Постанова від 13.03.2013 по справі 2-а-4624/11/0212

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а-4624/11/0212

Головуючий у 1-й інстанції: Борисюк І.Е.

Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2013 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючий суддя: Кузьмишин В.М.

судді: Мельник-Томенко Ж. М. Залімський І. Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Вінниці на постанову Ленінського районного суду м.Вінниці від 30 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Ленінського районного суду м. Вінниці з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії.

Постановою від 30.05.2011 року Ленінський районний суд м. Вінниці позов задовольнив.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу. У скарзі останній просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 30.05.2011 року та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. При цьому відповідач посилається на неповне з'ясування обставин справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Суд апеляційної інстанції, відповідно до положень ст. ст. 197, 183-2 КАС України, проводить розгляд справи у порядку письмового провадження. За таких умов, згідно з ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції у межах апеляційної скарги.

Судова колегія, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з огляду на таке.

Як видно з матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, та продовжив працювати після призначення пенсії.

На підставі положень ст. 42 цього Закону позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу у цілому по Україні за 2009 рік. У свою чергу, останній провів вказаний перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Такі дії відповідач обґрунтував Постановою Кабінету Міністрів "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" № 530 від 28.05.2008 року. У зв'язку з цим позивач звернулась до суду за захистом порушених прав.

Задоволивши позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на відповідний перерахунок. Однак такий висновок суду не ґрунтується на законі.

Відповідно до п. "б" ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-12 від 05.11.1991 року та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в ст. 9 КАС України, приписи згадуваної Постанови Кабінету Міністрів не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Так, ст. 40 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року передбачає проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (з урахуванням Рішення Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року).

Стаття ж 42 вказаного Закону визначачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню, згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та її страхового стажу регулює ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так частина 4 статті передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п.п. "б" п. 10 п. 35 Розділу 2 Закону України № 107-6 від 28 грудня 2007 року, згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону. Тобто, правила ч.1 ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

У ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначається, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не вказується, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення ч. 2 ст. 40 цього Закону, такий показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012р. по справі № 21-111а12, яка відповідно до ст. 2442 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Враховуючи наведене, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні.

Окрім того, як видно з матеріалів справи, призначення позивачу пенсії за віком вже відбулося. Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не її призначення. Тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії останній із наведених показників. Такий показник застосовується виключно для призначення пенсії, використання його для перерахунку є безпідставними.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Вінниці задовольнити повністю

Постанову Ленінського районного суду м.Вінниці від 30 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії, - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії, - відмовити.

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий Кузьмишин Віталій Миколайович

Судді Мельник-Томенко Жанна Миколаївна

Залімський Ігор Геннадійович