Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001
м. Миколаїв.
21 березня 2013 року Справа № 814/656/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Салова І.О. розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 56050)
доКазанківської районної державної адміністрації Миколаївської області, (вул. Миру, 208, смт. Казанка, Казанківський район, Миколаївська область, 56000) Голови Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області Скрипник В.В., (вул. Миру, 208, смт. Казанка, Казанківський район, Миколаївська область, 56000)
провизнання неправомірним дій та скасування розпорядження,
ОСОБА_1 звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області (далі - відповідач, РДА), голови РДА, в якому, відповідно до уточнених позовних вимог, посилаючись на неправомірність дій відповідачів, просила визнати неправомірними дії Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо видачі розпорядження за №479-р від 12.06. 2012 року «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 21.02.2012 року №140-р «Про дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Троїцько-Сафонівскьої сільської ради» та скасувати вказане розпорядження..
Відповідачі позов не визнали, вказавши на законність оскаржуваного розпорядження, та просили слухати справу за відсутність представників.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог, виходячи з наступного.
При розгляді справи встановлено, що 12 грудня 1996 року Казанківською РДА ОСОБА_1 було видано сертифікат серії МК №0066875 про право на земельну частку (пай) розміром 8,48 умовних кадастрових гектарів (далі по тексту - сертифікат) із земель, які перебували у колективній власності КСП «Щорса» (підстава - рішення Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області 12 грудня 1996 року №427-р). Сертифікат зареєстровано у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку по КСП ім. Щорса 16 грудня 1996 року за № 134.
21 лютого 2012 року головою Казанківської райдержадміністрації було видано розпорядження за №140-р, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Троїцько-Сафонівскьої сільської ради.
12 червня 2012 року головою Казанківської райдержадміністрації було видано розпорядження за №479-р, яким розпорядження №140-р від 21.02.2012р. визнано таким, що втратило чинність.
Підставою для прийняття оспорюваного рішення слугувала та обставина, що реєстраційний номер сертифікату (серії МК №0066875) не відповідає номеру в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (за №434 зареєстровано сертифікат серії МК №0055986).
Нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст.124 Конституції України суд може визнати такими, що не відповідають Конституції чи законам України, акти органів державної виконавчої влади: міністерств, відомств, місцевих державних адміністрацій тощо.
Приписами ч.8 ст.118 Конституції України визначено, що рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації діють на певних засадах, зокрема на засадах верховенства права та законності.
Згідно ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду. Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ст.50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.
Отже, законодавством України встановлено спеціальний порядок оскарження, опротестування і скасування розпоряджень державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами. Крім того, зазначенні норми не надають право відповідачу приймати таке розпорядження, як визнання нечинним або скасування раніше прийнятого розпорядження.
Недотримання встановленого порядку прийняття рішень про скасування (визнання нечинними) розпоряджень державних адміністрацій обумовлює незаконність таких рішень.
Отже, розпорядження №479-р від 12.06. 2012 року «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації №140-р від 21.02.2012 року «Про дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Троїцько-Сафонівскьої сільської ради», видано РДА всупереч приписам Конституції України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Таким чином, відповідач - суб'єкт владних повноважень при прийнятті оспорюваного податкового повідомлення-рішення діяв не на підставі, не в спосіб, що передбачені законами України, та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Вищенаведене в сукупності є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158-163 КАС України,
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо видачі розпорядження за №479-р від 12 червня 2012 року "Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови райдержадміністрації від 21.02.2012 №140-р "Про дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Троїцько- Сафронівської сільської ради".
Скасувати розпорядження Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області за № 479-р від 12 червня 2012року "Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови райдержадміністрації від 21.02.2012 №140-р "Про дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Троїцько- Сафронівської сільської ради".
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 68 гривень 88 копійок в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний