностi обставин, що ускладнюють виконання судового рiшення (відсутність коштiв на рахунку, вiдсутнiсть присудженого майна в нaтypi, стихiйне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адмiнiстративного суду першої iнстанцiї, незалежно вiд того, суд якої iнстанцiї видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, iз поданням, а особа, яка бере участь у справi, та сторона виконавчого провадження - iз заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу i порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рiшення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про вiдстрочення або розстрочення виконання, змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рiшення в десятиденний строк у судовому засiданнi з повiдомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися iз поданням (заявою), та осiб, якi беруть участь у справi, та у виняткових випадках може вiдстрочити або розстрочити виконання, змiнити чи встановити спосiб i порядок виконання рішення.

Вiдповiдно до п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України вiд 26.12.2003 року № 14 «Про практику розгляду скарг на рiшення, дiї або бездiяльнiсть opганів i посадових осiб державної виконавчої служби та звернення учасникiв виконавчого провадження» при вирiшеннi заяв державного виконавця чи сторони про вiдстрочку чи розстрочку виконання рiшення суду потрiбно мати на увазi, що вiдповiдно до ст. 263 Кодексу адмiнiстративного судочинства Укрaїни - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, якi суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рiшення (вiдсутнiсть коштiв на рахунку, вiдсутнiсть присудженого майна в нaтypi, стихiйне лихо тощо).

Таким чином, пiдставою для відстрочення виконання рiшення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рiшення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом, тому вci цi обставини повинні бути доведені заявником.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості посилання заявника на ту обставину, що Порядком, затвердженим постановою ПФУ від 04.03.2003 року, передбачено лише проведення звірки витрат, а не їх відшкодування, у зв'язку із чим цей факт ускладнює виконання вищезазначеного судового рішення, - оскільки вказані обставини не є винятковими обставинами у розумінні ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Доказів наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим, заявником суду не надано.

Крім цього, як вбачається з матеріалів справи, заява про видачу виконавчого листа (станом на 21.03.2013 року) позивачем не подавалась, виконавчий лист не видавався, тобто, виконавче провадження з виконання вказаного рішення суду не відкрито.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що ухилення від виконання постанови суду та невиконання норм діючого законодавства щодо сплати платежів до бюджету, спричиняє значну шкоду державним інтересам, оскільки несвоєчасне надходження коштів до бюджету призводить до неналежного забезпечення і функцій, які здійснюються органами державної влади.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі міста Донецька Донецької області про відстрочення до 31.03.2013 року виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.12 року по справі № 805/454/13-а.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі міста Донецька Донецької області про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2013 року - відмовити у повному обсязі.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені ст. 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Волгіна Н.П.