Справа № 1328/1803/12
іменем України
06 березня 2013 року
Шевченківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого - судді Едера П.Т.
при секретарі Карпин Н.О., Ковальчук А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1, треті особи Львівська міська рада, Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, ОСОБА_2 про зобов'язання до вчинення дій та позовом третьої особи ОСОБА_2, яка заявила самостійні вимоги до ОСОБА_1 про знесення самочинної будови, -
Позивач, Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова з позовом до ОСОБА_1, яким просив зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок демонтувати самовільну двоповерхову прибудову, розміром 16,5x5,0 м., до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1
Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що 16.12.2011р. інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області ОСОБА_1 було вручено припис №124ш з вимогою припинити виконання будівельних робіт з будівництва нежитлових приміщень за адресою АДРЕСА_1. 16.12.2011р. головним державним інспектором було складено на гр. ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №124ш. Постановою від 19.12.2011р. №1ш/438-ф про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.З ст.96 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 204,00 грн. Львівським комунальним підприємством «Варшавське-407» було подано на розгляд міжвідомчої комісії при Шевченківській районній адміністрації документи по факту самовільно проведеної двоповерхової прибудови до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1 зі сторони квартири №4, розміром 16,5x5,0 м. Висновком міжвідомчої комісії (п.4 протоколу №37 від 13.12.2011р.) визнано, що самовільно проведену двоповерхову прибудову, розміром 16,5x5,0 м., до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1 зі сторони квартири №4 необхідно демонтувати у зв'язку з тим, що будівництво здійснено на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети та без належного дозволу. Розпорядженням голови Шевченківської районної адміністрації від 16.12.2011 р. № 982 «Про демонтаж самовільної двоповерхової прибудови» відповідача зобов'язано в місячний строк з дня отримання розпорядження демонтувати самовільну прибудову. Копія розпорядження була скерована відповідачу рекомендованим листом 21.12.2011р. Відповідач у добровільному порядку виконати Розпорядження відмовився, про що комісією ЛКП «Варшавське-407» було складено акт від 30.01,2012 р.
Крім того, третьою особою за даним позовом ОСОБА_2, заявлено самостійні вимоги до ОСОБА_1 про знесення самочинної будови.
Свій позов ОСОБА_2 обґрунтували тим, що оскільки відповідач ОСОБА_1 проводить самочинне будівництво без належно затвердженого проекту, з істотним порушенням будівельних норм та правил, у самій будові появилися повздовжні тріщини та небезпечний кут нахилу, що на думку ОСОБА_2 загрожує обвалу з передбачуваними тяжкими наслідками для неї та інших мешканців будинку.
Тому просила зобов'язати рішенням суду демонтувати (знести) самочинну багатоповерхову прибудову, яку провів ОСОБА_1 до торцевої стіни будинку за адресою АДРЕСА_1 зі сторони квартири № 4 цього ж будинку.
ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова з зустрічним позовом до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, яким просив постановити рішення про визнання за ним - ОСОБА_1 право власності на самовільну двоповерхову прибудову, розміром 16,5x5,0 м, до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 06 березня 2013 року вище зазначена позовна заява ОСОБА_1 про визнання за ним право власності на самовільну двоповерхову прибудову, розміром 16,5x5,0 м, до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1 залишена без розгляду в зв'язку з повторною неявкою позивача у судове засідання.
В судовому засіданні представники позивача Цибрух Я.В.,Тимошук О.В. позовні вимоги підтримали та надали пояснення, що аналогічні викладеному в позовній заяві, просили позов Шевченківської районної адміністрації м. Львова задовольнити, а щодо позовних вимог третьої особи ОСОБА_2 то вирішення цього спору віднесли на розсуд суду.
Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_5 позовні вимоги заперечили повністю, свої зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав та надав пояснення, що аналогічні викладеному в тексті його позовної заяви. Проти позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_1 подав письмові заперечення та аналогічні до них пояснення. Просили відмовити в задоволенні позовів Шевченківської райадміністрації м. Львова та ОСОБА_2, а зустрічний позов задовольнити.
Третя особа яка заявила самостійні позовні вимоги ОСОБА_2підтримала, як свій позов, так і позов Шевченківської райадміністрації м. Львова, надала пояснення, що аналогічні викладеному в тексті позовної заяви, просила позовні вимоги задовольнити, а в задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 відмовити.
Представник третьої особи - Львівська міська рада, Крикавська І.В. віднесла вирішення даних спорів на розсуд суду.
Представник третьої особи - Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, Федорович Т.О. в своїх поясненнях висловив позицію щодо під ставності позовних вимог Шевченківської районної адміністрації м. Львова та відмови у зустрічному позові ОСОБА_1 Крім того представником Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Г. Климків подано суду письмові пояснення по даній справі, які відповідають позиції представника висловленої в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення сторін, оглянувши матеріали, повно та всебічно дослідивши обставини та докази по справі суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.
Так, судом встановлено та підтверджено письмовими доказами, що 16.12.2011р. інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області ОСОБА_1 було вручено припис №124ш з вимогою припинити виконання будівельних робіт з будівництва нежитлових приміщень за адресою АДРЕСА_1.
16.12.2011р. головним державним інспектором було складено на гр. ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №124ш.
Постановою від 19.12.2011р. №1ш/438-ф про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.З ст.96 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 204,00 грн.
Львівським комунальним підприємством «Варшавське-407» було подано на розгляд міжвідомчої комісії при Шевченківській районній адміністрації документи по факту самовільно проведеної двоповерхової прибудови до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1 зі сторони квартири №4, розміром 16,5x5,0 м.
Висновком міжвідомчої комісії (п.4 протоколу №37 від 13.12.2011р.) визнано, що самовільно проведену двоповерхову прибудову, розміром 16,5x5,0 м., до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1 зі сторони квартири №4 необхідно демонтувати у зв'язку з тим, що будівництво здійснено на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети та без належного дозволу.
Розпорядженням голови Шевченківської районної адміністрації від 16.12.2011 р. № 982 «Про демонтаж самовільної двоповерхової прибудови» відповідача зобов'язано в місячний строк з дня отримання розпорядження демонтувати самовільну прибудову. Копія розпорядження була скерована відповідачу рекомендованим листом 21.12.2011р.
Відповідач у добровільному порядку виконати Розпорядження відмовився, про що комісією ЛКП «Варшавське-407» було складено акт від 30.01,2012 р.
Відповідно до п. 1.4.1. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України N 45 від 24.01.2006 р. власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.
Відповідно до ст.144 Конституції України, ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно п.1.2 Положення «Про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові», затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №406 від 06.05.2005 року (із змінами і доповненнями внесеними рішенням виконкому №1224 від 18.11.2005 року) житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до п. 1.4.1. Правил утримання жилих будинків та прибудинковш територій, затверджених Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Відповідно до ч .І ст.376 Цивільного кодексу України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.
Оскільки відповідач ОСОБА_1 проводить самочинне будівництво без належно затвердженого проекту, з істотним порушенням будівельних норм та правил, що загрожує аварійними наслідками для інших мешканців будинку, суд вважає, що таким чином порушуються і права ОСОБА_2, а тому її вимоги до ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Зважаючи на викладене та керуючись ст.144 Конституції України, ст.376 Цивільного кодексу України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про основи містобудування», «Про планування і забудову територій», Положенням «Про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові», затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №406 від 06.05.2005 року зі змінами і доповненнями внесеними рішенням виконкому №1224 від 18.11.2005 року. Положенням «Про Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури», затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №9 від 06.01.2012р., суд оцінюючи усі докази в їх сукупності дійшов висновку що позов Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 та третьої особи, яка заявила самостійні вимоги до ОСОБА_1 про демонтаж самочинної будови є підставними та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 169, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд,-
Позов Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1, треті особи Львівська міська рада, Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, ОСОБА_2 про зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок демонтувати самовільну двоповерхову прибудову, розміром 16,5х5,0 м. до торцевої стіни будинку АДРЕСА_1
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради судовий збір у розмірі 107,30 грн. ( сто сім гривні 30 копійок).
Позов третьої особи ОСОБА_2, яка заявила самостійні вимоги до ОСОБА_1 про знесення самочинної будови - задовольнити.
Демонтувати (знести) самочинну багатоповерхову прибудову, яку провів ОСОБА_1 до торцевої стіни будинку за адресою АДРЕСА_1 зі сторони квартири № 4 цього ж будинку.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 107,30 грн. ( сто сім гривні 30 копійок).
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м. Львова шляхом подання в десятиденний термін з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: П. Т. Едер