18.10.06р.
Справа № А7/237
14 год. 20 хв.
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського", м. Дніпропетровськ
До Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
Про скасування рішення
Суддя Коваль Л.А.
Секретар судового засідання Пелипенко К.В.
Від позивача: представник Кривошапка А.А., дов. № 250/5-4А від 13.09.2006 р., юрисконсульт Кривошеїна І.О., дов. № 250/3 від 13.09.2006 р.
Від відповідача: не з'явився.
Відкрите акціонерне товариство "Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського" (м. Дніпропетровськ) з урахуванням заяви, що надійшла до господарського суду 05.09.2006р., просить скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області № 252 від 03.08.2006 р. "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", яким вирішено вилучити у Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського" у дохід державного бюджету 126 437, 49 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач не допустив порушення вимог законодавства, що регулює ціни і ціноутворення, не допустив завищення тарифу на теплову енергію. Органом, уповноваженим здійснювати регулювання тарифів на теплову енергію, яка виробляється позивачем (підприємство з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії) є Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ). НКРЕ не прийняла відповідної постанови (рішення) відносно затвердження цін та тарифів на теплову енергію. Тарифи на теплопостачання, встановлені виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, не можуть бути застосовані до позивача, оскільки їх дія поширюється на послуги з теплопостачання, які надаються комунальними підприємствами міста. Також, позивач посилається на порушення щодо нього провадження у справі про банкрутство.
Відповідач проти позову заперечує. В періоді, який перевірявся, тарифи на виробництво теплової енергії при комбінованому виробництві теплової та електричної енергії мали регулюватися НКРЕ. На час перевірки позивача зазначеним органом не було встановлено тарифу на виробництво теплової енергії та тарифів на постачання та транспортування теплової енергії. При нарахуванні платежів за теплову енергію позивач керувався наказами галузевого управління Дніпропетровської обласної державної адміністрації -Управління паливно-енергетичного комплексу, виданими на виконання розпорядження Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 14.07.19998р. № 254/1 та від 29.10.1998р. № 416-р, які втратили чинність на підставі розпорядження Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 26.08.2005р. № 311-р-05. НКРЕ в листі від 22.08.2005р. № 01-39-23/3841 роз'яснила, що до відпрацювання та затвердження документів для виробників теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії за комбінованим принципом, діють тарифи на теплову енергію, що були затверджені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування до прийняття Закону України «Про теплопостачання». З 26.08.2005р. на території м. Дніпропетровська єдиним нормативним документом, що встановлює цінове регулювання вартості теплової енергії, є рішення Дніпропетровської міської ради. Здійснюючи розрахунки із споживачами, позивач застосовував тариф на підставі рішень, які втратили чинність, із розрахунку 110 грн./Гкал з ПДВ, тоді як мав застосовувати -85 грн./Гкал.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд, -
03.08.2006р. Державною інспекцією з контролю за цінами у Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) прийнято рішення № 252 про застосування до Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського" (м. Дніпропетровськ) економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого вирішено вилучити у останнього в дохід державного бюджету 126 437, 49 грн., які складаються із суми необґрунтовано одержаної виручки -42 145, 83 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки -84 291, 66 грн.
Вказане рішення прийняте за результатами перевірки порядку встановлення і застосування цін, тарифів позивачем. Результати перевірки викладені в Акті перевірки порядку встановлення і застосування цін, тарифів від 07.07.2006р. (надалі -Акт перевірки). Акт перевірки уповноваженими особами позивача не підписано, на Акт перевірки надані заперечення.
Відповідно до Акту перевірки порушення державної дисципліни цін полягає в завищенні позивачем тарифів при розрахунках із споживачами теплової енергії в порушення Закону України «Про теплопостачання» та рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.09.2002р. № 2077. Загальна сума, яка повинна бути стягнена зі споживачів складає 184, 055 тис. грн. по тарифу 85 грн./Гкал з ПДВ за 2 133 Гкал, в той час як стягнуто 234, 630 тис. грн. по тарифу 110 грн./Гкал з ПДВ за 2 133 Гкал. Сума порушення складає 50 575 грн. з ПДВ або 42 145, 83 грн. без ПДВ. Порушення мало місце в опалювальному періоді 2005-2006 роки.
Позивач не погоджується з застосуванням до нього економічних санкцій, не вважає, що допустив порушення державної дисципліни цін, що і є причиною спору.
Відповідно до п.3 ст. 116 Конституції України забезпечення проведення цінової політики в державі становить компетенцію Кабінету Міністрів України.
Законодавство України про ціноутворення складається з Закону України “Про ціни і ціноутворення», інших актів законодавства України, що видаються відповідно до нього (ст. 1 Закону України “Про ціни і ціноутворення»).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення» (надалі -Закон) до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення відноситься визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління; визначення повноважень органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також контролю за цінами і тарифами.
Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів (ст. 8 Закону України “Про ціни і ціноутворення»).
Повноваження центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торгівельних (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, запровадження обов'язкового декларування зміни) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)".
Відповідно до п.16 Повноважень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548, який втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2005 р. N 342, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації мали повноваження встановлювати, зокрема, тарифи на виробництво теплової енергії, а також послуги з теплопостачання, які надаються суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форми власності для всіх споживачів.
Розпорядженням Голови обласної державної адміністрації від 14.07.1998р. № 254/1-р “Про порядок розгляду та встановлення облдержадміністрацією цін і тарифів на товари та послуги», з подальшими змінами, визначено, зокрема, перелік продукції, товарів та послуг, за якими облдержадміністрацією запроваджується регулювання цін і тарифів. В переліку продукції, товарів та послуг, за якими облдержадміністрацією запроваджується регулювання цін і тарифів, який є додатком № 1 до названого розпорядження, під пунктом 7 значиться виробництво теплової енергії, а також послуги з теплопостачання, які надаються суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форми власності для всіх споживачів. Пунктом 3 додатку № 5 до названого розпорядження встановлено, що тарифи на послуги теплопостачання, що надаються споживачам (крім населення) підприємствами, організаціями, установами затверджуються галузевими управліннями облдержадміністрації.
Відповідно до наказу Управління паливно-енергетичного комплексу Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 1 від 15.03.2004р. граничний рівень тарифу за 1 Гкал з ПДВ для інших споживачів встановлений 110, 00 грн. Наказ зареєстрований в Дніпропетровському обласному управлінні юстиції.
Цей тариф і застосовував позивач.
Відповідно до наказу Управління паливно-енергетичного комплексу Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 1 від 15.04.2005р. наказ Управління паливно-енергетичного комплексу Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 1 від 15.03.2004р. втратив чинність. Зазначений наказ, наданий в матеріали справи в копії відповідачем, не містить відмітки про його реєстрацію в Дніпропетровському обласному управлінні юстиції.
З 06.07.2005р. набув чинності Закон України «Про теплопостачання». Відповідно до ст. 15 Закону державне регулювання діяльності у сфері теплопостачання провадиться у формі, зокрема, регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат. Державне регулювання у сфері теплопостачання здійснюється Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ) для суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії. Відповідно до ст. 20 названого Закону тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Регулювання тарифів на теплову енергію, що виробляється теплоелектроцентралями, іншими установками з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії, здійснюється Національною комісією регулювання електроенергетики України з урахуванням того, що ціни на теплову енергію від теплоелектроцентралей, установок з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії не повинні перевищувати ціни на теплову енергію від інших теплогенеруючих об'єктів на відповідній території.
Позивач є підприємством з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії. По відношенню до позивача регулювання тарифів на теплову енергію здійснюється Національною комісією регулювання електроенергетики України .
Постановою НКРЕ від 12.10.2005р. № 896 затверджено порядок розрахунку тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС (надалі -Прядок). Відповідно до п.3 названого Порядку суб'єкти господарювання з комбінованого виробництва електричної та теплової енергії надають НКРЕ матеріали для затвердження тарифів на відпуск ними електричної та теплової енергії, як правило, на один рік та звітні матеріали за аналогічний період минулого року і очікувані дані за попередній період згідно з додатками "Розрахунок тарифів на виробництво електричної та теплової енергії" та "Витрати на виробництво одиниці продукції".
Відповідно до п.п. 1.7. та 1.8. Процедури перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії, затвердженої постановою НКРЕ від 12.10.2005р. № 898 рішення щодо затвердження тарифів приймається НКРЕ на відкритих засіданнях, які проводяться після розгляду заяви і наданих заявником документів та аналізу результатів фінансово-господарської діяльності заявника відповідним підрозділом НКРЕ, шляхом всебічного та повного з'ясування позицій всіх учасників відкритих засідань. Рішення НКРЕ про затвердження тарифів оформлюється постановою. Структура тарифів має конфіденційний характер.
В подальшому, в листі від 30.03.2006р. № 04-39-23/1599 НКРЕ повідомила, що Комісія розробила та затвердила документи, відповідно до яких має здійснюватися регулювання тарифів на теплову енергію, що виробляється ТЕЦ: Порядок розрахунку тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС, затверджений постановою НКРЕ від 12.10.2005 N 896; Процедуру перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії, затверджену постановою НКРЕ від 12.10.2005 N 898. Комісією розміщені на офіційному сайті НКРЕ проекти постанов НКРЕ "Про затвердження Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії" та "Про внесення змін до Інструкції про порядок видачі ліцензій Національною комісією регулювання електроенергетики на здійснення окремих видів підприємницької діяльності". Після затвердження зазначених нормативно-правових актів у відповідності до вимог чинного законодавства Комісія розпочне ліцензування господарської діяльності відповідно до Закону України "Про теплопостачання" та розгляд матеріалів щодо затвердження тарифів з виробництва теплової енергії для ТЕЦ. На сьогодні діють тарифи, затверджені місцевими органами самоврядування згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до листа НКРЕ від 11.09.2006 N 4743/23/17-06 Комісія з 17 серпня відповідно до Процедури перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії, затвердженої постановою НКРЕ від 12.10.2005 N 898, Порядку розрахунку тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС, затвердженого постановою НКРЕ від 12.10.2005 N 896 затверджує тарифи на виробництво теплової енергії, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС.
Отже, до 17.08.2006р. НКРЕ не затверджувала тарифи на виробництво теплової енергії, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС.
На необхідність дотримуватися тарифів на теплову енергію, що були затверджені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування до прийняття Закону України «Про теплопостачання», до опрацювання нормативно-правових актів та методологічних документів з питань формування тарифів на теплову енергію, яка виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС, НКРЕ вказувала також в листі від 22.08.2005р. № 01-39-23/3841.
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.09.2002р. № 2077 затверджені граничні рівні тарифів на послуги з теплопостачання, які надаються комунальними підприємствами міста для всіх груп споживачів (крім населення). Граничний рівень тарифу для іших споживачів (не бюджетних організацій) (з ПДВ) за 1 Гкал теплової енергії 85 грн.
Враховуючи викладене вище, суд вбачає підстави для задоволення позову.
Як зазначалося, з 06.07.2005р. регулювання тарифів на теплову енергію, що виробляється теплоелектроцентралями, іншими установками з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії, здійснюється Національною комісією регулювання електроенергетики України. До 17.08.2006р. Національна комісія регулювання електроенергетики України не затверджувала тарифи на виробництво теплової енергії, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС, оскільки опрацьовувала нормативно-правові акти та методологічні документи з питань формування тарифів на теплову енергію. Тобто, в період, який перевірявся відповідачем щодо дотримання позивачем порядку встановлення і застосування цін, тарифів, державне регулювання тарифів на виробництво теплової енергії НКРЕ не здійснювалося. Відповідно до п.13 Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14 березня 1995р. N 213/95 (в редакції Указу Президента N 335/98 від 21.04.98р.) комісія в межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства приймає рішення у вигляді постанов і розпоряджень. Рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів. Таким чином, законодавство не встановлює такої форми рішень НКРЕ як листи. Відповідно, рішення НКРЕ, викладені в листах, не є обов'язковими для виконання. Відповідач не мав достатніх правових підстав перевищення позивачем тарифу на послуги теплопостачання, які надаються комунальними підприємствами міста, встановленого виконкомом Дніпропетровської міської ради на рівні 85 грн. за 1 Гкал теплової енергії, вважати порушенням позивачем державної дисципліни цін.
Також, при вирішенні спору суд враховує наступні обставини.
19.03.2001р. господарським судом Дніпропетровської області по відношенню до позивача порушено провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Відповідно до ухвали суду від 19.12.2005р. у справі про банкрутство № Б26/15/118/01 затверджено мирову угоду, провадження у справі припинено. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.03.2006р. у даній справі ухвала господарського суду від 19.12.2005р. скасована. Постановою Вищого господарського суду України від 09.08.2006р. скасована постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.03.2006р. та залишена без змін ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2005р.
Отже, провадження у справі про банкрутство позивача припинено 09.08.2006р. (набрала законної сили ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2005р.).
Рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області від 03.08.2006р. № 252 винесено в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст. 1 цього ж Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань, застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Згідно з цією ж статтею мораторій вводиться на задоволення всіх вимог кредиторів, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Таким чином, мораторій поширюється і на вимоги щодо стягнення фінансових санкцій за порушення норм антимонопольного, банківського, валютного законодавства, законодавства про цінні папери, про ціноутворення, тощо, хоча ця категорія вимог не підлягає задоволенню у межах провадження у справі про банкрутство. Таку позицію викладено, зокрема, у підпункті 2.6. пункту 2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 19.03.2002р. № 01-8/307 «Про деякі питання, пов'язані з введенням мораторію на задоволенню вимог кредиторів згідно з Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Позов підлягає задоволенню.
Викладеним вище спростовуються доводи відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 71, 94, 104, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Дніпропетровській області від 03.08.2006р. № 252 про застосування до Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» (49064, м. Дніпропетровськ, вул. Маяковського, 3, ідентифікаційний номер 05393056, рахунок 26004132019009 у КБ «ПриватБанк», МФО 305299) витрати на оплату судового збору в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу Адміністративного судочинства України та оскаржується в порядку і строки відповідно до ст. 186 Кодексу Адміністративного судочинства України.
Суддя Л.А.Коваль
Дата складення -08.12.2006р.