Кіровоградської області
"04" грудня 2006 р.
Справа № 3/323
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у судовому засіданні 04.12.06 о 12:20 адміністративну справу № 3/323
за позовом: Комунального підприємства "Олександрія-водоканал";
до відповідача: Олександрійської міської ради;
про скасування рішення, зобов'язання утриматися від певних дій,
за участю:
секретаря судового засідання Маринич Т.П.;
представників
позивача - юрисконсульта Барановської О.О., довіреність № 275/14 від 08.02.06;
позивача - Степанчук Г.В., довіреність № 3966/14 від 24.11.06;
позивача - Башкова О.М., довіреність 3967/14 від 24.11.06;
відповідача - завідувача юридичним відділом секретаріату міської ради Безлюдька В.І., довіреність № 9-260/1 від 27.04.06.
Комунальне підприємство (КП) "Олександрія-водоканал" звернулося до господарського суду з позовною заявою, у якій просило скасувати рішення Олександрійської міської ради від 06.10.06 за № 131 "Про скасування рішень виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення".
16.11.06 до господарського суду надійшла заява про зміну предмету позову, у якому КП "Олександрія-водоканал" просило визнати незаконними та скасувати рішення Олександрійської міської ради від 06.10.06 за № 131 "Про скасування рішень виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення", від 27.10.06 № 152 "Про протест прокурора від 16.10.2006 року" в частині приведення рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 844 від 27.10.06 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 10.08.2006 р. № 634", зобов'язати виконавчий комітет Олександрійської міської ради утриматися від вчинення будь-яких дій, направлених на заниження економічно обґрунтованих тарифів на водопостачання і водовідведення, які були затверджені рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 10.08.06 № 634, визнати тарифи за водопостачання - 2 грн. 12 коп. за 1 куб. м., за водовідведення - 1 грн. 63 коп. за 1 куб. м. економічно обґрунтованими та визнати їх базовими.
04.12.06 КП "Олександрія-водоканал" подало заяву про зміну предмету позову, у якій просить скасувати рішення Олександрійської міської ради від 27.10.06 № 152 "Про протест прокурора від 16.10.06" в частині приведення рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги; зобов'язати Олександрійську міську раду утриматися від вчинення будь-яких дій, направлених на заниження економічно обґрунтованих тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які були затверджені рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 634 від 10.08.06.
У судовому засіданні позивач, в особі його повноважного представника змінив предмет позову і просить скасувати рішення Олександрійської міської ради від 27.10.06 № 152 "Про протест прокурора від 16.10.06" в частині приведення рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги; зобов'язати Олександрійську міську раду утриматися від вчинення дії, направлених на корегування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, затверджених у встановленому законодавством порядку.
Зміна предмету позову є правом позивача за ч. 1 ст. 51, ст. 137 Кодексу адміністративного судочинства України.
Олександрійською міською радою не надані письмове погодження або обґрунтоване заперечення щодо вимог заявника. Представник позивача у судовому засіданні просить у задоволенні позову відмовити.
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у судовому засіданні господарський суд встановив наступне:
Олександрійською міською радою , з посиланням на ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" прийнято рішення № 152 від 27.10.06 "Про протест прокурора від 16.10.2006 року № 3861" про підтримку протесту прокурора від 16.10.06 № 2681 та скасування пунктів 1, 4 рішення Олександрійської міської ради від 06.10.06 № 131 та приведення рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.
У протесті на рішення Олександрійської міської ради № 131 від 06.10.06 прокурор м. Олександрії вимагав привести рішення Олександрійської міської ради від 06.10.06 № 131 "Про скасування рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення", яким скасовувалося рішення виконавчого комітету від 27.07.06 № 593 "Про впорядкування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів" та рішення виконавчого комітету від 10.08.06 № 634 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27 липня 2006 року № 594", у відповідність до вимог чинного законодавства.
Тимчасова контрольна комісія міської ради з питань формування цін та тарифів на житлово-комунальні послуги та діяльності підприємств, що надають житлово-комунальні послуги жителям територіальної громади міста створена за рішенням Олександрійської міської ради № 131 від 06.10.06 "Про скасування рішень виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення". Склад тимчасової комісії зазначений у цьому ж рішенні.
КП "Олександрія-водоканал" вважає, що прийнявши рішення про приведення рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги Олександрійська міська рада порушила права та інтереси підприємства у сфері публічно-правових відносин, тому звернулося згідно з ч. 2 ст. 2, ч. 3 ст. 105, ч. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України за захистом свої порушених прав та інтересів до господарського суду з позовною заявою про скасування рішення суб'єкта владних повноважень в частині, що порушує такі права та інтереси і про зобов'язання останнього утриматися від вчинення певних дій.
Господарський суд вважає вимоги заявника такими, що ґрунтуються на обставинах справи та нормах законодавства України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Пунктом 2 частини першої ст. 28 названого Закону встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, погодження у установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності, віднесено до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень за ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є питаннями, які вирішують виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Виходячи із викладених норм, у разі встановлення виконавчим тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, міська рада на пленарному засіданні має право прийняти рішення про скасування акту виконавчого органу ради, яким встановлені тарифи, у разі невідповідності його Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Відповідно до ст. 1, ч. ч. 3, 4 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезенням побутових відходів у порядку, встановленому законодавством; органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво; у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Механізм формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення визначає "Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.06 № 959.
Наказом Держбуду України від 27.06.01 № 139, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.08.01 за № 748/5939, затверджений Порядок формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення", у розділах 11 та 12 якого встановлені порядок затвердження базових тарифів та коригування базових тарифів.
Відповідно до редакції пунктів названого Порядку тарифи, розраховані підприємством встановлюються і регулюються Уповноваженими на це органами відповідно до їх компетенції в порядку, установленому законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про природні монополії", постановою Кабінету міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)"; для прийняття рішення Уповноваженим органом стосовно затвердження тарифів підприємства надають дані щодо обсягів реалізації, норм споживання, втрат та витрат води, цін на товари виробничо-господарського призначення (сировину, матеріали, послуги, у тому числі енергоносії) тощо у грошовому натуральному та відсотковому виразах; орган, уповноважений встановлювати (регулювати) тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, зобов'язаний зробити це протягом 20 календарних днів з моменту надання підприємством усіх необхідних матеріалів або надіслати підприємству письмову мотивовану відмову та оприлюднити своє рішення; затвердження скоригованих тарифів, у випадках, зазначених у п. 12.1 Порядку, здійснюється в порядку, визначеному для затвердження базового тарифу, Уповноваженими на це органами відповідно до їх компетенції, визначеної законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про природні монополії", постановою Кабінету міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548.
Отже жодний нормативним актом формування, встановлення, затвердження, коригування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення не віднесено до компетенції тимчасових комісій, створених за рішенням міської ради. Правові підстави для зобов'язання виконавчого комітету міської ради про приведення рішення, яке стосується тарифів на комунальні послуги, у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги у Олександрійської міської ради відсутні.
Олександрійська міська рада при прийнятті рішення № 152 від 27.10.06 в частині, що оспорюється КП "Олександрія-водоканал", діяла з перевищенням повноважень, наданих законом і з порушенням норм законодавства України.
Позов визнається господарським судом у повному обсязі.
На підставі ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати КП "Олександрія-водоканал" у вигляді сплати до державного бюджету 3 грн. 40 коп. державного мита присуджуються йому з Державного бюджету.
Керуючись ч. 1 ст. 94, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, ч. ч. 1-4 ст. 254, ст. 258, ч. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Олександрійської міської ради від 27.10.06 № 152 "Про протест прокурора від 16.10.06" в частині приведення рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідність з пропозиціями тимчасової контрольної комісії по формуванню цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.
3. Зобов'язати Олександрійську міську раду утриматися від вчинення дії, направлених на корегування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, затверджених у встановленому законодавством порядку.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь комунального підприємства "Олександрія-водоканал" (адреса: 28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Діброви, 30; і. код 13756426) 3 грн. 40 коп. судового збору.
4. Виконавчий лист про стягнення судового збору видати за заявою позивача після набрання судовим рішенням законної сили..
5. Після одержання заяви позивача про видачу виконавчого листа направити виконавчий лист про стягнення судового збору до державної податкової адміністрації у Кіровоградській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але не була у встановлений строк подана апеляційна скарга, постанова набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя
Н. В. Болгар
11.12.06 10:00