Постанова від 14.03.2013 по справі 816/407/13-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/407/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

при секретарі - Міщенко Р.В.,

за участю:

представників позивача - Клячко М.Ю.,

представника відповідача - Лях Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегла Кременчука» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Цегла Кременчука» (далі - позивач, ТОВ «Цегла Кременчука») звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення від 10 липня 2012 року №0004771530/0/943, яким визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 70 938,46 грн, з яких: 62 743,19 - за основним платежем, 8 195,27 грн - штрафні (фінансові) санкції.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що підставою для нарахування орендної плати є договір оренди. Зміна розміру орендної плати можлива лише за згодою сторін.

Представники позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у ході судового розгляду заперечував проти позовних вимог, просив суд у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «Цегла Кременчука» зареєстроване як юридична особа розпорядженням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.02.2005.

У період з 15.03.2012 по 21.03.2012 Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У ході перевірки встановлено заниження суми орендної плати за землю за 2010 рік на 9 972,27 грн, чим порушено вимоги статті 21 Закону України «Про оренду землі», а також заниження задекларованої суми орендної плати за землю за січень-грудень 2011 року на 52 770,92 грн, чим порушено пунктів 286.1., 286.2. статті 286 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт №409/15-227/33357583 від 27 березня 2012 року /арк. с. 11-17/.

10 липня 2012 року на підставі акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0004771530/0/943, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 70 938,46 грн, з яких: 62 743,19 - за основним платежем, 8 195,27 грн - штрафні (фінансові) санкції.

Позивач не погодився із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням та оскаржив його до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Досліджуючи правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 10 липня 2012 року №0004771530/0/943, судом встановлено наступне.

24.05.2007 між Кременчуцької міською радою Полтавської області та ТОВ "Цегла Кременчука" укладено договір оренди земельної ділянки, що по вул. Крупської, 135 в м. Кременчуці Полтавської області /арк. с. 58-61/.

Законом України «Про оренду землі» регулюються відносини, пов'язані з орендою землі.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих» від 03.06.2008 №309-VІ внесено зміни до частини четвертої статті 21 Закону України «Про оренду землі», та встановлено мінімальний розмір орендної плати - трикратний розмір земельного податку.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень вказаного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування - 04.06.2008 та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Договором оренди землі по вул. Крупської, 135 у м. Кременчуці, укладеного з Кременчуцькою міською радою, встановлено розмір орендної плати у розмірі 1,5% нормативної грошової оцінки.

Таким чином, річна орендна плата за землю за 2010 рік 34 187,22 грн (23031,00 кв. м. х 49.48 грн х 3%), в місяць 2 848,94 грн. Сума орендної плати за землю за червень-грудень 2010 року повинна складати 19 942,58 грн (2848,94 грн х 7).

Відповідно до податкової декларації ТОВ «Цегла Кременчука», сума нарахованої орендної плати за землю за червень-грудень 2010 року склала 9970,31 грн.

Таким чином, позивач визначав суму орендної плати за землю без врахування вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження орендної плати на 9 972,27 грн.

Щодо визначення Кременчуцькою ОДПІ податкового зобов'язання по орендній платі за землю за 2011 рік, судом встановлено наступне.

Кременчуцька міська рада рішенням XLVII (47) сесії V скликання 24 листопада 2009 року передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року /арк. с. 63-64/.

Пунктом 3 зазначеного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-місячний термін необхідно звернутися в управління Держкомзему у м. Кременчук та замовити витяг технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.

Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22 лютого 2011 року внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.09.2011, яким встановлено, що з 01.03.2011 по 30.06.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65 /арк. с. 65-66/.

Рішенням VIII сесії Кременчуцької міської ради VI скликання від 05.07.2011 внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.09.2009, яким встановлено, що з 01.07.2011 по 31.12.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65 /арк. с. 68/.

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктами 14.1.136, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить плата за землю. Плата за землю -загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності -обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено обов'язок платників земельного податку (крім фізичних осіб) самостійно обчислювати суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року та подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Як встановлено судом та підтверджено актом перевірки, ТОВ «Цегла Кременчука» подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9000169079 від 31.01.2011, відповідно до якої загальна сума нарахованої плати за земельну ділянку за 2011 рік по земельній ділянці, що по вул. Крупської, 135 у м. Кременчуці Полтавської області складає 34 187,22 грн.

Відповідно до листа управління Держкомзему у місті Кременчуці Полтавської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Крупської, 135 у 2011 році складає 177,68 грн за 1 кв. м.

Отже, орендна плата за землю за 2011 рік повинна складати 86 925,14 грн, а саме: 23031,00 кв. м. х 177,68 грн = 4 092 148,08 грн х 3% = 122 764,44 грн річна сума (10 230,37 грн в місяць, за січень-лютий - 20 460,74 грн), з урахуванням коригую чого коефіцієнту 0,65 - 6 649,74 грн в місяць) за березень-грудень - 66 497,40 грн.

Таким чином, позивачем задекларовано орендну плату за земельні ділянки на рівні 2010 року, без врахування витягу (довідки) з технічної документації нормативну грошову оцінку земельної ділянки на 2011 рік, що призвело до заниження орендної плати на 52 770,92 грн.

Посилання позивача на те, що розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди є необгрунтованими, оскільки орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, сплати обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю і не може залежати від умов договору.

Стаття 67 Конституції України вказує на те, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.

Таким чином, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.

На підставі вищевикладеного суд вважає висновок Кременчуцької ОДПІ про заниження суми орендної плати за землю за червень-грудень 2010 року на 9 972,27 грн та за 2011 рік на 52 770,92 грн правомірним.

Посилання позивача на те, що в період з січня по червень 2011 року податковим органом застосовано штрафні санкції у розмірі більшому ніж 1,00 грн спростовується розрахунком штрафних санкцій /арк. с. 134/.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на вищезазначене суд вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 7-11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегла Кременчука» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 19 березня 2013 року.

Суддя К.І. Клочко