79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
13.11.06 Справа № 5/1141-21/159А
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючої-судді Дубник О.П.
суддів Орищин Г.В.
Якімець Г.Г.
При секретарі судового засідання Ніколайчук С.В.
розглянув апеляційну скаргу комунального підприємства (далі КП) «Наше місто»№1275 від 29.09.06р.
на постанову господарського суду Львівської області від 28.09.2006р.
у справі №5/1141-21/159А
за позовом КП «Наше місто», м.Трускавець
до Державної податкової інспекції (далі ДПІ) у м.Трускавці, м.Трускавець
про визнання суми податкового зобов'язання узгодженою і зобов'язання її списати
за участю представників
від позивача -Дикий А.О. -представник (дов. у справі);
від відповідача -Бондар В.І., Кахнич М.Я. -представники (дов. у справі).
Права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51 КАС України роз'яснено, заяв про відвід суддів не поступало.
Технічна фіксація судового процесу здійснювалась з допомогою програмно-апаратного комплексу “Оберіг».
Постановою господарського суду Львівської області від 28.09.2006р. у справі №5/1141-21/159А (суддя Масловська Л.З.) в задоволені позовних вимог КП «Наше місто»до ДПІ у м.Трускавці про визнання суми 915156,63 грн. податкового зобов'язання узгодженою і зобов'язання відповідача її списати відмовлено.
Постанова суду мотивована п.п.5.1, 5.2, п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5, п.18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст.1.4, 2, 6.1, 6.2, 9.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», п.п.14, 15 Постанови Кабінету Міністрів України №191 від 22.02.2006 р. "Про затвердження Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії", на підставі яких місцевим господарським судом зроблено висновок про безпідставність вимог позивача, оскільки спеціальним законом з питань оподаткування визначено порядок узгодження сум податкових зобов'язань.
З підстав, зазначених в апеляційній скарзі, КП «Наше місто»оскаржило рішення суду, стверджуючи, що існуючий у нього податковий борг в розумінні п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в сумі 915156,63 грн. підлягає списанню, зокрема, вважає, що підприємству не має необхідності доказувати узгодженість чи не узгодженість суми податкового зобов'язання, так як це не впливає на механізм його списання.
Апелянт не наполягає на розгляді заяви про збільшення позовних вимог на суму 217039,21 грн., оскільки по цій сумі він визнає, що звернувся до податкового органу з заявою про списання з запізненням, тому просить скасувати рішення суду та винести нову постанову, якою зобов'язати відповідача списати йому штрафні санкції в сумі 915156,63 грн., нараховані ДПІ у м.Трускавці КП «Наше місто»станом на 01.01.05р.
У запереченні на апеляційну скаргу відповідач не погоджується з доводами апелянта, вважаючи їх безпідставними, оскільки, згідно поданої позивачем заяви від 30.05.06р. до відповідача про списання податкового боргу в сумі 7640 грн. останнім списано вказану суму, однак заяви щодо списання податкового боргу в сумі 915156,63 грн. КП «Наше місто»не подавало, тому відповідачем не приймалось рішення про відмову в списані цієї суми, крім того, такі штрафні санкції в сумі 915156,63 грн. не входили до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату (01.01.05р.), що підлягає списанню на підставі абз. «в»п.п.9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»від 23.06.05р. №2711 (далі Закон №2711).
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, судом встановлено наступне:
на підставі акту №105 від 29.07.05р. "Про перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання", ДПІ у м.Трускавці прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.07.05р. №34332213522/4037, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем: податок на додану вартість у вигляді штрафу в сумі 799989,16 грн.; від 29.07.05р. №34332213522/4037 за платежем податок на додану вартість у вигляді штрафу в сумі 22634,52 грн.; від 29.07.5 р. №34332213522/4037 за платежем податок на додану вартість у вигляді штрафу в сумі 17480,94 грн.
За результатами адміністративного оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень позивачем, податковий орган частково скасував їх, у зв'язку з чим позивачу направлено податкові повідомлення-рішення від 24.11.05р. №0000831640/1 на суму 757810,59 грн. та від 24.11.05 р №0000821640/1 на суму 21913,28 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано до відповідача заяву №817 від 30.05.06р. про списання податкового боргу в сумі 7640,30 грн., в результаті чого податковим органом прийнято позитивне рішення №4110/240 від 30.05.06р. про списання безнадійного податкового боргу на вказану суму, що підтверджується довідкою ДПІ у м.Трускавці про податкову заборгованість від 29.05.06р. №1.
Як випливає з вищезазначеної довідки, станом на 01.01.2005 р. позивачу довідково нараховано штрафну санкцію в сумі 915156,63 грн.
Згідно виписки №567/759 від 14.08.2006 р., позивач внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону №2711.
Відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу регулюються Законом №2711.
У відповідності до абз. «в»п.п.9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону №2711 дозволяється списання заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, на умовах, визначених цим Законом, щодо сум пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату.
Заборгованість - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих (п.п.2 п.1.4 ст.1 вказаного Закону).
Пунктом 1.8 ст.1 Закону №2711 передбачено, що розрахунковою датою є 01.01.05р.
Податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.п.1.3 п.1 ст.1 закону №2711).
Тобто, для списання податкового боргу згідно приписам Закону №2711 необхідно, щоб такий податковий борг, як податкове зобов'язання, був узгодженим на розрахункову дату (01.01.2005р.), а в даному випадку, борг як такий виник тільки з моменту винесення податкових-повідомлень рішень та їх узгодження.
Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації та не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку (п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4, п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-Ш, із змінами та доповненнями (далі Закон №2181-Ш)).
Згідно із п.14 Постанови Кабінету Міністрів України №191 від 22.02.06р. "Про затвердження Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії" суми податкового боргу встановлюються (уточнюються) учасниками розрахунків - платниками податків на підставі довідки про суму податкового боргу станом на розрахункову дату, який не погашено на день складення довідки. Довідку про суму податкового боргу органи державної податкової служби видають протягом п'яти робочих днів після отримання звернення платника податків. Довідка складається за даними карток особових рахунків платників податків в органах державної податкової служби і дійсна протягом 10 днів. При цьому, згідно із п. 15, для підтвердження сум податкового боргу (у частині пені та штрафних санкцій), що передбачається погасити шляхом списання, підприємство паливно-енергетичного комплексу надсилає до органу державної податкової служби за місцем обліку податкового боргу заяву про списання сум податкового боргу (у частині пені та штрафних санкцій), підписану керівником або іншою уповноваженою особою підприємства та скріплену печаткою; витяг з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, один примірник акта про наявність та розмір податкового боргу. Списання податкового боргу (у частині пені та штрафних санкцій) здійснюється органами державної податкової служби відповідно до п.п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону №2181-Ш, яким передбачено, що підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції, та з урахуванням встановлених особливостей.
Як встановлено місцевим господарським судом, в матеріалах справи не вбачається факт подання позивачем декларації із зазначенням суми штрафних санкцій в розмірі 915156,63 грн. чи винесення відповідачем відповідного податкового повідомлення-рішення, тому й передбачених законом підстав для узгодження податкового зобов'язання в сумі 915156,63 грн. на дату розгляду справи судом також не вбачається.
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181-Ш передбачено, що сумою податкового боргу платника податків визнається тільки узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені законом, чого позивачем зроблено не було, тому податковий борг в спірній сумі також відсутній.
Суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги (ч.1 ст.195 КАС України).
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, судова колегія вважає підставним висновок суду першої інстанції та відмовляє в задоволені апеляційної скарги, залишаючи оскаржуване рішення суду без змін.
На підставі наведеного, керуючись п.п.6, 7 розділу VII, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, ч.5 ст.254 КАС України -
Львівський апеляційний господарський суд
1. Постанову господарського суду Львівської області від 28.09.2006р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст.ст.211, 212 КАС України.
Головуюча-суддя О.П. Дубник
суддя Г.В. Орищин
суддя Г.Г.Якімець