Постанова від 05.03.2013 по справі 0529/8166/2012

Справа № 2а/235/11/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі : головуючого - судді Токарєва А.Г.

при секретарі - Сизон Ю.В.

за участю: позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Максимчука С.М.

представника третьої особи - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Красноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання до певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до суду. В обгрунтування вимог зазначила, що є вдовою померлого ОСОБА_5, учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС категорії 1, інваліда 2-ої групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим отримує пенсію за втратою годувальника.

Вважає, що у відповідності до ст. 37 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія повинна бути їй нарахована у розмірі 50% від пенсії чоловіка. Згідно до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 з 01.01.2012 року, визначений механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно до цього порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Посилаючись на вимоги цього порядку, позивач зазначила, що згідно до довідки № 01/-7/91 про заробіток її чоловіка за час знаходження на ЧАЕС, виданої йому підприємством - ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання». Однак з 01.09.2005 року перерахунок пенсії позивача проведено без урахування даних, приведених у довідці підприємства - ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» № 01/-7/91 від 23.07.2012 р.

29.05.2012 року та 26.07.2012 року ОСОБА_1 двічі зверталась до відповідача з заявою, у якій просила просила про проведення перерахунку пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 з донарахуванням заробітної плати померлого годувальника за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за жовтень-листопад 1986 років, згідно виданої довідки за роботу на ЧАЕС ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» № 01/-7/91 від 23.07.2012 р. За цими заявами їй двічі рішеннями Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області відповідно 13.07.2012 р. та 11.09.2012 р. Було відмовлено в перерахунку, так як проведення перерахунку не відповідає чинному законодавству.

Дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 23.07.2012 року, з урахуванням відомостей довідки № 01/-7/91 від 23.07.2012 р. ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» вважає протиправними, оскільки її пенсія по втраті годувальника ОСОБА_5, інваліда 2 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії повинна складати 50% нарахованої пенсії її покійному чоловіку. Просила суд, зобов'язати відповідача провести з 23.07.2012 року перерахунок пенсії за втратою годувальника, виходячи з даних довідки про заробіток її чоловіка за час знаходження на ЧАЕС, виданої ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» № 01/-7/91 від 23.07.2012 р., відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011року № 1210.

У судовому засідання позивач підтримала заявлені позовні вимоги просила їх задовольнити.

Представник позивача - ОСОБА_2 позовні вимоги в судовому засіданні підтримав.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, позовні вимоги не визнав у повному обсязі

Представник третьої особи у судовому засіданні позов не визнала та надал письмові заперечення.

Суд повно, об'єктивно, неупереджено розглянувши матеріали справи, дійшов до наступного.

Відповідно до ст. 18 КАС України розгляд даної справи належить до компетенції суду.

Згідно вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Встановлено, що позивач є вдовою померлого ОСОБА_5, учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС категорії 1, інваліда 2-ої групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. ОСОБА_1 з 07.05.2008 року отримує пенсію за втратою годувальника /а.с. 15,16, 29, 41,42/.

Згідно довідки про заробіток ОСОБА_5 за час знаходження на ЧАЕС, виданої ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» № 01/-7/91 від 23.07.2012 р., його заробіток з 21.08.1986 року по 09.11.1986 року складав 819,95 крб. /а.с. 50/. До вказаной довідці додано розрахунок заробітної плати в зоні відчуження /а.с. 52/.

Згідно Рішення УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі від 11.09.2012 року, ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відмовлено, оскільки встановлено, що годувальник помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та Згідно Кодексу законів про працю України, розгляд трудового спору можливий тільки за заявою працівника, і законодавством не передбачена можливість розгляду трудового спору за заявою непрацездатних членів см'ї померлого годувальника. /а.с. 18/.

Відповідно до статті 70 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Згідно ч. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно ч. 3 п. 2 «Порядку» заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС.

Частиною 3 п. 3 «Порядку» передбачено, що у разі коли особа відпрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Згідно ч. 3 п. 4 «Порядку» заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи коли особа пропрацювала менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи заза межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Коли особа пропрацювала менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 ЗаконуЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ч. 3 п. 5 «Порядку».

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

У відповідності до пункту 7 Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 № 122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітнузаробітну плату за цей період надаються підприємствами, установами та організаціями за основним місцем роботи працівників або їх правонаступниками.

Необхідно зазначити, що Порядок оплати праці особам, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС регулювався низкою спеціальних нормативних актів з цього приводу.

Оскільки статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачене, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України.

Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.

Так, пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.

Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 р. № 665-195 (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7) надано право керівникам міністерств і відомств та їх заступникам здійснювати оплату праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій і першій зонах небезпеки, відповідно в чотири, три і двократному розмірах понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. N 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 0505 червня 1986 року N 665-195 (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, у вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 року N 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7).

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постановипостанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року N 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонахзонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці (посадовий оклад + оклад за спеціальне звання), підвищеної у два рази (наказ МВС СРСР № 0130 від 11 травня 1986 року та № 0189 від 30 червня 1986 року, вказівка МВС СРСР № 35з від 30 травня 1986 року.

Постанова Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.

Таким чином, саме на керівників підприємств та відомств було покладено обов'язок здійснювати оплату праці працівників, зайнятих на роботах в зоні відчуження Чорнобильської АЕС відповідно вказаних нормативних актів.

При винесенні постанови, суд враховує, що відповідачем не оспорюється, той факт, що чоловік позивача працював в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в період з 21.08.1986 року по 09.11.1986 року. Внаслідок чого є особою, що постраждала від Чорнобильської катастрофи категорії 1, інвалідом 2-ої групи. Крім того, Пенсійному фонду України й Указом Президента України, від 01.03.2001р., який втратив чинність на цей час, й Указом Президента України від 06.04.2011р., який є діючим, надано право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ним функцій, передбачених законодавством, проводити планові, а також у передбачених законодавством випадках позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницькоїпідприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок, здійснювати інші права, передбачені законодавством.

Таким чином, виходячи з того, що обов'язок щодо видачі довідок про заробіток в установленому законом порядку покладений на керівника установи, тоді як Пенсійний фонд України в особі УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області має обширні права щодо можливості перевірки та отримання від підприємств, установ будь-якої інформації, необхідної для виконання УПФУ функцій, передбачених законодавством, крім того, відповідач мав можливість перевірити правильність наданої ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» довідки, але дана довідка булла не прийнята УПФУ в 2012р. для перерахунку пенсії - суд дійшов висновку щодо протиправності дій УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії за втратою годувальника ОСОБА_1.

Керуючись положеннями ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ПКМУ від 23.11.2011р.№1210 про затвердження Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2, 7, 160, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання до певних дій - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької щодо відмови у перерахунку пенсії за втратою годувальника ОСОБА_1 протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької провести з 01.08.2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за втратою годувальника, виходячи з даних довідки про заробіток ОСОБА_5 за час знаходження на ЧАЕС, виданої підприємством - ПАТ «Красноармійський завод технологічного обладнання» від 23.07.2012 року, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ПКМУ від 23.11.2011 №1210.

Судові витрати щодо сплати судового збору віднести на рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя