Справа № 1231/7425/2012
Провадження № 2-а/432/29/2013
05 березня 2013 р. Стахановський міський суд Луганської області
у складі: головуючого судді Бондаренко Н.О.,
при секретарі Федотовій К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Стаханова, Луганської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Заступника начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектору Стахановської місткої ради Командирова О.В., міського голови міста Стаханова Борісова Юрія Валерійовича, Стахановській міській раді про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 в особі свого представника ОСОБА_5, звернувшись з уточнюючим позовом, вказав, що рішенням 13 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 31.05.2011 року за №206/24 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки безоплатно у приватну власність по вул. Кіма для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Відповідно до пункту 5 зазначеного рішення міської ради, було розроблено проект землеустрою по відводу земельної ділянки у власність. Відповідно до ч. 8 ст. 118 ЗКУ розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність було подано Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Зазначена Комісія створена рішенням 17 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 18.08.2011 року №277/27 на виконання ст. 186-1 Земельного кодексу України, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року № 1420.
Начальник управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради є членом комісії, що визначено Стахановською міською радою. За результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, від 23 грудня 2011 року Комісією було винесено висновок «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1» ОСОБА_1 за №276.
Членом комісії, заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23 грудня 2011 року до висновку Комісії додано висновок із викладом своїх зауважень за №388 ОСОБА_1.
Вказаними зауваженнями зазначено: «діючою містобудівною документацією будівництво житлового будинку не визначено. Згідно генерального плану міста (ДП «ДНІПРОМІСТО», 1979 р.) дана земельна ділянка відноситься до території багатоповерхової забудови (реконструкція)».
Зауваження надане заступником начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В від 23.12.2011 року за № 388, вважає таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України з огляду на наступне:
Така підстава, як невідповідність місця розташування об'єкта генеральному плану міста, могла б мати місце лише на першій стадії відведення земельної ділянки (коли надавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою), що прямо вказано Земельним кодексом і що є вичерпною підставою.
При погодженні проекту рішення 13 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 31.05.2011 року №206/24 щодо надання дозволу на розроблення проектів землеустрої заперечень з боку управління містобудування та архітектури не надавалось. Узгодження щодо надання дозволу на розроблення проектів землеустрою підписано начальником управління містобудування та архітектури ОСОБА_6
Таким чином зауваження надані Командировим О.В. від 23.12.2011 року не можуть бути правомірними, бо на стадії узгодження проекту землеустрою розглядається, відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, лише відповідність чи невідповідність проекту землеустрою (як документу) - «положенням вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів».
Підстава відмови в узгодженні проекту землеустрою заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування архітектури Командировим О.В. є такою, що не відповідає дійсності, бо
відповідно до рішення 19 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 29.09.2011 року за № 138/24 - «строк дії положень Генерального плану міста (ДП «Дніпромісто», 1979 р.) подовжено в частині, що не суперечить положенням Концепції розвитку території міста Стаханова (ДП «Дніпромісто», 1998 р.)».
На час надання дозволу на розробку проекту землеустрою діяла і діє Концепція розвитку території міста Стаханова (ДП «Дніпромісто», 1999 р.), у зв'язку з чим вул. Кіма визначена як малоповерхова забудова. Що також підтверджується роз'ясненнями наданими управлінням містобудування та архітектури Луганської обласної державної адміністрації, згідно з якими проект детального планування (концепція розвитку 1999 року) було розроблено відповідно до генерального плану 1979 року з метою розроблення нового генерального плану, який з невідомих причин не розроблений. Тож, на сьогодні подовжено генеральний план 1979 року в частий, що не суперечить концепції розвитку міста.
Таким чином, дані положень концепції розвитку території міста заступником начальника-начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Командировим О.В. не були враховані, не відповідають Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та існуючій інформації щодо правового режиму використання, в результаті чого надано незаконне рішення щодо результатів узгодження проекту.
Надання незаконного висновку за №388 ОСОБА_1 перешкоджає набуттю права власності на земельну ділянку по вул. Кіма відповідно до чинного законодавства.
Згідно п. 5 рішення Конституційного Суду України у справі 31-9/2009 від 16.04.2009 №7-рп/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Тож надання зазначеного зауваження не може бути правомірним оскільки порушує законні інтереси та права позивача в правовідносинах, що виникли відповідно до правового акту індивідуальної дії, а саме рішення 13 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 31.05.2011 року за №206/24.
Окрім позивача до Стахановської міської ради з аналогічними клопотаннями щодо отримання земельної ділянки безоплатно у приватну власність по вул. Кіма, звернулось іще десять осіб. Весь комплекс заходів щодо здійснення порядку одержання земельних ділянок у приватну власність ними виконувались разом.
Керуючись Положенням про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації землеустрою, було подано скаргу на зауваження надане Командировим О.В., як членом комісії, до міського голови м. Стаханова.
Скарга була знехтувана та надано відповідь, згідно якої, в діях Командирова О.В. не було знайдено жодних ознак правопорушень. Право на оскарження неправомірно надано зауваження до міського голови, відповідно до Положення про комісію, за незалежних від позивача обставин, також було порушено.
Таким чином, було порушено ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» та встановлений порядок досудового вирішення спору.
Право на оскарження висновку у судовому порядку, відповідно до Положення про Комісію на сьогоднішній день не використано.
Після розуміння того, що довести відповідність проектів землеустрою містобудівній документації, органу який здійснив противоправні дії в заявників немає сили та зважаючи на ганебне ставлення посадовими особами Стахановської міської ради до них як до громадян, вони вимушені були, у відповідності до Закону України «Про прокуратуру», звернутись зі скаргою на неправомірні дії посадових осіб Стахановської міської ради та відновлення порушених прав до Прокуратури міста Стаханов.
За результатами розгляду скарги Прокуратурою міста Стаханов на ім'я Стахановського міського голови від 26.03.2012 року було направлено Подання про усунений порушень вимог земельного законодавства та законодавства про містобудівну діяльність з вимогою негайного розгляду подання та вжиття заходів для погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 Подання Прокурора міста було проігноровано та завуальовано службовим розслідуванням і позитивним кінцем відносно Командирова О.В.
Прокуратурою міста Стаханов та Луганським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України за результатами розгляду скарг і встановлення фактів порушення земельного і містобудівного законодавства було рекомендовано звернення до суду з метою відновлення порушених прав на одержання безоплатно у приватну власність земельних ділянок.
Прокуратурою міста Стаханов від 26.03.2012 року за результатами проведеної перевірки факту надання необґрунтованих зауважень заступником начальника управління начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23.12.2011 року щодо відведення земельних ділянок по вул. Кіма встановлено порушення вимог земельного та містобудівного законодавства.
Зважаючи на те, що подання Прокурора міста Стаханова Стахановською міською радою було проігнороване, виникла необхідність детальнішого вивчення питання та отримання роз'яснень управління містобудування та архітектури Луганської обласної державної адміністрації.
Відповідно до листа управління містобудування та архітектури Луганської
обласної державної адміністрації від 17.09.2012 року за вих. №64/8-600 документація із
землеустрою розробляється з урахуванням положень планування та/або детального плану
території (згідно положення ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Детальний план центральної частини міста Стаханова, а саме Генеральний план (концепція розвитку) затверджений Стахановською міською радою 09.07.1998, відповідно до якого начальником управління містобудування та архітектури Стахановської міської; ради ОСОБА_6 узгоджувався дозвіл на розробку проектів землеустрою по відводу земельних ділянок у власність. Таким чином, заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В не було враховано положень діючої концепції розвитку міста Стаханов.
Заявники на земельні ділянки, зокрема ОСОБА_1 зверталися до депутата Стахановської міської ради Карацуби Павла Васильовича з клопотанням донести до відома всього складу депутатів міської ради обставини що склались навколо звичайної ситуації надання земельних ділянок у власність громадянам для будівництва житлового будинку, зініціювати винесення питання щодо затвердження проектів землеустрою, та власно надання земельних ділянок у власність на розгляд сесії.
Так, до порядку денного 36-ї сесії Стахановської міської ради від 31.10.2012 року, за рішенням ради на пленарному засіданні, були внесенні 30-те та 31-ше питання і щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельних ділянок громадянам та про надання в приватну власність земельних ділянок громадянам, зокрема ОСОБА_1 «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав забезпечують його активну участь у діяльності ради.
За результатом розгляду внесених питань, з метою відновлення порушених прав громадян та з метою усунення порушень ст. 19 Конституції України, керуючись поданням Прокуратури міста Стаханов та проведеними перевірками, більшістю депутатів з присутніх на сесії в тому числі й головуючим, рішення були прийняті.
Так, проекти рішень щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельних ділянок громадянам та про надання в приватну власність земельних ділянок громадянам зокрема ОСОБА_1, були прийняті.
Головою міста Стаханов Борісовим Юрієм Валерійовичем дані рішення не були
підписані, відповідно до ч. 4 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування Україні», посилаючись на невідповідність законодавству, однак правом відзиву проектів рішень сесії в разі виникнення необхідності їх доопрацювання, відповідно до ч. 4 ст. 123У «Про місцеве самоврядування» голова не скористався.
Зазначені дії голови за собою спричинили правові наслідки.
Міським головою Борісовим Ю.В. зазначені проекти рішень були винесені на розгляд 37-ї позачергової сесії Стахановської міської ради 8 листопада 2012 року.
Проте проекти рішень щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельних ділянок громадянам та про надання в приватну власність земельних ділянок громадянам зокрема ОСОБА_1 головуючим повинні були бути зняті з розгляду оскільки на пленарному засіданні сесії був присутній 31 депутат, тож склад ради був неправомочним розглядати такі питання.
Головою міста Стаханов Борісовим Юрієм Валерійовичем в подальшому, в двотижневий строк розгляду ветованих рішень відповідно до ч.4 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», вони не були винесені на розгляд міської ради.
Міський голова відповідно до чинного законодавства України організовує роботу відповідної ради, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради забезпечує додержання законодавства на відповідній території і згідно з ч.5 ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Викладені обставини, свідчать про грубе порушення законодавства та прав громадян з боку міського голови Борісова Ю.В. Вважає, що пропущення строку на звернення до суду з адміністративним позовом щодо визнання неправомірним та скасування наданого зауваження заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектурі Стахановської міської ради Командировим О.В. було допущено з поважних на те причин та обумовлено необхідністю здійснення прокурорського нагляду.
Таким чином, у спірних правовідносинах законний інтерес позивача полягає, в погоджені та затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по вул. Кіма для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських споруд та будівель відповідно до вимог діючого законодавства та отримання земельної ділянки у власність.
Позивач просить суд: пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом громадянкою ОСОБА_1 поновити;
- визнати неправомірним зауваження до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по вул. Кіма для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд ОСОБА_1 надане заступником начальника управління - начальником служби, містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23 грудня 2011 року №388;
- скасувати зауваження до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по вул. Кіма для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд ОСОБА_1 надане заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектурі Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23 грудня 2011 року №388;
- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по вул. Кіма для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд ОСОБА_1, розроблений Стахановським міськрайонним виробничим відділом Луганської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та погоджений відповідно до діючого законодавства на час узгодження Управлінням Держкомзему в місті Стаханов, Управлінням культури і туризму Стахановської міської ради, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області, органом санітарно-епідеміологічної служби визнати таким, що відповідає містобудівної документації м. Стаханов;
- висновок комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації землеустрою №276 від 23.12.2011 року в частині невідповідності відведення земельної ділянки містобудівній документації скасувати, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Кіма для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд ОСОБА_1 визнати погодженим;
- зобов'язати міського голову міста Стаханов Борісова Юрія Валерійовича внести на розгляд сесії Стахановської міської ради питання щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по вул. Кіма та про надання в приватну власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по вул. Кіма.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилася, надала заяву, в якій просить справу розглядати у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_5 в повному обсязі підтримує позовні вимоги. Надала додаткові пояснення, в яких зазначила, що оскільки дозвіл на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки по вул. Кіма в м. Стаханов ОСОБА_1 надавався Стахановською міською радою відповідно до Концепції розвитку території міста Стаханов (1998 року) та і на стадії затвердження зазначений проект землеустрою відповідає містобудівній документації, яка складається з Генерального плану, що не суперечить діючий Концепції розвитку. Зауваження до проекту землеустрою ОСОБА_1 надані заступником начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23.12.2011 року за № 388, е неправомірними. Так само і пояснення начальника управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради ОСОБА_6 з зазначених підстав є неправомірними. Відповідно до договору № 44-04-16-0809 від 10.06.2011 року між ОСОБА_1 та Стахановським міськрайонним виробничим відділом Луганської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» на виконання рішення № 206/24 Стахановської міської ради від 31.05.2011 року розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель Стахановської міської ради по вул. Кіма. Відповідно до зазначеного проекту землеустрою вул. Кіма в м. Стаханов сформована земельна ділянка загальною площею 0,1000 га, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4413100000:20:005:0048, що внесено до Державного земельного кадастру, межі сформованої земельної ділянки, відповідно до проекту землеустрою винесені в натурі ( акт встановлення меж земельної ділянки). Таким чином, земельна ділянка є сформованою. Будівництво жилого будинку, господарських будівель та споруд по вул. Кіма відповідає функціональному призначенню земельної ділянки. Проектом землеустрою передбачено будівництво одно та двоповерхового житлового будинку. Відповідно до ДБН 360-92 територія міста за функціональним призначенням і характером використання поділяється на сельбищну, виробничу, ландшафтно-рекреаційну. До сельбищної території входять зокрема ділянки житлових будинків. Розміщення нового житлового будівництва у містах повинне передбачатись як на вільних територіях, так і в районах реконструкції. Садибна забудова передбачає розміщення малоповерхового, як правило житлового будинку на присадибній ділянці, а також така, що забезпечує можливість ведення прибудинкового господарства. Пояснення начальника управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради ОСОБА_6 є суперечливими та не відповідають ні діючий містобудівній документації, ні діючому законодавству на момент їх надання, більш того з урахуванням уточнення адміністративних вимог та належних відповідачів по справі, пояснення ОСОБА_6 не може бути враховано судом. Таким чином, проект землеустрою відповідає законодавству України діючому на момент узгодження та діючій містобудівній документації міста Стаханова.
Відповідач Заступник начальника управління - начальник служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командиров О.В. до судового засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Представник міського голови м. Стаханова Борісова Ю.В. та Стахановської міської ради надав заяву, в якій просить суд розглянути справу за відсутності представника міського голови м. Стаханова Борісова Ю.В. та Стахановської міської ради та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України з урахуванням листа управління містобудування та архітектури від 23.12.2011 року № 388 щодо проекту землеустрою про відведення земельної ділянки, а також висновку № 276 від 23.12.2011 року про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва жилого будинку, господарських будівель в м. Стаханов, по вул. Кіма, які знаходяться в матеріалах справи.
Вислухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні було встановлено наступне.
Рішенням 13 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 31.05.2011 року за №206/24 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки безоплатно у приватну власність по вул. Кіма для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Відповідно до ч. 8 ст. 118 ЗК України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність було подано Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Зазначена Комісія створена рішенням 17 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 18.08.2011 року №277/27 на виконання ст. 186-1 Земельного кодексу України, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року № 1420. До складу комісії входять представники: територіального органу Держкомзему; органу містобудування та архітектури; територіального органу Мінприроди; органу санітарно-епідеміологічної служби; органу охорони культурної спадщини.
Начальник управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради є членом комісії, що визначено Стахановською міською радою. (рішення 21 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 13.12.2011 року № 388/28). За результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, від 23 грудня 2011 року Комісією було винесено висновок «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1» ОСОБА_1 за №276.
Членом комісії, заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23 грудня 2011 року до висновку Комісії додано висновок із викладом своїх зауважень за №388 ОСОБА_1.
Вказаними зауваженнями зазначено: «діючою містобудівною документацією будівництво житлового будинку не визначено. Згідно генерального плану міста (ДП «ДНІПРОМІСТО», 1979 р.) дана земельна ділянка відноситься до території багатоповерхової забудови (реконструкція)».
Така підстава, як невідповідність місця розташування об'єкта генеральному плану міста, могла б мати місце лише на першій стадії відведення земельної ділянки (коли надавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою).
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України - «Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку».
При погодженні проекту рішення 13 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 31.05.2011 року №206/24 щодо надання дозволу на розроблення проектів землеустрої заперечень з боку управління містобудування та архітектури не надавалось. Узгодження щодо надання дозволу на розроблення проектів землеустрою підписано начальником управління містобудування та архітектури ОСОБА_6
Таким чином зауваження надані Командировим О.В. від 23.12.2011 року не можуть бути правомірними, бо на стадії узгодження проекту землеустрою розглядається, відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, лише відповідність чи невідповідність проекту землеустрою - положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до рішення 19 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 29.09.2011 року за № 138/24 - «строк дії положень Генерального плану міста (ДП «Дніпромісто», 1979 р.) подовжено в частині, що не суперечить положенням Концепції розвитку території міста Стаханова (ДП «Дніпромісто», 1998 р.)».
На час надання дозволу на розробку проекту землеустрою і на теперішній час діяла і діє Концепція розвитку території міста Стаханова (ДП «Дніпромісто», 1999 р., у зв'язку з чим вул. Кіма визначена як малоповерхова забудова, що також підтверджується роз'ясненнями наданими управлінням містобудування та архітектури Луганської обласної державної адміністрації, згідно з якими проект детального планування (концепція розвитку 1999 року) було розроблено відповідно до генерального плану 1979 року з метою розроблення нового генерального плану. Тож, на сьогодні подовжено генеральний план 1979 року в частий, що не суперечить концепції розвитку міста.
Таким чином, дані положень концепції розвитку території міста заступником начальника-начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Командировим О.В. не були враховані.
Також слід зазначити, що відповідно до п. 7, ч. 1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали з питань планування, забудови та іншого використання територій. Відповідно до п. 2. ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях. Згідно даних державного земельного кадастру, а саме вихідних відомостей про земельні ділянки, власника, за рахунок яких передбачається відведення, наданих управлінням Держкомзему в місті Стаханов спроектовані земельні ділянки: відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови; цільове використання землі та його код згідно КВЦПЗ - землі запасу (землі, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам); цільове використання землі та його код згідно УКЦВЗ - для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва (1.8).
Таким чином існуюча містобудівна документація міста Стаханов, згідно діючого
законодавства не може суперечити даним державного земельного кадастру, відповідно до
яких розробляється.
Тож заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Командировим О.В. надані зауваження які не відповідають вимогам закону та існуючий інформації щодо правового режиму використання земель по вул. Кіма.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження землями територіальних громад, у т.ч. передача земельних ділянок, у власність громадян із земель комунальної власності належать до відповідних рад та здійснюється відповідно де вимог Земельного кодексу.
Відповідно до підпункту 8 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів місцевих рад належить підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Положенням про комісію передбачено порядок погодження документації із землеустрою і в т.ч. органом місцевого самоврядування.
Надання висновку за №388 ОСОБА_1 перешкоджає набуттю права власності на земельну ділянку по вул. Кіма відповідно до чинного законодавства.
Згідно п. 5 рішення Конституційного Суду України у справі 31-9/2009 від 16.04.2009 №7-рп/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Тож надання зазначеного зауваження не може бути правомірним оскільки порушує законні інтереси та права позивача в правовідносинах, що виникли відповідно до правового акту індивідуальної дії, а саме рішення 13 сесії Стахановської міської ради 6 скликання від 31.05.2011 року за №206/24.
Правовим актом індивідуальної дії є виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий з метою реалізації положень нормативно - правового акта, щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта, на якого він поширюється.
Прокуратурою міста Стаханов від 26.03.2012 року за результатами проведеної перевірки факту надання необґрунтованих зауважень заступником начальника управління начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23.12.2011 року щодо відведення земельних ділянок по вул. Кіма встановлено порушення вимог земельного та містобудівного законодавства.
Відповідно до листа управління містобудування та архітектури Луганської обласної державної адміністрації від 17.09.2012 року за вих. №64/8-600 документація із землеустрою розробляється з урахуванням положень планування та/або детального плану території (згідно положення ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»). Детальний план центральної частини міста Стаханова, а саме Генеральний план (концепція розвитку) затверджений Стахановською міською радою 09.07.1998, відповідно до якого начальником управління містобудування та архітектури Стахановської міської; ради ОСОБА_6 узгоджувався дозвіл на розробку проектів землеустрою по відводу земельних ділянок у власність. Таким чином, заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В не було враховано положень діючої концепції розвитку міста Стаханов.
До порядку денного 36-ї сесії Стахановської міської ради від 31.10.2012 року, за рішенням ради на пленарному засіданні, були внесенні 30-те та 31-ше питання і щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельних ділянок громадянам та про надання в приватну власність земельних ділянок громадянам, зокрема ОСОБА_1 Внесення питань до порядку денного регламентовані діючим законодавством та регламентом Стахановської міської ради шостого скликання, а саме:
відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; згідно з ч. 2 ст. 49 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав забезпечують його активну участь у діяльності ради; п. 3 ст. 10 регламенту Стахановської міської ради передбачено що пропозиції з питань порядку денного сесії можуть бути внесені зокрема депутатами; відповідно до п. 15 ст. 10 регламенту Стахановської міської ради шостого скликання порядок денний сесії затверджується радою на пленарному засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу присутніх депутатів.
За результатом розгляду внесених питань, з метою відновлення порушених прав громадян та з метою усунення порушень ст. 19 Конституції України, керуючись поданням Прокуратури міста Стаханов та проведеними перевірками, більшістю депутатів з присутніх на сесії в тому числі й головуючим, рішення були прийняті.
Так, проекти рішень щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельних ділянок громадянам та про надання в приватну власність земельних ділянок громадянам зокрема ОСОБА_1, були прийняті.
Головою міста Стаханов Борісовим Юрієм Валерійовичем дані рішення не були підписані, відповідно до ч. 4 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування Україні», посилаючись на невідповідність законодавству, однак правом відзиву проектів рішень сесії в разі виникнення необхідності їх доопрацювання, відповідно до ч. 4 ст. 123У «Про місцеве самоврядування» голова не скористався.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» зупинені рішення міським головою вносяться на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень, рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення двома третинами депутатів від загального складу ради.
Міським головою Борісовим Ю.В. зазначені проекти рішень були винесені на розгляд 37-ї позачергової сесії Стахановської міської ради 8 листопада 2012 року.
Головою міста Стаханов Борісовим Юрієм Валерійовичем в подальшому, в двотижневий строк розгляду ветованих рішень відповідно до ч.4 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», вони не були винесені на розгляд міської ради.
Міський голова відповідно до чинного законодавства України організовує роботу відповідної ради, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради забезпечує додержання законодавства на відповідній території і згідно з ч.5 ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду встановлений шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася аби повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Суд вважає, що пропущення строку на звернення до суду з адміністративним позовом щодо визнання неправомірним та скасування наданого зауваження заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектурі Стахановської міської ради Командировим О.В. було допущено з поважних причин та обумовлено зверненнями позивача до прокуратури та інших інстанцій щодо врегулювання спору.
Керуючись ст.ст. 41,49,51, 99-100,160-163,167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Заступника начальника управління - начальника служби містобудівного кадастру управління містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командирова О.В., міського голови м. Стаханова Борісова Юрія Валерійовича, Стахановській міській раді про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 поновити.
Визнати неправомірним зауваження до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1 надане заступником начальника управління - начальником служби, містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23 грудня 2011 року №388.
Скасувати зауваження до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1 надане заступником начальника управління - начальником служби містобудівного кадастру управління містобудування та архітектурі Стахановської міської ради Командировим О.В. від 23 грудня 2011 року №388.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1 розроблений Стахановським міськрайонним виробничим відділом Луганської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та погоджений відповідно до діючого законодавства на час узгодження Управлінням Держкомзему в місті Стаханов, Управлінням культури і туризму Стахановської міської ради, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області, органом санітарно-епідеміологічної служби визнати таким, що відповідає містобудівної документації м. Стаханов.
Висновок комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації землеустрою №276 від 23.12.2011 року в частині невідповідності відведення земельної ділянки містобудівній документації скасувати, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1 визнати погодженим.
Зобов'язати міського голову міста Стаханов Борісова Юрія Валерійовича внести на розгляд сесії Стахановської міської ради питання щодо затвердження землевпорядної документації по відводу земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 та про надання в приватну власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя: Бондаренко Н.О.