11 березня 2013 року Справа №5023/6004/12
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Бондаренко В.П., суддя Ільїн О.В., суддя Черленяк М.І.
при секретарі Голозубовій О.І.
за участю представників сторін:
прокурор - Омельник М.М.;
позивач - Грєнков І.В.;
відповідач - Слоневський М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №637Х/1-35) на рішення господарського суду Харківської області від 25 січня 2013 року по справі №5023/6004/12
за позовом Прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків
до Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз", м. Львів
про стягнення 121676,06 грн., -
Рішенням господарського суду Харківської області від 25 січня 2013 року по справі №5023/6004/12 (суддя Жигалкін І.П.) позов задоволено повністю. Стягнуто з ПАТ "Концерн Галнафтогаз" на користь Харківської міської ради збитки за використання земельної ділянки загальною площею 0,2790 га за адресою: м. Харків, вул. Роганська, 160-А без правовстановлюючих документів у розмірі 121676,06 грн., а також на користь держбюджету України 2433,52 грн. судового збору.
Відповідач з рішенням господарського суду не погодився, звернувся до апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій, посилаючись на незаконність, необґрунтованість, порушення норм матеріального права, невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить його скасувати і прийняти нове, яким у позові відмовити.
Через канцелярію суду позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив рішення залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
Прокурор відзиву на апеляційну скаргу не надав.
У судовому засіданні відповідач підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове, яким у позові відмовити.
Прокурор та позивач проти задоволення скарги заперечував, просив рішення суду залишити без змін.
Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи відповідача, заслухавши у судовому засіданні пояснення уповноважених представників сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та розглянувши справу у відповідності до вимог ст. 101 ГПК України, колегія суддів зазначає наступне.
Рішенням Харківської міської ради №20/10 від 24.02.2010 р. ПАТ "Концерн Галнафтогаз" надано в оренду строком до 01.02.2015 р. земельні ділянки по вул. Роганська, 160-А площею 0,2401 га та 0,0389 га.
Земельні ділянки по вул. Роганській, 160-А площею 0,2401 га та 0,0389 га раніше перебували в оренді ТОВ "Екотек" згідно договорів оренди землі № 8287/05 та № 8286/05 від 02.08.2005 р.
Рішенням Харківської міської ради №20/10 від 24.02.2010 р. право користування ТОВ "Екотек" земельними ділянками площею 0,2401 га та 0,0389 га по вул. Роганській, 160-А припинено за його добровільною відмовою.
Дія договорів оренди землі, укладених між Харківською міською радою та ТОВ "Екотек" припинена з 14.12.2007 р., що підтверджується листом Управління Держкомзему у м. Харків №132/08 від 16.01.2012 р.
Отже, право користування землею у ТОВ "Екотек" на даний час відсутнє, оскільки дія договорів оренди землі припинена.
Відповідно до п. 5 вищевказаного рішення ПАТ "Концерн Галнафтогаз" зобов'язано не пізніше ніж у місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договорів оренди землі.
Однак, звернення ПАТ "Концерн Галнафтогаз" до управління земельних відносин міської ради щодо виконання розрахунку орендної плати та укладання договору оренди землі, а також погодженого орендарем розміру орендної плати зроблено не було.
Управління земельних відносин Харківської міської ради неодноразово зверталось до ПАТ "Концерн Галнафтогаз" попередженнями від 07.10.2011 р. №9232/0/84-11, від 13.03.2011р. №3179/0/84-12 та листами від 16.03.2012р. №3795/0/84-12 та від 16.03.2012р. №3818/0/84-12, в яких просило вжити заходи стосовно належного оформлення землекористування.
Втім, відповідач належним чином не відреагував на попередження.
Згідно інформації Департаменту Діловодства Харківської міської ради від 20.04.2012р. №231/0/26-12 у період з 01.01.2010р. по теперішній час звернень від ПАТ "Концерн Галнафтогаз" стосовно земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові не надходило.
Як встановлено господарським судом, за результатами обстеження, Управлінням земельних відносин Харківської міської ради складено акт №1307/11 від 27.04.2011 року, за яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, яка використовується ПАТ "Концерн Галнафтогаз".
Згідно даного акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка загальною площею 0,2790 га (у тому числі ділянка 1 площею 0,0389 га та ділянка №2 площею 0,2401 га) по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові використовується ПАТ "Концерн Галнафтогаз" без правовстановлюючих документів в межах договорів оренди землі, тобто, межі земельних ділянок визначені, проте, дія вказаних договорів оренди землі припинена згідно інформації Управління Держкомзему у м. Харків.
Крім того, плата за використання вказаної земельної ділянки ПАТ "Концерн Галнафтогаз" не здійснюється в порушення ст. 206 ЗК України та ст. 2 Закону України "Про плату за землю" (в редакції, що діяла до 01.01.2011 р.)
За результатами обстеження складено акт №271 від 17.10.2012 р. про визначення збитків та визнано неодержаний Харківською міською радою дохід в сумі 121 676,06 грн. збитками, які нанесені ПАТ "Концерн Галнафтогаз" міській раді за використання земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених ГПК України заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною 2 статті 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать ст. 174 Господарського кодексу України.
Приписами статті 627 ЦК України визначено, що сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Статтею 651 ЦК України встановлений порядок зміни чи розірвання договору та зазначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. У разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюються або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
Згідно статті 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.
Відповідно до ст. 83 цього Кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Як правильно зазначено рішенням місцевого господарського суду, рішенням Харківської міської ради від 31.05.2006 р. № 21/06 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання" затверджено положення про Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради (редакція, якого діяла до прийняття рішення Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання").
Відповідно до вказаного Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів ради.
Пунктом 4.9 вказаного Положення передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, оформлення договорів оренди, здійснення інших функцій, що випливають з покладених на Управління задач.
Пунктом 4.8 цього Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює Підготовку проектів рішень щодо передачі та придбання земельних ділянок у власність, вилучення (викупу), надання земель у користування та припинення права користування.
Порядок розроблено на підставі Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового договору оренди землі" від 03.03.2004 р. № 220 (зі змінами та доповненнями), Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Статуту територіальної громади міста Харкова та Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом Держкомзему України від 02.07. 2003р №174 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 р. за № 641/7962 і визначає єдині умови оформлення договорів оренди (суборенди) землі, за якими, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, орендодавцем земельних ділянок виступає Харківська міська рада.
Відповідно до п. 3 даного Порядку підставою для оформлення договору оренди землі є рішення міської ради про надання в оренду або поновлення права оренди земельної ділянки.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що підготовка договору оренди землі проводиться управлінням земельних відносин протягом трьох місяців з дня прийняття рішення міською радою або дня проведення конкурсу (аукціону) щодо набуття права оренди землі, при наявності сформованого пакету документів - кадастрової справи, що зберігається в архіві Управління земельних ресурсів у м. Харків.
Для оформлення договору оренди землі, суб'єкт, якому надається в оренду земельна ділянка, повинен не пізніше ніж у 40-денний термін звернутись до управління земельних відносин стосовно виконання розрахунку орендної плати та укладання договору оренди землі.
На підставі п. 5 даного Порядку до оформлення договору оренди землі проводиться встановлення меж земельної ділянки на місцевості, про що землевпорядною організацією та управлінням земельних ресурсів у м. Харків складається відповідний акт. Акт встановлення меж земельної ділянки на місцевості погоджується орендарем.
Відповідного акту встановлення меж земельної ділянки на місцевості складено не було з вини відповідача у зв'язку з чим не було погоджено зазначеного акту орендарем, як того вимагав діючий на той час Порядок укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
Відповідно до п. 6 Порядку для досягнення згоди щодо суттєвих умов договору оренди землі складається його проект за відповідною формою, який попередньо погоджується орендарем, управлінням земельних відносин.
У свою чергу, виготовлення проекту договору оренди землі здійснюється при наявності погодженого орендарем розміру орендної плати.
Пунктом 7 цього Порядку встановлено, що після попереднього погодження проекту договору оренди землі (орендарем, управлінням земельних відносин, Юридичним департаментом) протягом 10-ти робочих днів виготовляються 3 примірники договору оренди землі, які підписуються орендарем та надаються на підпис Харківському міському голові.
Згідно п. 8 Порядку підписаний міським головою договір оренди землі з землевпорядною документацією, реєстраційними картками за актом приймання-передачі передається до управління земельних ресурсів у м. Харків для перевірки відомостей, що містить землевпорядна документація, реєстраційна картка, та договір оренди землі. Управління земельних ресурсів підписує реєстраційні картки та в 10-денний термін з дня отримання договору оренди землі передає для державної реєстрації у територіальний підрозділ - Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах.
Пунктами 9-11 відповідного Порядку передбачено, що після державної реєстрації договору оренди землі орган, який провів його державну реєстрацію, за актом приймання-передачі передає до управління земельних відносин три примірники договору оренди землі.
Передача земельної ділянки орендареві, відбувається протягом 5-ти робочих днів за актом приймання-передачі земельної ділянки, згідно форми, який підписується орендарем та начальником управління земельних відносин.
Один примірник договору оренди землі видається орендарю, другий та третій повертається до органу, який провів його державну реєстрацію.
Також, відповідно до п.2.10 Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.
Пунктом 2.12. вказаного Пленуму встановлено, що, якщо попередній власник житлового будинку (будівлі, споруди) користувався земельною ділянкою, на якій розміщено відповідне нерухоме майно на підставі договору оренди, новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я шляхом укладення договору оренди.
Таким чином, власник житлового будинку (крім багатоквартирного), будівлі, споруди на підставі статей 120, 102-1 ЗК України та статей 377, 413 ЦК України вправі вимагати від власника земельної ділянки (в тому числі й шляхом подання відповідного позову) оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване відповідне нерухоме майно, та ділянкою, необхідною для його обслуговування, шляхом укладення договору суперфіцію.
Місцевим судом досліджено, що у період з 01.01.2010 р. по теперішній час звернень від ПАТ "Концерн Галнафтогаз" стосовно земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові не надходило, про що свідчить інформація Департаменту Діловодства Харківської міської ради від 20.04.2012р. №231/0/26-12.
Відповідно до п. 3.4. Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку.
З виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
А, отже, відсутність у такої особи переоформлених на її ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може кваліфікуватися як самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно сттатті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
На підставі вказаної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008р. №717 "Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам" (зі змінами від 05.08.2009р. №331) з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.
Про результати роботи комісій складаються акти, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" затверджено Положення про управління земельних відносин Харківської міської ради.
У відповідності до 3.1. цього Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.
На підставі ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
За таких обставин форми документів, передбачених у Положенні встановлюються управлінням земельних відносин Харківської міської ради. Типовий акт обстеження земельної ділянки був затверджений наказом Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин від 19.12.2006 р. № 201к.
Згідно п. 1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 "Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові" основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3 Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено акт від 27.04.2011 р. за № 1307/11, яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що використовується ПАТ "Концерн Галнафтогаз".
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно ст. 288 цього Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 Земельного кодексу України закріплено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" (далі - Постанова) встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно із п. 3 Постанови відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Відповідно до п. 5.1. Порядку нарахування збитків проводиться у випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.
Пунктом 5.4 даного Порядку встановлено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (Харківська міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.
Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно рішень Харківської міської ради.
Частиною 1 статті 22 Цивільного кодексу України особа встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування.
Колегія суддів звертає увагу на п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди" від 27.03.1992р. №6 та з урахуванням п. 6 Роз'яснення Вищого Арбітражного суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди" від 01.04.1994р. №02-5/215, у відповідності до яких задоволення позовних вимог про стягнення збитків може вважатись законним та обґрунтованим в разі встановлення судом наявності в обставинах справи одночасно чотирьох умов, зокрема, наявність правила поведінки, встановленого законом або договором; наявність факту порушення такого правила поведінки винною особою; наявність збитків у потерпілої особи; наявність безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи, яка завдала шкоду, та збитками потерпілої сторони.
Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків (шкоди).
Відповідно до статті 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Причинний зв'язок між протиправною поведінкою порушника та збитками полягає, передусім, у прямому (безпосередньому) зв'язку між протиправною поведінкою та настанням негативного результату.
Стягнення збитків можливе лише за умови наявності таких збитків та обґрунтованості їх розміру.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 "Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" визначено поняття неодержаного доходу, як дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
На підставі розділу 3 Порядку про відшкодування збитків, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради від 24.06.2009 р. № 130/09 Порядок встановлює єдину процедуру відшкодування збитків, заподіяних Харківській міській раді внаслідок порушення вимог земельного законодавства.
Фізичні та юридичні особи, у разі використання ними земель міста з порушеннями вимог ст.ст. 125, 206 Земельного кодексу України, повинні відшкодувати Харківській міській раді збитки, спричинені їх діями або бездіяльністю, зокрема, збитки відшкодовуються внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючого документу (договору оренди землі).
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З акту про визначення збитків №271 від 17.10.2012 р. вбачається, що Харківській міській раді нанесені ПАТ "Концерн Галнафтогаз" збитки і неодержаний дохід за використання земельної ділянки складає 121676,06 грн.
Пістави відповідальності за завдану шкоду визначені ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правом фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Підстава позадоговірної відповідальності - це правопорушення, структурними елементами якого є шкода, протиправність поведінки, причинний зв'язок та вина.
Як вбачається з матеріалів справи, Харківською міською радою ПАТ "Концерн Галнафтогаз" надсилались листи - попередження з проханням відшкодувати Харківській міській раді завдані збитки. Також було запрошено керівника ПАТ "Концерн Галнафтогаз" на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.
Однак, доказів сплати збитків та врегулювання спору в матеріалах справи немає. Відповідач залишив вказану пропозицію без задоволення.
На підтвердження наявності вини у відповідача позивачем було надано суду копію акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 03.08.2010 р., копію припису від 03.08.2010 р. № 340197, копію акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.08.2010 р., копію припису від 13.08.2010 р. № 340 222, копію протоколу про адміністративне правопорушення від 13.08.2010 р. № 340108, копію постанови про накладення адміністративного стягнення від 13.08.2010 р. № 340060 та копію квитанцій про сплату ПАТ "Концерн Галнафтогаз" штрафу за скоєне правопорушення у сфері земельних відносин.
Натомість, відповідачем, не було надано суду жодного документу для спростування своєї вини.
Аналізуючи викладене, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції повністю досліджено обставини справи, що мають значення для справи, рішення є обґрунтованим і прийнятим у відповідності з чинним законодавством, а тому підстави для його скасування та задоволення скарги відсутні.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 22, 85, 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області по справі №5023/6004/12 від 25.01.2013 року залишити без змін.
Повний текст постанови підписаний 18 березня 2013 року.
Головуючий суддя Бондаренко В.П.
Суддя Ільїн О.В.
Суддя Черленяк М.І.