вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про залишення позовної заяви без руху
14 березня 2013 р.Справа №801/2616/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Сидоренко Д.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Сімферопольської міської ради АР Крим, Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Сімферополі АР Крим
про спонукання до виконання певних дій,
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовними вимогами щодо:
- зобов'язання Сімферопольської міської ради АР Крим розглянути питання про надання в оренду ст роком на 49 років земельної ділянки, орієнтовною площею 0,029 га, розташовану у АДРЕСА_1, прийняти позитивне рішення та укласти договір оренди земельної ділянки,
- зобов'язання Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Сімферополі АР Крим надати необхідну для прийняття рішення інформацію Сімферопольській міській раді, а в подальшому зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
За результатами розгляду даного адміністративного позову, судом з'ясовано його невідповідність вимогам п. 3, ч. 1, ч.2, ч.3 ст. 106 КАС України.
Відповідно до п.3 ч.1. ст.106 КАС України в позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 3 КАС України відповідачем в адміністративному судочинстві є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В позовній заяві в якості відповідача було зазначено Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Сімферополі АР Крим.
Проте, згідно з Указом Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державне агентство земельних ресурсів України, реорганізувавши Державний комітет України із земельних ресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2011 року № 974 утворено територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів України, у тому числі Міськрайонне управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року №258, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 року за №856/21168, затверджено Положення про Міськрайонне управління (відділ) Держземагенства.
У відповідності до п.4.14 цього Положення Міськрайонне управління (відділ) Держземагенства відповідно до покладених на нього завдань здійснює ведення державного земельного кадастру та отримує інформацію про відведення земельних ділянок.
Таким чином, на момент подання позивачем позовної заяви Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Сімферополі АР Крим припинено шляхом реорганізації у Міськрайонне управління Держземагентства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі. До правонаступника перейшли всі права та обов'язки Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Сімферополі АР Крим.
У зв'язку з цим, позивачу необхідно уточнити найменування відповідача, до якого пред'явлені вимоги щодо надання інформації про земельну ділянку та реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
Крім того, надана позивачем заява не відповідає ч.2 ст. 106 КАС України, у відповідності до якої на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивачем в адміністративному позові в якості додатків було вказано копію свідоцтва про право власності та копію клопотання.
Проте, вказані докази до адміністративного позову додані не були, про що відділом документообігу Окружного адміністративного суду АР Крим складено відповідний акт №05-04/2616/13-а.
Всупереч вимогам ч.3 ст. 106 КАС України позивачем до позовної заяви не надана її копія та копії всіх документів, що приєднуються до неї відповідно до кількості відповідачів.
Також, в порушення ч. 3 ст. 106 КАС України позивачем до адміністративного позову не було додано належним чином оформленого документу про сплату у встановленому порядку та розмірі судового збору.
Розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову визначений Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (набрав чинності з 01.11.2011 року).
Відповідно до ч.1 ст.4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відмітка відділення поштового зв'язку на конверті свідчить про те, що адміністративний позов позивачем було направлено до суду 11.03.2013 року.
Отже, ставка судового збору має визначатись з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленого станом на 01 січня 2013 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" з 01.01.2013 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати в сумі 1147,00 грн.
З огляду на зазначене вище, керуючись ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру з 01.01.2013 року становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати (114,70 грн.) та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат (2294,00 грн.); за подання адміністративного позову немайнового характеру - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, що в грошовому еквіваленті становить 34,41 грн.
Зі змісту заявлених позивачем вимог вбачається, що дані вимоги мають немайновий характер.
З урахуванням наведеного, позивачу необхідно надати докази сплати судового збору у розмірі, передбаченому за подання адміністративного позову немайнового характеру, за належними реквізитами.
У відповідності до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Згідно до положень ст. 108 КАС України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків
Керуючись п.3 ч.1, ч.2, ч. 3 ст. 106, ст. 108 КАС України, суд
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. У строк до 05.04.13 усунути вказані недоліки , а саме:
- надати адміністративний позов, оформивши його у відповідності до ст. 106 КАС України із зазначенням у ньому вірного найменування відповідача,
- надати докази, на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги,
- надати копію адміністративного позову та додатків для нього у відповідності до кількості відповідачів,
- надати документ про сплату у встановленому порядку та розмірі судового збору за належними реквізитами:
розрахунковий рахунок: 31210206784002
Банк: ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь
МФО 824026, ЄДРПОУ 38040558
Одержувач: Держбюджет м. Сімферополь
Призначення платежу: "судовий збір, код 35174235, пункт 3.1".
3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи 801/2616/13-а та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.