Справа №668/2642/13-а
Пров. №2-а/668/101/13
19.03.2013 року суддя Суворовського районного суду м.Херсона Кузьміна О.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Херсонського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що 07.10.2005 року його було звільнено з військової служби та з 08.10.2005 року йому призначена пенсія на підставі Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 01.11.2007 № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови КМ України від 13.02.2008 № 45 „Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Херсонській області на підставі документів наданих Херсонським обласним військовим комісаріатом був проведений перерахунок пенсії. Під час перерахунку його грошове забезпечення, з якого нараховується пенсія було змінено шляхом виключення раніше встановлених видів грошового забезпечення та встановленням нових видів грошового забезпечення. Вважає дії відповідача такими, що не відповідають чинному законодавству та порушують його право на соціальний захист. Просить суд визнати дії Херсонського обласного військового комісаріату по підготовці довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2008 року неправомірними, зобов'язати його видати нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за станом на 01.01.2008 року з вказанням наступних складових грошового забезпечення: Посадовий оклад - 1358,00 грн.; оклад за військовим званням - 135 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40%) - 597,20 грн.; 100 % надбавка - 2090,20 грн.; надбавка за таємність (15%) - 203,70 грн.; надбавка за класну кваліфікацію (5%) - 67,90 грн.; надбавка за безперервну службу в Збройних Силах України (90%) - 4006,80 грн.; премія (33,3%) - 2816,78 грн.
Відповідач на адресу суду надав заперечення, вимоги позову не визнав, вважаючи позов необґрунтованим та просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі.
Дослідивши належним чином матеріали справи, вимоги та заперечення сторін, судом встановлено такі факти та відповідні до них правовідносини.
07.10.2005 року наказом Херсонського обласного військового комісара № 186 від 07.10.2005 року Позивача було звільнено з військової служби в запас на підставі наказу МО України від 19.09.2005 року № 568 та з 08.10.2005 року йому призначена пенсія на підставі Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Судом встановлено, що при призначені позивачу пенсії в 2005 році його грошове забезпечення складалося із наступних складових: посадовий оклад; оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%; 100% надбавка; надбавка за таємність 15%; надбавка за класну кваліфікацію 5%; надбавка за безперервну службу в Збройних Силах України 90% та премія 33,3%.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 01.11.2007 № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови КМ України від 13.02.2008 № 45 „Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області на підставі документів наданих Херсонським обласним військовим комісаріатом був проведений перерахунок пенсії за станом на 01.01.2008 року.
При підготовці довідки № 3944 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії Позивача з 01.01.2008 року його грошове забезпечення з якого нараховується пенсія Відповідачем було визначено, виходячи з інших його складових, а саме: посадовий оклад; оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; надбавка за таємність 15%; надбавка за класну кваліфікацію 4% та премія 10%.
Таким чином, грошове забезпечення позивача змінилось, а саме з нього були виключені дві складові, встановлені Позивачу на момент звільнення з військової служби: 100% надбавка та надбавка за безперервну службу в ЗС України 90%, а також змінено надбавку за класну кваліфікацію з 5% на 4%, а премію з 33,3 % на 10%.
Суд приходить до висновку, що такі дії Відповідача не відповідають вимогам законодавства з наступних правових підстав.
Відповідно до ст. 43 „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при обчисленні пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" передбачено, що пенсії особам зазначеної категорії військовослужбовця обчислюється із суми грошового забезпечення, що виплачується їм на день звільнення з військової служби.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 3 цієї Постанови затверджені схеми посадових окладів та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців.
Суд, виходячи із системного аналізу вищенаведених правових норм приходить до висновку, що при визначенні грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії за станом на 01.01.2008 року Відповідач повинен був змінити посадовий оклад та змінити при цьому додаткові види грошового забезпечення, встановлені на момент звільнення з військової служби, які визначаються на підставі посадового окладу, оскільки, постанова КМ України від 07.11.2007 року № 1294 встановлює нові структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять службу на момент її прийняття та вводить для вказаних осіб нові додаткові види грошового забезпечення, які залежать від обсягу, результатів, якості та специфіки виконуваних ними завдань, тому, зміна грошового забезпечення позивача шляхом виключення з нього та зміни раніше встановлених додаткових видів грошового забезпечення, а також встановлення нових, які він на момент звільнення не отримував, суперечить вимогам чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання дій Відповідача по складанню довідки про грошове забезпечення Позивача з визначенням інших його складових за станом на 01.01.2008 року такими, що порушують його право на соціальний захист.
При цьому, суд визнає обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства розрахунок грошового забезпечення, наданий позивачем, оскільки, Відповідачем не надано доказів, які б спростовували вказаний розрахунок.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії Позивача в зв'язку з прийняттям постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294, повинен був проводитись на підставі ч.3 ст.63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням встановлених позивачу на момент звільнення складових грошового забезпечення та зміненого на підставі постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294 посадового окладу.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ч.3 ст. 22 Конституції України при прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 у справі №1-21/2005 конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуде ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про судоустрій і статус суддів" суд здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод гарантованих Конституцією і законами України.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що діями Відповідача по складанню довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії Позивача у 2008 році порушено його право на належний рівень пенсійного забезпечення. Суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту порушених прав на соціальний захист та належний рівень пенсійного забезпечення відповідає чинному законодавству та в повній мірі поновить порушені його права.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративний справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд вважає, що Відповідачем не надано належних та допустимих доказів в обґрунтуванні правомірності дій по обмеженню права Позивача на належний рівень грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія позивача.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позову, необхідності його задоволення з підстав зазначених судом вище.
Що стосується заперечень Відповідача про пропуск Позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, суд вважає їх необґрунтованими, оскільки, позивач щомісячно отримує пенсію та його права щомісячно порушуються Відповідачем починаючи з 01.08.2008 року до дати звернення до суду з адміністративним позовом.
Керуючись ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст..2 Закону України „Про судоустрій і статус суддів", ст.ст. 43, 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", рішенням КС України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 у справі 1-21/2005, постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб", ст.ст. 9, 11, 71, 159-163, 1832 КАС України
Позов ОСОБА_1 до Херсонського обласного військового комісаріату - задовольнити повністю.
Визнати дії суб'єкта владних повноважень - Херсонського обласного військового комісаріату щодо видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за станом на 01.01.2008 року ОСОБА_1 станом на 01.01.2008 року протиправними.
Зобов'язати Херсонський обласний військовий комісаріат видати нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2008 року з вказанням наступних складових грошового забезпечення:
Посадовий оклад - 1358,00 грн.
Оклад за військовим званням - 135 грн.
Процентна надбавка за вислугу років 40% - 597,20 грн.
100 % надбавка у ЗС України - 2090,20 грн.
Надбавка за таємність 15% - 203,70 грн.
Надбавка за класну кваліфікацію 5% - 67,90 грн.
Надбавка за безперервну службу в ЗС України (90%) - 4006,80 грн.
Премія 33,3%- 2816,78 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення через Суворовський районний суд м. Херсона.
СуддяКузьміна О. І.